چه عواملی موجب جوش واژینال می شوند و چگونه درمان می شوند ؟

چه عواملی موجب جوش واژینال می شوند و چگونه درمان می شوند ؟

آبان ۷, ۱۳۹۷ نسخه بهداشت بانوان نظرات

جوش واژن چگونه گسترش می یابند ؟

جوش های ناحیه واژینال ، مملو از چرک هستند ، برآمدگی های ملتهب در زیر پوست واژن شما هستند . این بر آمدگی ها می توانند در خارج از واژن ، در ناحیه عانه ، یا در لب ( labia ) گسترش یابند .

جوش های واژینال ، زمانی گسترش می یابند که فولیکول مو فشرده شود و یک عفونت در داخل فولیکول رشد کند. جوش ممکن است در اندازه کوچک و برآمدگی قرمز شروع شود و در عرض چند روز به نقاط دردناک و متورم با نوک پر از چرک زرد یا سفید تبدیل شوند .

بعضی جوش ها ممکن است شبیه یه کورک به نر برسند و تشخیص صحیح ، کلید درمان است . اگر شما نقطه ای روی واژن خود دارید و مطمئن نیستید که یک جوش است یا در نتیجه ی چیز دیگری است ، یک وقت ملاقات با دکتر یا متخصص خود تنظیم کنید.

جوشها ، به ندرت موجب نگرانی می شوند . اغلب خود به خود در ۱ یا ۲ هفته بهبود می یابند. تعداد کمی ممکن است نیاز به درمان دارویی داشته باشند . درمان می تواند به تسهیل درد و کاهش عفونت تا زمان از بین رفتن جوش ، کمک کند . در موارد شدید ، دکتر شما ممکن است جوش را ببرد تا عفونت آن خارج شود .

درمان خانگی جوش های واژینال

اغلب جوشها خود به خود به مدت چند روز یا چند هفته درمان می شوند . شما می توانید به تسهیل علایم و افزایش سرعت روند با این علاج های خانگی کمک کنید .

قبل از اینکه شما جوش یا ناحیه اطراف آن را لمس کنید و مطمئن شوید که دست های خود را خوب بشویید. یک صابون آنتی باکتریال و آب گرم استفاده کنید . بدون این مرحله ، شما در خطر تماس با باکتری های بیشتری به جوش هستید ، این می تواند عفونت را بدتر کند .

بعلاوه ، بعد از تکمیل درمان ، دستان خود را مجدد بشویید . شما نمی خواهید که در خطر پخش باکتری به نواحی دیگر بدن خود باشید .

 • جوشها را نترکانید و خراش ندهید: از وسوسه خراشیدن یا ترکاندن جوش ها خودداری کنید . این کار موجب آزاد شدن باکتریها می شود و می تواند موجب پخش عفونت شود . شما همچنین ممکن است موجب بدتر شدن درد و التهاب شوید .
 • کمپرس آب گرم استعمال کنید: یک پارچه را با آب خیس کنید که کمی گرمتر از آبی باشد که با آن دست ها یا صورت خود را می شویید . آب اضافی را بفشارید . کمپرس را روی جوش قرار دهید و بگذارید به مدت ۷ تا ۱۰ دقیقه باقی بماند .

این روند را ۳ تا ۵ بار در روز تکرار کنید تا اینکه جوش از بین برود . گرمای کمپرس به ارتقای جریان خون کمک می کندو گلبول های سفید خون می توانند با عفونت باقی مانده مبارزه کنند .

 • در زمان بهبودی از لباس های گشاد استفاده کنید: یکی از علل معمول جوش ، پوشیدن لباس های تنگ و چسبناک است که موجب سایش یا مالش به پوست حساس ناحیه عانه می شود . زمانی که جوش ها ناپدید می شود ، لباس و لباس زیر گشاد بپوشید . بعد از ورزش ، لباس زیر خشک و تمیز به تن کنید
 • یک پماد استفاده کنید: یک پماد ژله ای نفتی می تواند به حفظ جوش در برابر سایش لباس ها و لباس زیر کمک کند . همچنین اگر جوش بترکد ، یک پماد آنتی بیوتیک مانند باسیتراسین ، نئومایسین و پلی میکسین B ( نئوسپورین ) استفاده کنید تا از عفونت های دیگر در حین بهبودی و التیام جوشها محافظت کنید .
 • از مسکن های بدون نسخه استفاده کنید: این داروها ممکن است برای تسهیل درد و التهابی که موجب جوش می شوند ، ضروری باشند . ایبوپروفن ( ادویل ) یا استامینوفن ( تیلنول ) طبق دستورالعمل استفاده کنید .

اگر این علاج های خانگی ، کمک نکند یا جوش در طی ۲ هفته از بین نرفت ، یک وقت قبلی با دکتر یا متخصص خود ترتیب دهید . شما همچنین ممکن است که به درمان دارویی یک دکتر احتیاج پیدا کنید .

چقدر زمان برای بهبودی و التیام نیاز است ؟

یک جوش ، بطور نمونه خود به خود طی ۱ یا ۲ هفته برطرف می شود . بعضی جوشها کوچک شده و از بین می روند . بقیه ممکن است که بترکد و از آنها آب خارج شود .

اگر جوشها می ترکد ، ناحیه را بطور کامل تمیز کنید و یک گاز استریل یا بانداژ چسبنده استعمال کنید . ناحیه را تمیز نگه دارید و لباس هایتان را روزانه تعویض کنید . دست هایتان را قبل و بعد از تعویض بانداژها بشویید .

داشتن یک جوش ، احتمالا موجب نمی شود که یک جوش دیگر هم بزنید. اگرچه بعضی از عوامل ریسکی که باعث ایجاد جوش می شوند ، می توانند به راحتی به ایجاد جوشی دیگرمنجر شوند . این فاکتور ها شامل :

 • سایش یا مالش از لباس های تنگ
 • موهای رشد کرده در اثر تراشیدن ( شیو کردن )
 • عفونت استاف

اگر جوش های بیشتری ایجاد شد ، یک زمان ملاقات با دکتر خود ترتیب دهید . یک فاکتور یا عامل اساسی ممکن است در ایجاد جوشها نقش داشته باشد . درمان ریشه ای می تواند به پیشگیری از برآمدگی های آینده کمک کند .

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم ؟

بعضی علایم نشان می دهند که جوش ممکن است به درمان اضافه توسط پزشک نیاز داشته باشد که این علایم شامل :

 • تب
 • عرق سرد
 • یک برآمدگی که به سرعت رشد می کند
 • یک برآمدگی که بسیار دردناک است
 • یک برآمدگی که بیشتر از ۲ اینچ ، عرض دارد
 • یک جوش روی صورت شما
 • یک جوش که بعد از ۲ هفته از بین نرفته است
 • یک جوش که مجددا عود می کند و تکرار می شود یا اگر چندین جوش ایجاد می شود .

اگر جوش برای علاج های خانگی شما بسیار شدید باشد ،پزشک شما ۲ گزینه درمانی اولیه دارد :

 • ضربه و زهکشی ( تخلیه ): اگر جوش ، بسیار دردناک یا بزرگ است ، دکتر شما ممکن است برآمدگی را برش دهد تا چرک و مایع تخلیه شود . پزشک شما از تجهیزات استریل استفاده می کند ، بنابراین سعی نکنید که این کار را دز خانه انجام دهید . جوشهایی که عفونت شدید دارند ، ممکن است بیش از یکبار نیاز به تخلیه داشته باشند .
 • آنتی بیوتیک ها: عفونت های شدید یا برگشت پذیر ،ممکن است به آنتی بیوتیک نیاز پیدا کنند تا از جوش های آینده پیشگیری شود . پزشک شما همچنین ممکن است انتی بیوتیک ها را بعد از تخلیه جوش تجویز کند تا از عفونت ثانویه جلوگیری کند .

چگونه از جوش زدن در آینده پیشگیری کنیم ؟

پیشگیری از جوشها ، همیشه ممکن نیست ، اما این نکات می توانند به شما کمک کنند تا خطرات جوش زدن در آینده یا دیگر برآمدگی های واژینال  را کاهش دهید :

 • تیغ خود را به دفعات تعویض کنید: یک تیغ کند می تواند ریسک شما را در موهای روییده شده افزایش دهد . تیغ ها یا تیغه ها را هر ۳ تا ۴ هفته تعویض کنید . تعدادی تیغ جدید را امروز تهیه کنید .
 • تیغ ها را تقسیم و سهم بندی نکنید: باکتری هایی که عامل ایجاد جوش هستند ، به آسانی با تیغ ها جابجا می شوند . تیغ خود را تمیز ، خشک و جدا از دیگران نگه داری کنید .
 • در زمان دوش یا حمام بتراشید ( شیو کنید ): ناحیه عانه ( شرمگاهی ) خود را به صورت خشک ، نتراشید . هنگام تراشیدن در دوش یا حمام ،از یک کرم یا لوسیون به منظور کاهش سایش روی مو استفاده کنید .
 • در جهت رشد موها بتراشید: احتمال رشد مو را کاهش دهید و در سمتی که موی شما رشد می کند ، شیو کنید (بتراشید ).
 • ناحیه عانه ( شرمگاهی ) را به آرامی بتراشید: اگر شما ناحیه عانه خود را می تراشید ، فرصت های گسترش یک موی رشد یافته را به آرامی با تراشیدن ناحیه به مدت ۲ بار در هفته ، کاهش دهید . تراشیدن ، می تواند به باز شدن فولیکول های موی بسته شده کمک کند و به رشد مو اجازه دهد .
 • تمام انتی بیوتیک ها ی تجویزی را مصرف کنید: اگر دکتر شما آنتی بیوتیک به منظور درمان عفونت تجویز می کند ، نسخه تجویزی را به طور صحیح تکمیل کنید . متوقف کردن قبل از مصرف تمام قرص ها ممکن است موجب عفونت مجدد شود .
 • درمان استاف: اگر شما جوشهای یرگشت پذیر دارید ، پزشک شما ممکن است یک نمونه از چرک یک جوش را بگیرد و آن را آزمایش کند تا تعیین کند که باکتری ها موجب جوش می شوند . می دانیم که  باکتری ها می توانند به دکتر شما در درمان بهتر و پیشگیری از جوش ها کمک کنند .

استافیلوکوکوس اورئوس ، یک باکتری است که عموما روی پوست یافت می شود و می تواند موجب جوش های برگشت پذیر بعلاوه سایر عفونت ها شود . اگر این باکتری ، عامل بیماری باشد ، پزشک شما می تواند به طور خاص آن را درمان کند .


ترجمه شده از: .healthline.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است