چه عواملی موجب تجمع چربی در ناحیه واژن می شوند و آیا این طبیعی است ؟

چه عواملی موجب تجمع چربی در ناحیه واژن می شوند و آیا این طبیعی است ؟

آبان ۷, ۱۳۹۷ نسخه بهداشت بانوان نظرات

ناحیه واژن شما منحصر بفرد است

واژن یا به طور دقیق تر فرج ( vulva ) و تمام اجزایش در شکل ها ، اندازه ها و رنگ های مختلف هستند .

بسیاری از افراد نگران هستند که ناحیه واژن آنها طبیعی به نظر نمی رسد . حالت نرمال و طبیعی ، چیزی است که برای شما طبیعی باشد جز اینکه احساس ناراحتی یا درد کنید که همه چیز تقریبا خوب است .

هنوز مطمئن نیستید ؟ یک نگاهی به تصویر اندام های جنسی حقیقی بیندازید تا بفهمید و حس کنید که چگونه اندام های جنسی می توانند باهم متفاوت باشند و بخوانید تا بیشتر یاد بگیرید .


سایز میانگین واژن چقدر است ؟

زمانیکه افراد ، یک واژن فربه یا چربی دار را ذکر می کنند ، آنها ناحیه گوشتی در بالای لب ( برجستگی عانه ) را ذکر می کنند . مگر اینکه شما عریان راه بروید که ناحیه برجستگی عانه شما با موی زهار پوشانده شده است .

قصد اولیه ، تهیه ی محیطی نرم برای شما و شریک جنسی شماست ، که شما به ناحیه لگنی خود ضربه نزنید . این همچنین شما را از دیگر آسیب ها حفاظت می کند .

اندازه ی برجستگی عانه  ( برجستگی شرمگاهی ) شما بستگی به تیپ و وزن کل بدن شما دارد . افراد با تیپ های مختلف بدنی ، چربی را در نواحی مختلف ، انباشته می کنند ، بنابراین در واقع میانگینی وجود ندارد .

همانند برجستگی عانه ، لب داخلی و خارجی ، ۱۲ نوع حالت متفاوت و طبیعی دارد . تمام آنها طبیعی بوده و باعث می شوند که اندام جنسی  شما (فرج ) کاملا منحصر بفرد باشد .

همین را در رابطه با ناحیه ی عانه ی بالایی نیز می توان گفت . اگر چه ناحیه زیری شکم شما ، معمولا گوشتی و نرم است اما در نهایت بستگی به تیپ بدنی و وزن کل بدن شما دارد .


اندازه ی برجستگی شرمگاهی می تواند دچار نوسان شود ؟

برجستگی شرمگاهی ( عانه )، به طور طبیعی یک ناحیه پر چربی می باشد . وقتی شما چاق می شوید ، بسیاری از ذخایر چربی می توانند در این ناحیه جمع شوند .

در برخی موارد ، هورمونهای شما ممکن است مقصر باشند . شما ممکن است متوجه شوید که اندازه ی برجستگی شرمگاهی شما و تمام ناحیه واژینال شما طبق جایی که در چرخه قاعدگی قرار دارید ، متفاوت باشد .

عوامل محتمل شامل :

 • بلوغ
 • دوره ی قاعدگی ( پریودی )
 • بارداری
 • قبل از یائسگی
 • یائسگی

 

اگرچه هورمونها نقش مهمی را ایفا می کنند ، اما افزایش وزن قابل توجه به طور نمونه همراه با فاکتورهای شیوه زندگی فردی است . این شامل رژیم غذایی و فعالیت فیزیکی است .

۲ تا از هر ۳ نفر زن در ایالات متحده ، دچار افزایش وزن و چاقی هستند . زمانیکه پوست کشیده می شود ، شما ممکن است که متوجه تغییراتی در بدن خود شوید که انتظار نداشتید ، مانند یک فرج پهن شده .

این ناحیه ممکن است که مشخص و معلوم باقی بماند ، حتی اگر شما میزان چشمگیری از وزن خود را کم کنید . جز اینکه وزنی که در ناحیه ی لگنی کم شده ، برجستگی شرمگاهی شما ممکن است که هنوز نسبت به قبل  مقداری جلوتر آمده باشد .

امکان ندارد که پوست به حالت قبلی خود بعد از کاهش وزن بازگردد . روشهایی مانند جراحی انشعاب معده ( gastric bypass ) ممکن است که منجر به افتادگی پوست در بالای ناحیه لگن شود .


آیا اندازه ی برجستگی شرمگاهی شما می تواند بر نوع لب (labia )  شما اثر گذارد ؟

اگر شما دچار افزایش یا کاهش وزن در معده خود شوید ، ظاهر و شکل معده ی شما تغییر می کند . همین  را نیز برای فرج (vulva) می توان گفت .

تغییرات وزن موثر بر برجستگی شرمگاهی ، گاها می تواند منجر به تغییراتی در لب بیرونی ( خارجی ) شود . اگر شکل لب بیرونی شما تغییر می کند  ، فرج شما امکان دارد که متفاوت از قبل به نظر برسد .

برای مثال ، شما ممکن است که متوجه شوید که :

 • لبهای خارجی بادکرده تر بنظر برسد
 • لبهای خارجی ، پایین تر از قبل آویخته شده است
 • لبهای داخلی ، دیگر قابل مشاهده نیستند .

تفاوت بین یک برجستگی شرمگاهی ضخیم و (FUPA (fat upper pussy area ، چیست ؟

نکته : FUPA ، منظور چربی بالای ناحیه ی جنسی است .

برجستگی شرمگاهی شما ، ناحیه ای است که مستقیما بالای لب (labia ) شما قرار دارد ، نه بالاتر و نه پایین تر . این جایی است که موی عانه ی شما رشد می کند .

ناحیه ی عانه بالایی شما ، در سمت دیگر ، اساسا معده ی پایین تر شماست . ناحیه ای است که در بالای موی عانه اما در زیر ناف شما قرار گرفته است .

برخی افراد ، دوره ی FUPA ، را برای توصیف پوست اضافی در ناحیه ی بالایی عانه استفاده می کنند ، مخصوصا اگر بالای برجستگی شرمگاهی ، خم یا آویزان شود .


آیا ممکن است که اندازه ی برجستگی شرمگاهی یا ناحیه بالایی عانه را کاهش داد ؟

اگرچه انجام یک ورزش جدید اغلب ، قابل دسترس است اما غیر ممکن است که تعیین کنید انجام ان ، منجر به کاهش وزن در یک ناحیه خاص شود . این تماما به وزن فردی و تیپ بدنی شما بستگی دارد .

به این علت ، بسیاری از افراد ، لیپوساکشن ( جراحی برداشتن چربی زیر پوست ) را انتخاب می کنند . این روش جراحی ، استفاده می شود تا چربی اضافی را در جاهای خاصی خارج کند .

ورزش

ورزش منظم ، می تواند به شما در کاهش وزن و گرفتن حجم عضلانی کمک کند . شما ممکن است که شگفت زده شوید که اندازه ی برجستگی شرمگاهی شما به طور طبیعی همزمان با کاهش وزن شما ، کم می شود .

شما همچنین می توانید تمرین هایی را انجام دهید که ناحیه ی پایینی لگن را هدف قرار دهد . ساخت توده عضلانی ، در قسمت پایین تر لگن ، می تواند به کشیده شدن برجستگی شرمگاهی به سمت بالا کمک کند و یک حالت صاف تر را ایجاد کند .

علاوه بر کارکرد منظم قلب ، تمرینات پایین شکم را نیز انجام دهید . برای ۳ ست هدف گذاری کنید و هر ست ۲۵ بار تکرار حرکت داشته باشید و ۴ بار در هفته تمرین کنید .

برای انجام کشش (V ( V pull

 • به پشت خود بخوابید و پاهای خود را مستقیم و دست ها را بالای سر خود قرار دهید .
 • پاهایتان را بالا آورید و سعی کنید که انگشتان پای خود را لمس کنید
 • به حالت و وضعیتابتدایی برگردید .

این حرکت ، یک تکرار دارد .

برای انجام کوهنوردی

 • در یک موقعیت واحد شروع کنید .
 • به سرعت ، یک زانوی خود را به سمت سینه ی خود بالا آورید و سپس پای خود را پایین بیارید .
 • زانوی دیگر خود را در مقابل سینه خود بیاورید و سپس پای خود را پایین آورید .

این حرکت یک تکرار دارد .

برای انجام حرکت جک پلانک (plank jacks)

 • در حالت پلانک قرار بگیرید .
 • با پاهای خود به سمت بیرون و داخل پرش کنید .

این حرکت یک تکرار دارد .

زمانبر است تا وزن کم کنید و عضله بسازید . بنابراین با خود صبور باشید . اگر می توانید در ۳ یا ۴ ماه قبل از شروع حرکات پیشرفته تر این حرکت را تمرین کنید .

روش های غیر جراحی

Coolsculpting  و trusculpt، هر دو با هدف پنهان کردن چربی اضافی انجام می شوند . آن ها تکنیک های غیر جراحی را استفاده می کنند تا سلولهای چربی را بشکنند و بدن شما را تشویق کنند تا به طور طبیعی آنها را حذف کند .

این روشها بهترین کارکرد و نتیجه را در بر آمدگی های کوچک دارند . آنها  به راه های کاهش وزن توجه نمی کنند و پوست اضافی را حذف نمی کنند .

این روشها به عنوان روش های زیبایی مورد توجه هست و توسط بیمه پوشش داده نمی شود .

روش های جراحی : برای انجام عمل لیفت عانه ( مونوپلاستی ) ، جراح شما یک ترکیبی از لیپوساکشن و تکنیک های برش را برای خارج کردن تجمع ناخواسته ی چربی و پوست اضافه ، استفاده می کنند .

این روش اغلب در پیوستگی با یک عمل جراحی لاغری شکم (abdominoplasty ) است . هر دو روش به عنوان جراحی زیبایی تلقی می شوند و تحت پوشش بیمه نخواهند بود .

زمان بهبودی شما بستگی به تکنیک های دقیق استفاده شده دارد . جراح شما می تواند به شما بیشتر در مورد انتظارات و توقعات در حین بهبودی بگوید .


زمان ملاقات با دکتر

اگر شما در رابطه با اندازه ی ناحیه عانه ( شرمگاهی ) خود نگران هستید ، یک قرار ملاقات با یک پزشک یا دیگر ارایه دهنده خدمات پزشکی تنظیم کنید . آنها می توانند هر سوالی را که دارید ، پاسخ دهند و امکان دارد به شما کمک کنند که آسودگی خاطر بیشتری داشته باشید .

اگر شما می خواهید بیشتر اطلاعات کسب کنید ، پزشک شما می تواند شما را به یک جراح پلاستیک یا متخصص دیگر ارجاع دهد تا در مورد گزینه های شما بحث کند .


ترجمه شده از: healthline.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است