زگیل تناسلی و HPV

زگیل تناسلی و HPV

فروردین ۱۳, ۱۳۹۷ نسخه مشکلات جنسی نظرات

زگیل ها ناشی از ویروس هایی هستند که می توانند در هر نقطه از بدن ظاهر شوند. آنهایی که در ناحیه تناسلی هستند توسط ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می شود که معمولا HPV نامیده می شود و به راحتی از طریق تماس جنسی منتقل می شود.

عفونت HPV شایع ترین بیماری آمیزشی منتقل شده STD در شمال آمریکا است. اشکال خاصی از ویروس می تواند سرطان دهانه رحم،

، ولو، واژن، آلت تناسلی ایجاد کند. بر طبق CDC حداقل ۵۰ درصد از مردان و زنان فعال از لحاظ جنسی عفونت HPV را در نقطه ای از زمان خود می گیرند.

هنگامی که فردی با HPV آلوده شود ممکن است یک تا سه ماه(در برخی موارد بیشتر) طول می کشد تا زگیل ها ظاهر شوند. برخی افراد که آلوده هستند هرگز زگیل در نمی اورند.


ظاهر زگیل تناسلی چگونه است؟

زگیل تناسلی مانند رنگ گوشت، رنگ صورتی یا قرمز کوچک در یا اطراف اندام های جنسی رشد می کند. زگیل ها ممکن است مشابه قسمت های کوچک گل کلم باشند یا ممکن است اینقدر کوچک باشند که دیده نشوند. آنها اغلب در دسته سه یا چهارتایی دیده می شوند و ممکن است بسرعت رشد و گسترش یابند. انها معمولا دردناک نیستند اگر چه که ممکن است دردخفیف، خونریزی و خارش ایجاد کنند.


علائم زگیل تناسلی

مانند بسیاری از بیماری های مقاربتی، HPV همیشه علائم قابل مشاهده ای ندارد. اما زمانی که علائم رخ می دهند اطراف ناحیه تناسلی دیده می شوند. در زنان زگیل ها در داخل و خارج واژن، در دهانه رحم ( دهانه باز به سمت رحم) یا اطراف مقعد رشد می یابند. در مردان ممکن است در نوک آلت تناسلی دیده شوند بر روی کیسه بیضه و یا اطراف مقعد. زگیل تناسلی همچنین می تواند در دهان یا گلوی یک شخص که رابطه جنسی دهانی با فرد الوده داشته است ظاهر شود.

ار انجا که راهی نیست که پیش بینی کند که آیا زگیل ها رشد خواهند کرد یا ناپدید می شوند افرادی که آلوده می شوند باید مورد بررسی و درمان قرار گیرند.


آزمایش های زگیل تناسلی

پزشک شما ممکن است آزمایش های زیر را انجام دهد تا زگیل تناسلی و/یا بیماری های مقاربتی مرتبط را بررس کند:

  • بررسی رشد قابل مشاهده برای اینکه ببینند که شبیه زگیل تناسلی است یا خیر
  • به کار بردن اسید استیک خفیف(سرکه) تا ان هایی که رشد کمتر دارند مشاهده شود.
  • یک معاینه لگنی کامل و پاپ اسمیر (برای زنان)
  • یک تست تخصصی برای HPV پرخطر( کم خطرها نباید اسکرین شوند)، در راهی مشابه با پاپ اسمیر جمع اوری شود.
  • بیوپسی از بافت گردن رحم(اگر پاپ اسمیر غیرطبیعی یا اختلالی مشاهده شود) تا مطمئن شوید که سلول های غیرطبیعی که می تواند در سرطان رحم مرتبط یا HPV وجود ندارند؛ بیوپسی دهانه رحم شامل گرفتن یک نمونه کوچک از بافت دهانه رحم و بررسی آن زیر میکروسکوپ است/
  • بررسی رکتوم

زنان بیمار ممکن است به متخصص زنان برای آزمایش بیشتر و بیوپسی ارجاع داده شوند.


درمان زگیل تناسلی

متاسفانه هیچ درمانی نمی تواند ویروس HPV را که باعث زگیل تناسلی می شود از بین ببرد. پزشک شما می تواند زگیل ها را با درمان لیزر با با فریز کردن و استفاده از مواد شیمیایی حذف کند.برخی  درمان های تجویزی برای مصرف خانگی در دسترس هستند. جراحی ممک است برای زگیل های تناسلی لازم باشد که بزرگ هستند و درمانشان مشکل است. هنوز هم برگشت آن یک مشکل است. شما ممکن است برای درمان بیشتر به دکتر مراجعه کنید.


اگر زگیل تناسلی داشته باشیم باید چکار کنیم؟

اگر زگیل تناسلی داشته باشید:

  • منطقه را تا حد ممکن خشک نگه دارید.
  • لبای زیرتان را پنبه ای باشد. پارچه های صنعتی ممکن است این ناحیه را تحریک کند و رطوبت را نگه دارد.

اگر درمان نشویم چه اتفاقی رخ می دهد؟

متاسفانه با وجود درمان، داشتن HVP با خطر بالا می تواند خطرابتلا به سرطان

گردن رحم، رکتوم و آلت تناسلی را افزایش دهد. اما همه اشکال این ویروس یا سرطان در ارتباط نیستند. اگر زگیل تناسلی دارید مهم است که سالانه برای سرطان چکاب شوید.


HPV و پیشگیری از زگیل تناسلی

بهترین راه در پیشگیری از عفونت HPV و زگیل تناسلی این است که از رابطه جنسی با فرد الوده پرهیز کنید با ان را محدود کنید. در صورتی که راهی نیست کاندوم ها ممکن است محافظتی را فراهم کنند اما کاندوم ۱۰۰ درصد موثر نیست چرا که انها تمام الت تناسلی یا اطراف ان را پوشش نمی دهد.

سه واکسن برای محافظت در برابر HPV تائید شده است.گارداسیل در مقابل عفونت از چهار گونه ویروسHPV محافظت می کند و حفاظت در برابر زگیل تناسلی متوسط را ارائه می دهد. دو نوع از این گونه ها HPV-16 و HPV-18 هفتاد درصد از سرطان های گردن رحم را تشکیل می دهد. دو گونه دیگر با واکسن تحت پوشش قرار می گیرد HPV- 6و HPV-11 که نود درصد از زگیل تناسلی را تشکیل می دهد.واکسن برای زنان و مردان ۹ تا ۲۶ ساله تائید شده است.

گارداسیل-۹ به اندازه گارداسیل برای پیشگیری از بیماری های ناشی از چهار نوع HPV  (۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸) موثر هستند. همچنین در برابر پنج گونه دیگر از ویروس HPV (31،۳۳،۴۵،۵۲ و ۵۸)محافظت می کند. ۹۰ درصد در محافظت در برابر سرطان های گردن رحم، واژن و فرج در زنان موثر است و سرطان مقعد در مردان و زنان و همچنین محافظت در برابر زگیل تناسلی موثر است. سرواریکس تنها به زنان داده می شود و در برابر HPV-16 و HPV-18 محاظت می کند. این واکسن ها بیماری های که از قبل وجود دارد را درمان نمی کنند.


ترجمه شده از: webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است