چروک های پوست

چروک های پوست

مهر ۲۹, ۱۳۹۷ نسخه نظرات

چروک ها اغلب در نواحی از بدن که بیشتر در برابر نور خورشید هستند، مانند صورت، گردن، پشت دست ها، و بالای بازوها، به وجود می آیند. چرو ک ها به دو دسته تقسیم می شوند؛ خطوط سطحی و خطوط عمیق.

دلیل بروز چروک ها چیست؟

عواملی که موجب بروز چروک ها می شوند شامل؛ سیگار کشیدن، نوع پوست (افرادی که پوست روشن و چشمان آبی دارند بیشتر در معرض آسیب نور خورشید هستند.) ، ژنتیک ( برخی از خانواده ها بیشتر چروک دارند.) ، قرار گیری در معرض نور خورشید.

اگرچه تمامی این عوامل قابل کنترل نیستند، اما درباره دو مورد از آنها می توان راهکارهایی پیشنهاد داد. سیگار نکشید و کمتر در برابر نور خورشید باشید.

درمان چرو ک های پوست

چندین راه برای کاهش چروک ها و حتی از بین بردن آنها وجود دارد.

  • رتینوئیدها (tretinoin, Retin-A, Renova)؛ در میان درمانهای پزشکی این داروها بیشترین تاثیر را روی بهبود علایم پیری، ناهماهنگ شدن رنگ پوست، زبری و چروک ها، دارند. در ابتدا موجب قرمزی و پوسته شدن پوست می شوند. پس ز پایان پوسته شدن، نتایج مشخص خواهند شد.
  • آلفا هیدروکسی اسیدها؛ اسید میوه هم خوانده می شوند و شامل اسید گلایکولیک و اسید لاکتیک هستند. درمان های استفاده کننده از این اسیدها ایمن بوده و تنها دردی موقت خواهد داشت. اگرچه تاثیرات درمانی بالایی دارند.
  • آنتی اکسیدانها؛ شامل ویتامین های A ,C و E و بتا کاروتن هستند. محصولات دارای این مواد، به میزانی در برابر نور خورشید محافظت می کنند اما همچنان می بایست از ضدآفتاب استفاده کنید.
  • مرطوب کننده ها؛ موقتا به بهبود ظاهر چروک ها کمک می کنند. تبلیغات اغلب ادعا می کنند که خطوط سطحی را از بین می برند اما تاثیر دائمی نیست.
  • لایه بردار های گلیکولیک اسید؛ این لایه بردارهای سطحی تغییرات ناچیزی در عمق چروک های سطحی به وجود می آورند.
  • لایه بردارهای عمیقتر؛ این لایه بردار ها از ترکیباتی مانند سالیسیلیک اسید و تری کلرو استیک اسید بهره برده و به  سطح عمیق تری از پوست نفوذ می کنند. این لایه بردارها در حذف چروک های سطحی موثرتر هستند. عموما، با نفوذ بیشتر لایه بردار به پوست، احتمال به جا گذاشتن اسکار و تغییر رنگ پوست هم بیشتر خواهد بود.
  • درمابراسیون؛ این روش لایه سطحی از سلول های مرده پوست را پودر می کند. به میزان یادی به نوع پوست و مهارت فرد انجام دهنده بستگی داشته و می تواند تغییرات چشمگیری به دنبال داشته باشد. عوارض جانبی، شامل اسکار، تغییر دائم در رنگ پوست هم محتمل هستند.
  • بازسازی پوست با لیزر؛ پزشکان به کمک لیزر تولید کلاژن را تحریک کرده و موجب بالا آمدن سطح پوست می شوند. انواع مختلفی لیزر وجود دارد و باید درباره تعداد درمانهای مورد نیاز خود، وقفه مورد نیاز بین جلسات درمانی و خطرات احتمالی بپرسید.
  • جراحی پلاستیک؛ جراحی های کشیدن پوست صورت، کشیدن ابروها و سایر جراحی های زیبایی برای برخی افراد مفید خواهند بود. سایر افراد می توانند از جراحی های سطحی تر استفاده کنند. پیش از انتخاب قطعی با پزشک خود مشورت کنید.
  • تزریق؛ برخی تزریق ها، شامل بوتاکس عضلات ایجاد کننده اخم روی صورت، خطوط سطحی اطراف چشم ها و سایر چروک ها را منبسط می کنند. تاثیرات تا چند ماه ماندگاری داشته و برای حفظ آنها به تزریق مجدد نیاز خواهد بود. سایر تزریقات فیلرها هستند. تزریقات تنها می بایست توسط پزشک انجام شوند.

ترجمه شده از: webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است