پوستی خوب می خواهید؟ از نور خورشید دور بمانید

پوستی خوب می خواهید؟ از نور خورشید دور بمانید

مهر ۳, ۱۳۹۷ نسخه بهداشت و زیبایی نظرات

همه پوستی درخشنده و سلامت را دوست دارند اما در حقیقت پوست برنزه شده، پوستی آسیب دیده است. سال ها در معرض نور خورشید بودن منجر به چروک ها و لک های پیری زودرس شده و به احتمال زیاد ابتلا به سرطان پوست را در پی خواهد داشت.

قدم هایی هوشمندانه بردارید

برای دوری از نور خورشید:

  • بین ساعات ۱۰ تا ۱۴ در فضای باز نباشید. زیرا اشعه های سوزاننده خورشید در این ساعات قویتر هستند.
  • پوستتان را با لباس پوشیدن محافظت کنید. کلاه بگذارید و ضدآفتاب بزنید. از لباس های محافظ در برابر نور خورشید استفاده کنید.
  • ضدآفتاب از پوست در برابر اشعه های فرابنفش خورشید محافظت می کند. اشعه های فرابنفش شامل UVA و  UVB هستند. UVA عمدتا موجب پیر شدن و به وجود آمدن چروک ها شده و با ابتلا به سرطان پوست در ارتباط است. UVB اکثرا منجر به آفتاب سوختگی و سرطان پوست می شود.

SPF به چه معناست؟

عامل محافظت در برابر نور خورشید (sun protection factor, SPF) موجود در ضدآفتاب ها درباره کیفیت محافظت از پوست در برابر تشعشعات مضر خورشید آگاهی می دهد. از ضدآفتابی با SPF مناسب برای ممانعت از آفتاب سوختگی و آسیب پوست استفاده کنید.

آکادمی پوست آمریکا استفاده از ضدآفتاب هایی با SPF 30 و بالاتر را پیشنهاد می کندو همچنین به عبارت طیف گسترده محافظت که به معنای محافظت در برابر اشعه های UVA و UVB است، توجه کنید. از کرم های مقاوک در برابر آب استفاده کنید.


چه زمانی از ضدآفتاب استفاده کرده و آن را تجدید کنیم؟

باید هر روز، در هر فصلی، و حتی در آب و هوای ابری و بارانی و سرد هم از ضدآفتاب استفاده کنید. ۱۵ تا ۳۰ دقیقه پیش از خروج از منزل، آن را به تمام صورتتان بزنید. به یاد داشته باشید که اشعه های UVA از شیشه ماشین می گذرد و حتی اگر تنها قرار است رانندگی کنید، باز هم می بایست از ضدآفتاب استفاده کنید.

ضدآفتاب خود را هر دو ساعت تجدید کرده و پس از تعریق یا شنا کردن دوباره بزنید.

اگر کرم پودر می زنید، ابندا ضدآفتاب زده و سپس از آن استفاده کنید. کرم پودر در برابر طیف گسترده اشعه ها محافظتی نخواهد داشت و باید از ضدآفتاب استفاده کنید.


زمان مراجعه به پزشک

اگر هرگونه علامت، برآمدگی، قرمزی، یا خال گوشتی در حال رشد، تغییر یا خونریزی، توجه شما را به خود جلب کرد، به پزشک مراجعه کنید.

ممکن است به سرطان پوست دچار شده باشید. این سرطان در صورت تشخیص زود هنگام قابل درمان خواهد بود. همچنین به پزشک خود درباره داروهایی که مصرف می کنید صحبت کنید.

برخی آنتی بیوتیک ها، ضدافسردگی ها، و داروهای دیابت پوست را به نور خورشید حساس می کنند.

برخی از داروهایی که روی پوست استفاده می کنید، شامل Renova و Retin-A پوست را به شدت در برابر نور خورشید حساس کرده و موجب آفتاب سوختگی سریع می شوند. اگر از این درمان ها بهره می برید از پزشک خود درباره نحوه محافظت از پوست خود بپرسید.


نحوه برخورد با آفتاب سوختگی

به سرعت ژل ۹۰% آلوئه ورا یا مستقیما آب گیاه را روی محل بمالید. تمامی درمانهای سوختگی از آلوئه ورا استفاده می کنند. پوست را آرام میکند چرا که ضدالتهاب بوده و از عمیق شدن سوختگی ممانعت می کند. اگر آلوئه ورا در دسترس ندارید از لوسیون های مرطوب کننده فاقد الکل استفاده کنید.

سوختگی همراه با تاول، سوختگی درجه ۲ بوده و شکارا در معرض خطر مشکلات پوستی قرار می دهد. اگر محل فتاب سوخته با تول همراه بود به پزشک مراجعه کنید.


ترچمه شده از: webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است