سرطان پستان در مردان

سرطان پستان در مردان

ژانویه 21, 2018 نسخه سرطان پستان نظرات

اگرچه مردان مانند زنان پستان ندارند، اما دارای مقدار کمی بافت پستان هستند. پستان­ های یک مرد بالغ مشابه پستان دختران قبل از بلوغ است. در دختران این بافت رشد می­ کند و بزرگ می ­شود اما در مردان نه. اما چون هنوز آن بافت پستان وجود دارد، مردان هم ممکن است مبتلا به سرطان پستان شوند. مردان هم به همان سرطان­ هایی که زنان مبتلا می­ شوند (انواع سرطان پستان)، ممکن است ابتلا پیدا کنند اما سرطان پستان مربوط به مجاری شیری نادر است.


کدام مردان بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان هستند؟

برای مردان زیر ۳۵ سال تقریباً محال است که به سرطان پستان مبتلا شوند. خطر سرطان پستان با افزایش سن بیشتر می ­شود. اکثر موارد سرطان پستان در مردان ۶۰ تا ۷۰ ساله اتفاق می­افتد. عوامل دیگر خطر سرطان پستان در مردان عبارت­اند از:

  • سابقه سرطان پستان در افراد نزدیک خانواده
  • سابقه پرتوتابی به قفسه سینه
  • مصرف استروژن
  • بزرگ شدن پستان­ها (به آن ژینکوماستی می­  گویند) به دلیل مصرف بعضی داروها و هورمون­ها و یا حتی در اثر بعضی عفونت­ها و سموم
  • یک سندروم ژنتیکی نادر به نام سندروم کلاین فلتر
  • بیماری شدید کبدی (به آن سیروز می­گویند)
  • بیماری­های بیضه مانند اوریون، اورکیت، یا بیضه پایین نیامده

سرطان پستان در مردان چقدر جدی است؟

پزشکان قبلاً تصور می­کردند که سرطان پستان در مردان شدیدتر از زنان است ولی در حال حاضر به این نتیجه رسیده­ اند که عوارض این بیماری در دو جنس یکسان است. مشکل اصلی این است که سرطان پستان در مردان دیرتر از زنان تشخیص داده می­ شود و این شاید به دلیل آن باشد که مردان کمتر به یک توده در این ناحیه توجه می­ کنند. همچنین مقدار کم بافت پستان آن­ها مشکل­تر احساس می­ شود و تشخیص زودهنگام این نوع سرطان را سخت­تر می­ کند. بافت کوچک پستان در مردان باعث تهاجم سریع­تر سرطان به بافت­های اطراف نیز می ­شود.


علائم سرطان پستان در مردان چیست؟

علائم سرطان پستان در مردان مشابه زنان است. اکثر سرطان­های پستان در مردان به دلیل لمس توده توسط فرد در این ناحیه تشخیص داده می­ شود. اما برخلاف زنان، مردان دیرتر نسبت به علائم خود اقدام می ­کنند و در مراحل اولیه معمولاً به پزشک مراجعه نمی­ کنند و گاهی علائمی مانند خون­ریزی از نوک پستان اتفاق می ­افتد. در این زمان سرطان پیشرفت زیادی کرده است.


سرطان پستان در مردان چگونه تشخیص داده می­ شود و درمان آن چیست؟

همان تکنیک­ هایی که برای تشخیص سرطان پستان در زنان استفاده می­ شود مانند معاینه فیزیکی، مامو گرافی و نمونه ­برداری (بررسی نمونه­ های کوچک بافتی زیر میکروسکوپ)، در مردان هم استفاده می ­شود. همچنین درمان­هایی که برای سرطان پستان در زنان مورد استفاده قرار می­ گیرد، مانند جراحی، پرتو درمانی، شیمی درمانی، درمان بیولوژیکی و هورمون درمانی برای درمان سرطان پستان در مردان هم استفاده می­ شود. تفاوت اصلی این است که در مردان پاسخ به هورمون درمانی بهتر از زنان است. حدود ۹۰% موارد سرطان پستان در مردان از انواع دارای گیرنده هورمون هستند و این به معنای آن است که هورمون درمانی در مردان یک انتخاب مناسب خواهد بود.


ترجمه شده از: webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است