پلی ميوزیت چیست ؟

پلی میوزیت چیست ؟

مهر ۷, ۱۳۹۷ نسخه میوزیت نظرات

پلی میوزیت یک شکل کمیاب از آرتریت ( التهاب مفصل ) است که موجب ضعف عضله و درد می شود . هیچ درمان قطعی پلی میوزیت وجود ندارد اما درمان هایی است که می تواند با نشانه ها و علایم کمک کننده باشد .


علل بیماری پلی میوزیت

هیچکس نمی داند که علت دقیق چیست . اما پزشکان می دانند که یک بیماری خود ایمن است . به این معنی که بدن می تواند به بافت های خودی حمله کند . این چیزی است که مسبب مشکلات می شود . این حالت در افرادی که مبتلا به دیگر بیماری های خود ایمن مثل لوپوس و آرتریت روماتوئید هستند ، بیشتر رایج است . همچنین در افراد مبتلا به HIV یا ایدز نیز رایج است . اغلب افرادی که مبتلا به پلی میلوسیت هستند ، بین سنین ٣٠تا ۶٠ سال تشخیص داده می شوند . این بیماری در بچه ها و کودکان کمیاب است و اغلب بر روی زنان بیشتر از مردان تاثیر می گذارد .


نشانه ها و علایم پلی میوزیت

علایم پلی میلوسیت به علت ورم یا درد در عضلات به وجود می آیند . این ضعف عضلانی به صورت مساوی در ٢ سمت بدن تاثیر می گذارد . این بیماری تمایل به هدف قرار دادن گروه های عضلانی دارد که به تنه بدن نزدیک ترین هستند ، دارد ؛ مانند هیپ ( رانی – لگنی ) ، شانه ها، ران ، بالای آرنج و کمر و گردن .

اگر شما این حالت را دارید ، ممکن است متوجه شوید که برای اینکه آرنج خود را روی سر خود بلند کنید ، هنگام بالارفتن از پله ها ، رفتن روی یک صندلی یا حمل اشیا دچار دردسر شوید .

در بعضی موارد ممکن است در بلع غذا دچار مشکل شوید که غیر معمول است .

شما ممکن است درد را در نواحی که ماهیچه ها ضعیف هستند داشته باشید. در آخر ، ماهیچه هایی که ممکن است دچار آتروفی شده باشند ( به این معنی که کمتر مورد استفاده قرار گیرند و رشد کمی داشته باشند ) ، این حالت اغلب به آرامی بدتر می شود و شما ممکن نیست تا ماه ها متوجه نشانه ها و علایم آن بشوید .

ضعف عضلانی ممکن است یکی از نشانه های اولیه ای باشد که شما متوجه شوید . شما همچنین ممکن است احساس کنید که نمی توانید تمام کارهایی را که عادت داشتید ، انجام دهید . همچنین ممکن است دارای :

 • تب
 • کاهش وزن
 • خستگی و کوفتگی
 • درد مفصل
 • پدیده رینو ( Raynauds phenomenon) : حالتی که در آن انگشتان دست یا پا خیلی سرد و رنگ پریده شوند که به علت مشکلات جریان خون می باشد .

تشخیص بیماری پلی میوزیت

آزمایش های ساده ای برای تشخیص پلی میوزیت وجود ندارد. این اغلب زمان می برد قبل از اینکه پزشکتان مطمئن شود که شما مبتلا به این بیماری هستید . پزشک شما تاریخچه پزشکی شما را مورد توجه قرار می دهد تا بیماری های دیگر را نیز غیر محتمل کند . شما ممکن است تست هایی بدهید مانند :

 • تست EMG ( الکترومیوگرافی ): که کنترل می شود تا ببینیم که اگر الگوهای ایمپالس ها و ضربان های الکتریکی در عضلات نرمال هستند یا خیر .
 • بیوپسی عضلات: که می تواند نشان دهد که آیا بافت ماهیچه دچار التهاب شده یا نه . پزشک شما ممکن است که یک نمونه کوچک از عضله شما برای آزمایش بگیرد و شما ممکن است احتیاج پیدا کنید که یک MRI بگیرید تا به پزشک خود کمک کنید که یک محل خوب برای بیوپسی پیدا کند .
 • آزمایش های خون ویژه: به منظور علایم و نشانه های آسیب عضلانی

درمان پلی میوزیت

پلی میوزیت ، یک بیماری مزمن است . به این معنی که بار اول که شما مبتلا می شوید ، این بیماری به اطراف منتقل می شود اما راه هایی هست که به کنترل و مدیریت آن کمک می کند .

درمان های رایج عبارتند از :

 • استروئیدها : این مواد با التهاب عضلانی کمک کننده هستند ، کاهش درد و حتی افزایش قدرت عضلانی . اما استروئیدها می توانند اثرات جانبی بسیاری داشته باشند ، بنابراین پزشک شما زمانی که آنها را تجوبز می کند ، یک چشم را روی شما نگه می دارد ( شما را کنترل می کند ) .
 • داروهایی که سیستم ایمنی را متوقف می کنند: شما ممکن است این ها را با استروئیدها یا به تنهایی مصرف کنید ، اگر استروئید ها کمک کننده نباشند .
 • فیزیوتراپی: این حالت شما را قویتر می کند و به شما کمک می کند که بهتر حرکت کنید .
 • گفتاردرمانی: اگر شما مشکل بلع دارید ، گفتاردرمانی ممکن است به تقویت و قویتر شدن آن عضلات کمک کند .

از پزشک خود در رابطه با پرسش هایی که ممکن است داشته باشید و برای راه های دیگر به منظور زندگی راحت تر ، بحث کنید .


ترجمه شده از: webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است