غربالگری و یافتن سرطان پستان

غربالگری و یافتن سرطان پستان

ژانویه 21, 2018 نسخه سرطان پستان نظرات

وقتی در مورد غربالگری و پیدا کردن موارد سرطان پستان صحبت می­ شود، سازمان­های بهداشتی و متخصصان توافق نظر برای زمان مناسب شروع انجام ماموگرافی­ های غربالگری منظم ندارند. بدون توجه به اختلاف نظر درباره جزئیات این مسئله، این حقایق را بدانید:

  1. در سال ۱۹۴۰، احتمال اینکه یک زن در تمام طول عمر خود (تا ۸۵ سالگی) به سرطان پستان مبتلا شود، ۵% یا یک نفر از هر ۲۰ نفر بود. این احتمال در حال حاضر ۴/۱۳ درصد و یا به عبارتی بیش از یک نفر از هر ۸ نفر است.
  2. پیش­بینی می ­شود در سال ۲۰۱۵ حدود ۲۳۱۸۴۰ مورد سرطان پستان تهاجمی در زنان تشخیص داده شود. حدود ۴۰۲۹۰ زن در اثر سرطان پستان جان خود را از دست خواهند داد.
  3. زنانی که ماموگرافی­های غربالگری را منظم انجام داده­ اند، مرگ و میر کمتری در اثر سرطان پستان داشته ­اند.
  4. میزان اثربخشی ماموگرافی­ های غربالگری در ارتباط مستقیم با منظم انجام دادن این تست­ها، پذیرش بیمار نسبت به پیشنهادهای غربالگری و کیفیت انجام تست بوده است.

پیشنهادات برای انجام غربالگری سرطان پستان

موارد زیر، توصیه ­های انجمن سرطان آمریکا در مورد غربالگری سرطان پستان است.

  • انجام معاینه فیزیکی پستان توسط یک پزشک یا پرستار آموزش دیده، هر یک تا سه سال یکبار که شروع آن از بیست سالگی باشد و از سن ۴۰ سالگی به بعد این معاینه هر ساله تکرار شود.
  • انجام سالانه ماموگرافی غربالگری از سن ۴۵ سالگی. البته همه متخصصان سرطان پستان این را قبول ندارند. این که شما چه زمانی لازم است ماموگرافی را شروع کنید، یک تصمیم بین شما و پزشک­تان است.
  • زنانی که دارای خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان پستان هستند، باید غربالگری را سالانه و همچنین از سن پایین­ تری انجام دهند. سونوگرافی هم در این افراد می­ تواند همراه ماموگرافی انجام شود. MRI پستان زمانی که احتمال ابتلا به سرطان پستان برای فرد بالاتر از ۲۰ درصد باشد، می ­تواند انجام شود. برای رسیدن به بهترین تصمیم، با پزشک­تان صحبت کنید.

ترجمه شده از: webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است