چرا واژن من بو می دهد

چرا واژن من بو می دهد

آبان ۵, ۱۳۹۷ نسخه بهداشت بانوان نظرات

قفسه های سوپرمارکت ، پر شده با محصولاتی که ما را تشویق می کند که بخش های زنانه بدنمان را تمیز و با بوی مطبوع نگه داریم. حقیقت این است که بوی طبیعی بیشتر خانمها ، عادی و نرمال است . واژن شما نیاز به داشتن بویی شبیه به یک دشت گل یا یک جعبه اسپری دافع بوی بد زنان ، ندارد.


چرا واژن بو می دهد ؟

واژن ، یک اکوسیستم متعادل از مایع ( ترشح ) است و باکتری ها به منظور حفظ PH در حالت سلامت ۴.۵ حضور دارد . این ترکیب از مایع و باکتری ها که باعث ایجاد ترشحات واژن می شود ، به مراتب بوهای خاصی را حذف می کند . بیشترین این بوها ، طبیعی و نرمال هستند، اما مواقعی هم هست که بوی شدید می تواند نشانه ی یک مشکل باشد .


پس میزان عادی بو چقدر است ؟

بعد از انجام یک رای گیری غیر علمی از تمام متخصصین زنان و زایمان ، من (Heather Rupe) می دانم که ما مصمم شدیم که هر کسی می تواند یک واژن عادی را از فاصله ی ۱ فوتی ، بو کند . هر بوی تند و زننده که با درد ، سوختگی یا خارش همراه باشد ، باید سریعا به پزشک خود مراجعه کنید .

برخی عوامل معمول  بوی واژن شامل :

  • واژینوز باکتریایی: واژن در حالت عادی با باکتری های سالم کلونیزه می شود ، اما اگر چیزی برای اکوسیستم ایجاد مزاحمت کند ، سپس باکتری غیر سالمی مانند BV ، می تواند وارد شود . BV از رایج ترین علل رشد بیش از حد باکتری گاردنرلا واژینالیس است . علایم شامل یک ترشح فرار خاکستری و نازک همراه با بوی تند ماهی است . بو ، بسیار زننده می شود ، زمانیکه در تماس با مایع منی قرار گیرد ، بنابراین اغلب زنان ، اول متوجه این بوی تند بعد از رابطه جنسی  می شوند.  BV ، ریسک دیگر عفونت ها را افزایش می دهد ، اما این حالت به آسانی با آنتی بیوتیک ها قابل درمان است .
  • رژیم غذایی شما: مثل قدیمی ( داری چی میخوری ) صحیح است . سیر ، پیاز ، مارچوبه ، کاری ، تعداد کمی از غذاهای بدبوی شناخته شده هستند که بر بوی بدن تاثیر می گذارد.
  • دارو ها و مکمل ها: داروهایی از قبیل آنتی بیوتیک ها می توانند بر تعادل باکتریایی واژن شما اثر بگذارند که این منجر به تغییرات در بو و ترشحات می شود . آنتی هیستامین ها می توانند منجر به خشکی واژن و کاهش ترشحات واژینال شوند . در اضافه ، گیاه درمانی ها و روغن های ضروری جدید ، می توانند منجر به تغییراتی در بوی واژن شوند .
  • عرق: بیشترین عرق در زیر بغل شما ایجاد میشود. پوست اطراف دستگاه جنسی شما ، مستعد عرق کردن شدید است . عرق در ترکیب با ترشحات ، می تواند سطح تعفن را بالاببرد . این یک بوی طبیعی است اگرچه گاهی اوقات کمی ناخوشایند است . برای کم کردن بو ، لباس ها را بعد از ورزش عوض کنید و لباس پارچه ای قابل تنفس بپوشید .
  • تغییرات هورمونی: میزان ترشحات ، در تمام چرخه قاعدگی ، متفاوت است . هورمون درمانی از تولد با قرص ها و کرم های واژینال می توانند تاثیر بر روی pH  واژن و بهبودی بوی آن شوند . یائسگی همچنین منجر به تغییرات وسیعی از کاهش سطوح استروژنی که می توتند منجر به افزایش وقوع عفونت قارچی و BV (باکتریال واژینوزیس ) شود .
  • تامپون فراموش شده: بویی وجود دارد که بسیار متعفن است و این شبیه به هیچ چیز که شما در کل زندگیتان آنرا تجربه کردید ، نمی باشد . این بویی است که حتی باعث می شود متخصص مربوطه هم از ماسک استفاده کند . بیمارانی که در فرصت های بسیاری ، این بو را توصیف کرده اند ( این بو شبیه به چیزی است که در آنجا می خزد و سپس  می میرد )

من باید بگویم که موافقم که این ، یک جمله ی صادقانه است . هنگامی که بو ، به طور مشخصی رنج آور است ، بلافاصله بعد از خارج کردن تامپون ، از بین می رود . به ندرت ، نگه داشتن تامپون می تواند منجر به عفونت جدی شود ، بنابراین بسیار مهم است که دکتر خود را ببینید ( علایم شامل یک ترشح قهوه ای رنگ همراه با بو است ) .

تمیز کردن با دوش  هرگز برای بوی واژن یا هر دلیل دیگری توصیه نمی شود . این فقط باعث تغییرات بیشتر محتویات باکتریایی شده و می تواند موجب گسترش عفونت شود . شما نیازی نیست که چیزی را داخل واژن خود کنید تا آن را تمیز کنید . نه دوش آب ، نه روغن های ضروری ، نه صابون و نه لیسترین . ( بله !!! اینها تمام چیزهایی هستند که بیماران مراجعه کننده به من ، برای تمیز کردن خودشان استفاده میکردند ) ، یک تفکر ساده از واژن به عنوان یک کوره ی تمیز کننده خودکار !!!!

اگر شما نگران بوی خود هستید ، اما علایم دیگری ندارید ، ممکن است در ابتدا آب مصرفی خود را افزایش دهید و از غذاهای بد بو استفاده نکنید . شما همچنین امکان دارد که پروبیوتیک ها را برای کمک به ترمیم تعادل باکتریایی مصرف کنید . به منظور بهداشت مناسب ، ناحیه خارجی واژن (فرج و لبچه) با یک صابون ملایم ، تمیز کنید . اگر بو باقی ماند ، موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید .


ترجمه شده از: webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است