تورم واژن پس از سزارین

تورم واژن پس از سزارین

آوریل 11, 2018 نسخه زایمان نظرات

ممکن است برای یک زن تعجب آور باشد که پس از عمل سزارین احساس ناراحتی در فرج و واژن خود داشته باشد. چون سزارین به معنای بریدن شکم، و بیرون آوردن نوزاد از آن است. شاید زن فکر کند که این عمل بدون گذاشتن علائمی تنها او را زخمی می­کند. در حالی که برخی موارد ناراحتی و تورم ممکن است غیرطبیعی باشد. اغلب یک توضیح منطقی دارد.


هورمون

صرف نظر از نوع زایمان بارداری می­تواند تغییرات قابل توجهی در بافت دستگاه تناسلی خارجی و واژن ایجاد کند. تغییرات هورمونی باعث افزایش ترشحات واژن و احساس تورم در واژن و فرج می­شود. پس از زایمان می­توانید مطمئن باشید بافت حساس واژن به حالت قبل بارداری برمی­گردد.


فشار

مهم است بدانید که بارداری به خودی خود بر ساختارهای لگن از جمله واژن فشار وارد می­کند. مگر در زمانی که زن برای سزارین برنامه ریزی کرده باشد. به یا داشته باشید روند زایمان باعث برخی تورم­های واژن می­شود. فشار اعمال شده توسط انقباضات رحمی بر روی دهانۀ رحم و واژن بسیار قوی­ست. این به همراه افزایش جریان خون در منطقۀ لگن، اغلب منجر به برخی تورم ها در داخل و اطراف فرج و واژن می­شود.


هل دادن کودک از درون

یکی از چیزهایی که سخت­ترین مشکل خانم­های باردار است. انقباضات گردنۀ رحم قبل از زایمان است. در این موقعیت زن یک هم درد عمل و هم لگدهای کودک را تحمل و تجربه می­کند. مرحلۀ دوم زایمان معمولاً به مرحلۀ فشار شناخته می­شود که منجر به تورم اندام تناسلی خارجی و واژن می­شود. علاوه بر فشار ذاتی انقباضات رحمی تکرار این فشارها بر بافت حساس واژن سخت است.


تلاش ناموفق در کمک زایمان طبیعی

کمک پزشک در زایمان طبیعی می­تواند باعث تورم واژن و خروج شود و وقتی این اتفاق بیفتد، عمل سزارین نمی­شود. در این مورد مهم است که به پیروی از مراقبت­های بعد از عمل اقدام کنیم. که بهداشت نقش مهی دارد. البته گاهی تورم واژن طبیعی است .


علائم هشدار دهنده

توضیح علت تورم واژن برای بانویی که سزارین انجام داده است بی­ضرر می ­باشد. تنها اگر بعد از زایمان تورم واژن با درد، تب یا خونریزی غیر معمول همراه بود سریعاً باید پزشک و ماما را خبر کرد چرا که نگران کننده است.


ترجمه شده از: livestrong.com

برچسب ها :
مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است