میزان پایین تستوسترون و میل جنسی

میزان پایین تستوسترون و میل جنسی

فروردین ۱۴, ۱۳۹۷ نسخه مشکلات جنسی نظرات

تستوسترون تنها محرک لازم برای تحریک و عملکرد جنسی مردان نیست. اما تستوسترون پایین می تواند توانایی آنها را در ارضای جنسی کاهش دهد. عدم میل جنسی و اختلال در نعوظ, مشکلات جنسی هستند که می توانند ناشی از کاهش تستوسترون باشند. اگر تستوسترون پایین علت آنها باشد، پس درمان آن می تواند کمک کننده باشد.


تستوسترون و علل میل جنسی کم

محققان این مسئله را حل نکرده اند که چطور تستوسترون میل جنسی را افزایش می دهد. این طبیعی است که میل جنسی یک مرد به آرامی بعد از اوج خود در دوره نوجوانی و ۲۰ سالگی کاهش می یابد، اما میل جنسی به طور گسترده ای بین مردان متفاوت است. به این ترتیب یک مرد ممکن است با تمایل جنسی کم در نظر گرفته شود، ولی دیگری نه. همچنین، میل جنسی در هر مرد در طول زمان تغییر می کند و توسط استرس، خواب و فرصت های رابطه جنسی تحت تأثیر قرار می گیرد. به این دلایل، تعریف یک میل جنسی «نرمال» تقریباً غیر ممکن است. معمولاً، مرد خودش فقدان میل جنسی را به عنوان یک مشکل شناسایی می کند. در درجات دیگر، ممکن است شریک زندگی او، آن را به عنوان یک مسئله ارائه دهد.

علائم تستوسترون پایین همیشه شامل احساسی مثل این که شما هیچ میل جنسی ندارید، نمی شود. برخی از مردان تمایل جنسی را در سطوح تستوسترون نسبتاً کم هم حفظ می کنند. برای مردان دیگر، میل جنسی ممکن است حتی با سطوح تستوسترون طبیعی افت داشته باشد. با این حال، تستوسترون پایین یکی از علل احتمالی کاهش میل جنسی است. اگر تستوسترون از مقدار مناسب بسیار کمتر شده باشد، تقریباً تمام این مردان مقداری کاهش در میل جنسی را تجربه خواهند کرد.

در یک مطالعه جامع از مردان در ماساچوست، در حدود ۱۱% به طور کلی بیان کردند که آنها فقدان میل جنسی را دارند. محققان سپس سطوح تستوسترون تمام این مردان را آزمایش کردند. در حدود ۲۸% از مردان با تستوسترون پایین، میل جنسی کاهش داشت. این مردان نسبتاً جوان با میانگین سنی ۴۷ سال بودند؛ مردان مسن تر ممکن است علائم جنسی بدتری داشته باشند.

تستوسترون پایین فقط یکی از علل کاهش میل جنسی است. استرس، محرومیت از خواب، افسردگی و بیماری های مزمن پزشکی نیز می توانند میل جنسی یک مرد را تضعیف کنند.


تستوسترون پایین و اختلال در نعوظ

با کمال تعجب، تستوسترون پایین به خودی خود ندرتاً باعث اختلال در نعوظ، و یا ED می شود. تستوسترون پایین به تنهایی- بدون هیچ مشکل مزاج دیگری – یک اقلیت کوچک از مردان دچار اختلال نعوظ را شامل می شود.

مشکلات نعوظی معمولاً توسط آترواسکلروز- سخت شدن دیواره سرخرگها- ایجاد می شود که اگر آسیب ببینند، عروق خونی کوچک برای آلت تناسلی مرد فراهم می شوند که دیگر نمی توانند برای برقراری جریان خون قوی که برای یک نعوظ محکم و استوار مورد نیاز است، خیلی اتساع یابند. دیابت، فشار خون بالا و کلسترول بالا سه علت اصلی آترواسکلروز و اختلال در نعوظ هستند.

به همان اندازه، تستوسترون پایین یک شریک مکرر برای آترواسکلروز در ایجاد اختلال در نعوظ است. در مطالعات،  بیش از یک نفر در هر سه مردی که ED را برای پزشک شان ذکر می کردند تستوسترون پایین داشتند. متخصصان معتقدند که در مردان با دیگر عوامل ایجادکننده اختلال در نعوظ، تستوسترون پایین به شدت می تواند به ایجاد یک وضعیت دشوار و حتی بدتر از آن کمک کند.

تستوسترون پایین در چندین مسیر با بسیاری از شرایطی که منجر به اختلال در نعوظ می شوند، با وابستگی بیشتر مرتبط است:

  • سندرم متابولیک
  • چاقی
  • اختلال عملکرد اندوتلیال
  • بیماری دیابت

اگر چه تستوسترون پایین به عنوان علت آنها شناخته شده نیست، ارتباط بین سایر شرایط پزشکی و تستوسترون کم می تواند قابل توجه باشد.

درمان با هورمون تستوسترون، میل و رضایت جنسی را در بسیاری از مردان بهبود می بخشد. با این حال، خطرات و مزایای طولانی مدت جایگزینی تستوسترون ناشناخته هستند. آزمایشات تحقیقاتی جایگزینی تستوسترون درمردان در حال انجام است، اگر چه نتایج در سال های دور آینده مشخص خواهند شد.


ترجمه شده از: webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است