بوی بد دهان

بوی بد دهان

شهریور ۳۱, ۱۳۹۷ عطا شریفی نظرات

آیا تاکنون این مشکل را تجربه کرده اید؟ صبح از خواب بیدار می شوید و قبل از اینکه با کسی صحبت کنید جلوی دهانتان را می گیرید تا کسی متوجه بوی بد دهان شما نشود. بوی بد دهان یا هالیتوسیس می تواند بسیار ناخوشایند باشد و قطعا هیچ کس نمی خواهد با این بو صبحش را آغاز کند.

علت بوی بد دهان در صبح چیست؟

بوی بد دهان در صبح می تواند علل مختلفی داشته باشد که مهمترین آنها خشکی دهان و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می باشد.

  • خشکی دهان:

در صورتی که بهداشت دهان و دندان را رعایت می کنید پس به احتمال زیاد علت هالیتوسیس صبحگاهی تان خشکی دهان می باشد. بزاق دهان مسئول از بین بردن باکتری هایی است که عامل بوی بد دهان هستند. در هنگام خواب، تولید بزاق به طور چشمگیری کاهش پیدا می کند. برخی دارو ها نیز می توانند علت خشکی دهان و افزایش بوی بد دهان در صبح باشند.

o     عدم رعایت بهداشت دهان و دندان:

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان یکی دیگر از عوامل شایع بوی بد دهان محسوب می شود. دهان انسان بهترین مکان برای رشد و تکثیر باکتری ها محسوب می شود. در صورتی که فرد به درستی مسواک نزند و از نخ دندان استفاده نکند، ذرات غذایی می توانند در شکاف های سطح زبان، بین دندان ها یا در زیر بافت های لثه گیر کنند. باکتری ها این ذرات غذایی باقی مانده را می شکنند که این باعث آزاد شدن بوی بد از دهان در هنگام صبح می شود.

راههای از بین بردن بوی بد دهان

همچنین بوی بد دهان در صبح می تواند از علائم بیماری پریودنتیت باشد که ناشی از عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می باشد. بیماری پریودنتیت، لثه های انسان را هدف قرار می دهد و باعث عفونت برآمدگی های روی لثه ها و در نهایت منجر به بوی بد، مداوم و شدید دهان می شود.

o     مصرف برخی غذاها:

مصرف و وارد کردن برخی غذا ها به درون بدن می تواند باعث هالیتوسیس یا بوی بد دهان در صبح شود. به عنوان مثال خوردن برخی مواد غذایی تند که به شدت بو دار هستند مانند سیر و پیاز خام در شب می تواند باعث بوی بد دهان در صبح روز بعد شود، حتی اگر دندان هایتان را به طور کامل مسواک بزنید.

خوش بو کننده دهان

o     تنباکو:

مصرف تنباکو خصوصا کشیدن سیگار یکی دیگر از عواملی است که می تواند مستقیما بر بوی بد دهان اثر گذار باشد. مصرف تنباکو می تواند باعث خشکی دهان شده و احتمال ابتلا به بیماری پریودنتیت را افزایش دهد. علاوه بر آن بوی بد سیگار نیز بسیار آزاردهنده بوده و ممکن است مشکلات تنفسی بسیاری را به همراه داشته باشد.

ترک سیگار

 

o     ریفلاکس معده:

افرادی که مشکل ریفلاکس معده دارند نیز ممکن است به علت بازگشت اسید معده در هنگام خواب به درون مری، دچار بوی بد دهان شوند.

جلوگیری از بوی بد دهان در صبح

بوی بد دهان قابل درمان است ولی بسیاری ترجیح می دهند از آن پیشگیری کنند.

مواد خوراکی که وارد بدن می شوند در بوی بد دهان اهمیت بسیاری دارند:

  • سعی کنید آب فراوان بنوشید خصوصا قبل از خواب. مصرف زیاد آب می تواند از خشکی دهان و در نهایت بوی بد آن، جلوگیری کند.
  • خوراکی های بودار مانند سیر و پیاز را در شب مصرف نکنید. همچنین پس از غروب آفتاب از مصرف قهوه (حتی بدون کافئین) خودداری کنید. نهایتا با کمک یک رژیم غذایی سالم و متعادل می توانید هم سالم بمانید و هم هالیتوسیس صبحگاهی را کاهش دهید.
  • ترک سیگار و تنباکو می تواند باعث بهبود تنفس و بوی بد دهان شود.

رعایت بهداشت دهان و دندان و داشتن برنامه ای منظم برای آن از اهمیت زیادی برخوردار است. دندان هایتان را به مدت ۲ دقیقه، قبل ازخواب، قبل از استفاده از نخ دندان و  قبل از دهان شویه(برای از بین بردن باکتری های اضافه) مسواک کنید. همچنین می توانید از مسواک زبان برای تمیز کردن سطح زبان استفاده کنید.

در صورتی که همه ی این روش های پیشگیری را امتحان کردید اما جوابی نگرفتید، یک نوبت  از یک متخصص زیبایی و ترمیم دندان  بگیرید. دندانپزشک پس از معاینه می تواند علت اصلی بوی بود دهانتان را تشخیص دهد و بهترین راه درمانی را در اختیارتان بگذارد.

با بوی بد صبحگاهی دهان خداحافظی کنید

می توانید با رعایت بهداشت دهان و دندان خصوصا قبل از خواب، اثر بوی بد دهان در صبح را کاهش دهید. مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به از بین رفتن ذرات غذایی که ممکن است محل تجمع باکتری ها باشد، کمک می کند. همچنین می توانید با تمیز کردن سطح زبان مقدار بسیار زیادی از باکتری هایی که باعث بوی بد دهان در صبح می شوند، را از بین ببرید.

برای تمیز کردن زبان می توانید از یک تمیز کننده ی زبان یا یک مسواک نرم و یا حتی یک قاشق استفاده کنید. اگر زبانتان صورتی رنگ و درخشان است، باکتری ها روی آن تجمع نکرده اند، اما اگر لایه ی سفیدی روی زبانتان تشکیل شده است، از علائم بوی بد دهان محسوب می شود. برای اینکه مطمئن شوید دهانتان بو می دهد، می توانید مچ دست تمیزتان را لیس بزنید و بگذارید خشک شود. سپس آن را بو کنید. اگر مچتان بد بو بود به این معناست که دهانتان نیز بو می دهد. با استفاده از تمیز کننده های زبان، قاشق یا مسواک نرم می توانید لایه ی سفید روی زبان را از بین ببرید. به طور کلی مسواک کردن زبان تاثیر بیشتری داشته و بوی بد دهان در صبح را به شدت کاهش می دهد.

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است