نرم افزار اثر تحریکی الکترونیکی شنوایی یا پردازش شنوایی EASe

نرم افزار اثر تحریکی الکترونیکی شنوایی یا پردازش شنوایی EASe

اسفند ۱۴, ۱۳۹۶ نسخه مقالات نظرات (7)

این مجموعه یکی از بهترین ها در برنامه های درمان شنوایی است. استفاده از این نرم افزار آسان است، روشی ساده و مطمئن برای کار درمانگر ها، گفتاردرمانگر ها، معلمین و والدین به منظور کمک به کودکانی که اختلالات پردازش حسی ، حساسیت بیش از حد شنوایی، اختلال پردازش مرکزی شنوایی (CAPD)، مشکلات شنوایی و یا نموی است.

این روش درمانی اساسا بر پایه ی متد Guy Berard AIT می باشد ( که مشابه متد توماتیس – Tomatis است) و در منزل، مدرسه و یا کلنیک قابل انجام است.

این روش از سال ۱۹۹۶ توسط ده هزار درمانگر آموزش دیده و ده ها هزار والد استفاده شده که با موفقیت همراه بوده است و نتایج رضایت بخش قابل توجهی داشته است.

این روش به نوعی درمان بالینی محسوب می شوند که در مورد آن ها تحقیقات بسیاری شده است و بارها اثربخشی آن ثابت شده است.

تمام سی دی های EASe شامل موزیک هایست که با سیستم پالایش شده ای تعدیل شده است که فرکانس های بالا را برای بیشتر زمان های شنیدن حذف می کند، و در ادامه به صورت تصادفی و موقتی فرکانس های بالا افزایش می یابد تا به سطح بالاتر از حد طبیعی برسد. این تحریک شنوایی گذرا در نواحی شنوایی مغز چالش ایجاد می کند، ولی به علت این که مدت کوتاهی دارد، مغز پاسخ  نمی دهد. شنونده آموزش می بیند تا به صداهای آزاردهنده و تصادفی عادت کند و با استرس کمتری صداهای طبیعی را بشنود.

با استفاده از این روش در موارد اثرات مطلوب زیادی دارد مثل بهبود وضعیت گفتاری، تماس چشمی، تعادل، درک مطلب و … این اثرات در نتیجه ی توانایی کودک  در تجربه ی پیرامون خود و رشد عصبی می باشد.

سی دی ۱ و ۲

انتخاب اول و مناسب در بسیاری از برنامه های درمانی است به علت تقابل بالا بین وضعیت شنوایی پیش زمینه ای و پس زمینه ای ( فرکانس های بالا و پائین تر) که با نوسانات موسیقی ایجاد می شود. این موسیقی برای شنونده های جوان تر مناسب است. سی دی های ۱ یا ۲ اغلب شروع مناسبی برای افراد با مشکلات نوسانات حسی می باشد مثل حساسیت بالا به صدا، پاسخ های دفاعی و یا حرکتی و یا تماسی.

سی دی های ۱ و یا ۲ اغلب شروع مناسبت تر برای کودکانی است که  اختلالات بسیاری در عملکرد های هومئوستاتیک دارند ( مثل چرخه خواب / بیداری،  وضعیت اشتها، کنترل روده / مثانه).

در زیر در مورد هر کدام از این سی دی ها مطالبی آورده شده است.


 سی دی ۱

این سی دی در سال ۱۹۹۵ توسط ویلیام پی مولر طراحی شد، روشی است عمومی  برای تکنولوژی تحریک الکترونیکی شنوایی (EASe).  این سی دی در خانه توسط والدین به آسانی قابل استفاده است و از هدفون های با کیفیت بالا استفاده می شود.


سی دی ۲

به علت این که هر فردی ویژگی های خود را دارد، و برخی از افراد ممکن است نیاز به برنامه EASe طولانی  داشته باشند، پس مهم است که تعداد سی دی های EASe کافی باشد و البته متغیر هم باشد و برنامه وسیعی ایجاد شود که به افراد بیشتری کمک کند. در نتیجه ۱۰ سری سی دی تهیه شده است، که شامل ۱۰ ساعت موسیقی و مجموعا حدود ۱۰۰ ساعت درمان شنوایی را در بر می گیرد.

سی دی دوم برای کامل کردن سی دی اول با محتوای موسیقی طراحی شده است. این سی دی شامل موسیقی هایی است که محتوای فرکانسی بالای عالی دارد، و شامل تمپو نیز می باشد  و از نظر موزیکالیته مطلوب است و با برخی فرکانس های بالا نسبت به سی دی ۱ کدگذاری شده است.


سی دی ۳

سی دی ۳ موسیقی جدیدی دارد که شامل صدای اقیانوس، دلفین و نهنگ است. در این سی دی صداهای متنوع تری  نسبت به سی دی ۱ و ۲ داراست ولی در برنامه ی شنیداری کودک قابل تعویض است. سی دی سوم  شدت بیشتری دارد. بهتر است که بعد از شنیدن کل سی دی های ۱ و ۲ استفاده شود.

چرا از صدای دلفین و نهنگ استفاده می شود؟ مطالعات نشان داده است که صدای دلفین در درمان کودکان اتیسم تاثیر بسزایی داشته است.

اگر فرکانس صداها اثر مثبتی بر روی افزایش حساسیت شنیداری کودک داشته باشد، جالب است.

این سی دی در نهاد Human Potential-Japan بررسی شد. گروهی از بچه های ۵ تا ۸ ساله که برای آن ها تشخیص اتیسم مطرح شده بود، این سی دی ها شنیده شد و اثر بخشی آن تایید شد.

این سی دی نسبت به موسیقی های سی دی های ۱ و ۲، ساختار ریتمیک کمتری دارد. در نتیجه دشواری هایی در تعدیل حواس برای شنونده ایجاد می کند.

این سی دی ممکن است برای آغاز برنامه ی شنوایی درمانی  کودکان مفید باشد. صداهای دلفین با تجربه ی کودک در شنیدن صداهای مادر در رحم ارتباط دارد.


سی دی ۴

سی دی چهارم برای تکمیل سی دی های ۱، ۲ و ۳ است. سی دی ۴ شامل صداهای دلفین و نهنگ است و موسیقی پویای کدگذاری شده ای است. همانند سی دی ۳، سی دی ۴ شامل طیف وسیع تری نسبت به سی دی ۱ و ۲ است، پس به این علت توصیه می شود که مشابه سی دی ۳ است.

در سی دی ۴ طیف مختلفی از صداهای طبیعی وجود دارد و ممکن است شروع  مناسبی برای کودکانی باشد که  نمی توانند خوب تمرکز داشته باشند.


سی دی ۵

سی دی EASe 5 طیف وسیعی از موسیقی را برای کودکان فراهم کرده است. این سی دی ها از بخش های موزیکال بسیار جذابی تهیه شده است که شنیدن آن آسان است و محتوای فرکانسی بالایی دارد و از سازهای  طبیعی استفاده شده است.

این سی دی شامل درصد بالایی از سازهای آکوستیک است و نسبت به سی دی های ۱ تا ۴،  مدولاسیون بیشتری دارد. این سی دی به دنبال سی دی ۱ و ۲ توصیه می شود و برای افرادی که مشکلات توجه و تمرکز، تعدیل حسی، مشکلات بیش حساسیتی و وضعیتی دارند مفید است. این سی دی ممکن است برای کودکان  با سن بالاتر که مشکلات تمرکز دارند مفید باشد.


سی دی ۶

سی دی ۶ برای فراهم کردن طیف متنوع وسیعی از موسیقی ها در برنامه ی EASe برای کودکان تهیه شده است. این سی دی ها از موسیقی های بسیار جذابی استفاده می کند که فرکانس های بالایی دارد و از سازهای طبیعی استفاده شده است.

این سی دی شامل درصد بالاتری از موسیقی با تمپوی آهسته تر، قطعات سبک جاز است با درصد بالاتری از سازهای آکوستیک، که برای افراد با سن بالاتر  مناسب است. این قطعات با تمپوی آهسته تر باعث شده تا این سی دی آرامش دهنده تر باشد. این سی دی از سی دی های ۱ و ۲ مدولاسیون بیشتری دارد و زمانی استفاده می شود که  سی دی های ۳ یا ۴ به علت صداهای غیر موسیقیایی مناسب نباشد. ما این سی دی ۶ را برای افرادی توصیه می کنیم که مشکلات یادگیری یا تمرکز دارند.


سی دی ۷

سی دی ۷ همانند سی دی ۳ و ۴ با استفاده از صداهای طبیعی ساخته شده است. همانند این دو سی دی،  توصیه نمی شود که برنامه درمانی با سی دی ۷ شروع شود و باید بر اساس اصول شرح داده شده پیش برود.

بسیاری از آهنگ های سی دی ۷ با اصوات اقیانوس شروع می شود.  این سی دی بسیار بسیار آرامش دهنده است و  در نیمه روز مفیدتر است. این سی دی در کنترل مثانه / روده  هم ممکن است مفید باشد و ممکن است در موارد اختلال چرخه خواب / بیداری هم کاربرد موثری داشته باشد.


سی دی ۸

سی دی ۸ برای تهیه ی طیف وسیع متنوعی از موسیقی ها در برنامه ی EASe برای کودکان تهیه شده است. این سی دی ها از موسیقی های بسیار جذابی استفاده می کند که فرکانس های بالایی دارد و از سازهای طبیعی استفاده شده است.

این سی دی درصد بالایی از  موارد کلاسیک کاذب را دارد و برای بسیاری از درمانگر ها خوشایند است. این سی دی هم بسیار آرامش دهنده است ولی به روش متفاوتی با سی دی ۷. تضاد بالایی بین قطعات ارکسترال  طولانی و سایر قطعات وجود دارد و در بهبود توجه مفید است. برای نقائص توجه، کنترل تنفس هم بسیار مفید می باشد.


سی دی ۹

در این سی دی طیف متنوعی از  موسیقی ویژه کودکان برای برنامه ی EASe موجود است. این سی دی ها با استفاده از بسترهای موزیکالیته جذاب طراحی شده است که کودک به راحتی میتواند آن ها را بشنود و  از فرکانس های بالا و سازهای طبیعی بهره  ببرد.

این سی دی به سبک سی دی ۵ میباشد که شامل موسیقی جاز ساده و مدولاسیون های بسیار شدید است. این سی دی برای گسترش برنامه ای طراحی شده که از سی دی ۱ تا ۵ ادامه داشته است. این سی دی برای بهبود حساسیت شنیداری،  تعدیل حسی و توجه و تمرکز کاربرد دارد.


سی دی ۱۰

در این سی دی طیف متنوع موسیقی ویژه کودکان برای برنامه ی EASe وجود دارد. این سی دی ها با استفاده از بسترهای موزیکالیته جذاب طراحی شده است که کودک به راحتی آن ها را می تواند بشنود و  از فرکانس های بالا و سازهای طبیعی بهره می برد.

سی دی ۱۰ از نظر ترکیب موسیقیایی و کاربرد مشابه سی دی ۹ است اگرچه قطعات سرعت کمتری دارد  و به آرام بخشی کمک بیشتری می کند. مدولاسیون آن بسیار شدید است مثل سی دی ۵ و ۶ و ۹. وقتی که کودک به این سی دی عادت می کند، احتمالا می تواند با صداهای ناهنجار محیط روبرو شود.


نکته

اگر کودک افزایش حساسیت شنوایی مشخصی دارد، توصیه می شود که از هر ۱۰ سی دی شامل ۱۰۰ ساعت درمان شنوایی استفاده شود. اگر تصور می شود که کودک افزایش حساسیت شنوایی دارد ولی مطمئن نیستید، برنامه درمانی از سی دی ۱ شروع شود و  قبل از خرید مابقی سی دی ها  باید نتایج کار بررسی شود.


برای دانلود فایل نصبی نرم افزار روی اندروید کلیک کنید

مقالات مرتبط
نظرات شما 7
اسفند ۱۴, ۱۳۹۶

من این مجموعه رو توی آمریکا برای دخترم تهیه کردم. بچه ام واقعا عوض شد. تو ایران مثل اینکه زیاد شناخته شده نیست.

اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۷

سلام بنده میخواهم این نرم افزار برام ارسال بفرمایید متشکرم

  اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۷

  با سلام: با شماره 77974638 تماس حاصل بفرمایید

دی ۵, ۱۳۹۷

باسلام.دختری ۸ساله دارم که باتشخیص ادیولوژیست دوساله ازسمعک استفاده میکنه.خواستم بپرسم باوجودسمعک میتونه از این سی دی ها استفاده کنه؟دوما چطور وکجا میتونم متوجه بشم که دخترم اختلال شنیداری داره یان،اخه بعضی علایم که تومقاله بود داره.لطفا کمکم کنید .

  دی ۵, ۱۳۹۷

  با سلام همراه با سمعک استفاده از این نرم افزار توصیه نشده است.

فروردین ۱۵, ۱۳۹۸

سلام چطور می تونم این نرم افزارو تهیه کنم.EASe

  فروردین ۱۸, ۱۳۹۸

  سلام با این شماره تماس بگیرید 09128958705

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است