گزینه های درمانی سرطان پستان در مرحله ی 4

گزینه های درمانی سرطان پستان در مرحله ی ۴

اسفند ۱۶, ۱۳۹۶ نسخه سرطان پستان نظرات

در مرحله ی ۴ سرطان پستان، ممکن است این تومور به نواحی دیگر بدن پخش شود. اغلب ممکن است استخوان ها، مغز، ریه ها  و یا کبد تحت تاثیر قرار بگیرد. چون ممکن است نواحی بسیاری درگیر شود، درمان هایی مثل جراحی و یا رادیوتراپی به تنهایی کافی نیست.

درمان، مرحله ی چهارم این بیماری را برطرف نمی کند ولی ممکن است به جمع شدن و کوچک شدن تومور کمک کند و رشد آن را آهسته کند، و باعث شود تا بیمار احساس بهتری داشته باشد و طول عمر را افزایش می دهد. بیماران دچار مرحله ی چهارم سرطان پستان ممکن است برای سال ها زنده باشند ولی معمولا کشنده است.


گزینه های درمانی سرطان پستان در مرحله ی ۴

شیمی درمانی

شیمی درمانی اغلب روش اصلی درمان این بیماری در این مرحله است. با این روش رشد سرطان آهسته می شود. اغلب همراه با هورمون درمانی انجام می شود.

شیمی درمانی  با روش های متفاوتی قابل انجام است. به صورت قرص یا مایع ولی اغلب این داروها به صورت تزریقی استفاده می شود. بر اساس نوع درمان ممکن است به صورت دوره ای استفاده شود.

هورمون درمانی

این  روش درمانی برای زنانی مناسب است که سرطان آن  ها از نظر گیرنده ی هورمونی مثبت باشد. به این معنی که هورمون های خاصی محرک رشد سرطان است. در این زنان،  داروهایی برای پیشگیری از دریافت هورمون توسط تومورها کاربرد دارد. این داروها شامل تاموکسی فن برای همه ی زنان و مهارکننده های آروماتاز مثل آناستروزول ( آریمیدکس)، اکسی مستان ( آروماسین) و لتروزول ( فمارا) برای زنان پس از قاعدگی است.

مهار کننده های آروماتاز گاهی اوقات همراه با پالبوسیسلیب ( ایبرانس) و یا ریبوسیسلیب ( کیسکالی) که رشد سلول های سرطانی را آهسته می کند، آبماسیسبلیب ( ورزنیو) و پالبوسیسلیب همراه با هورمون درمانی با داروی فولوسترانت ( فاسلودکس) استفاده می شود.

تارگت تراپی

این روش درمانی جدید است. حدود ۲۰ درصد زنان مبتلا به سرطان پستان مقادیر زیادی از  پروتئینی به نام HER2 را دارند و این پروتئین ممکن است با پخش سریع سرطان مرتبط باشد. زنانی که سرطان HER2 مثبت هستند، که سرطان پخش شده است، اغلب  تراستوزوماب ( هرسپتین) می گیرند.

این دارو جلوی رشد سلول های سرطانی توسط این پروتئین را می گیرد. سیستم ایمنی را تقویت می کند.

اغلب  این دارو با شیمی درمانی ترکیب می شود. گاهی اوقات پزشکان داروی دیگری به نام پرتوزوماب ( پرجتا) را  همراه با دوستاکسل ( تاکسوتر) و تراستوزماب تجویز می کنند.

بعد از درمان های دیگر پزشک ممکن است لاپاتینیب ( تیکرب) را برای درمان سرطان پستان پیشرفته ی HER2 مثبت تجویز کند.

جراحی و رادیوتراپی در برخی موارد کاربرد دارد. این درمان ها ممکن است به درمان درد و دیگر علائم در ناحیه  ای که سرطان پخش شده است کمک کند.

داروهای دیگر هم ممکن است به درمان برخی عوارض جانبی سرطان پستان کمک کند مثل تهوع و خستگی.


ترجمه شده از: webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است