خونریزی غیرطبیعی بعد از زایمان

خونریزی غیرطبیعی بعد از زایمان

فروردین ۲۷, ۱۳۹۷ نسخه زایمان نظرات

پس از بارداری و بعد از اینکه کودک متولد شد خونریزی واژن طبیعی است و در نتیجه حمایت بدن از رحم و خارج کردن بافت­های باقی مانده در آن است و نفاس نامیده می ­شود. این خونریزی کاملاً طبیعی­ست و هیچ چیزی برای نگرانی ندارد. با این حال در درصد کمی از بانوان خونریزی غیرطبیعی اتفاق می­ افتد و نیاز به مراقبت­های پزشکی برای جلوگیری از خونریزی است. از دست دادن غیرطبیعی خون از رحم بعد از تولد خونریزی پس از زایمان نامیده می ­شود.


علائم و نشانه­ ها

گاهی اوقات تشخیص خونریزی پس از زایمان از نفاس دشوار است. اگر خونریزی قرمز باشد و بیش از ۷ روز پس از تولد باقی بماند می­تواند نشانه ­ای از یک مشکل باشد. اگر پس از زایمان تب و لرز داشتند خونریزی آنها از نوع خونریزی پس از زایمان است. در نفاس، این ترشحات بوی بدی می ­دهند و در کمتر از یک ساعت نواربهداشتی زیاد خیس نمی­شود. اما اگر خونریزی همراه با تهوع باشد می ­تواند خونریزی پس از زایمان باشد. این خونریزی هم پس از زایمان و هم پس از یک ماه می­ تواند اتفاق بیفتد.


علل

خونریزی غیرطبیعی زمانی رخ می­دهد که رگ­های خونی جفت که در دوران بارداری از نوزاد پشتیبانی می­کرد، پس از تولد به درستی بسته نمی­شود. چرا که رحم باید در مدت کوتاهی به درستی این رگ­ها را ببندد. برخی چیزهایی که ممکن است به خونریزی پس از زایمان منجر شود عبارتند از کشش بیش از حد از مایع آمنیوتیک، کار طولانی مدت، استفاده از داروهای ضد درد خاص در طول زایمان.


عوارض

اگر این خونریزی کنترل نشود می­تواند مرگبار باشد. فشارخون پایین و کم خونی هم از دیگر عوارض است. حتی اگر پس از زایمان خونریزی متوقف شود می­تواند دوباره شروع شود. بنابراین خونریزی مجدد امکانپذیر است.


درمان

اگر پس از زایمان خونریزی رخ دهد پزشک یا ماما می­تواند با ماساژ رحم که اکسی توسین مصنوعی است به تدریج انقباض رحم را اداره کند. در موارد شدید انتقال خون ممکن است ضروری باشد. اگر خونریزی متوقف نمی­شود پزشک می­تواند رحم را فشرده سازی کند.


پیشگیری

نظارت بر مادر و نوزاد در دوران بارداری و تولد می­تواند خطر ابتلا به خونریزی غیرطبیعی را کاهش دهد. پزشک با سونوگرافی و معاینۀ فیزیکی می­توانند برای عوارض احتمالی آماده شوند. در برخی موارد وقتی برای پیش بینی نیست. بنابراین زمان یک ساعت بعد تولد تحت نظارت قرار می­گیرند.


ترجمه شده از: livestrong.com

برچسب ها :
مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است