سرطان پستان و پوشش ­های کرست، شال، متعلقات و غیره

سرطان پستان و پوشش ­های کرست، شال، متعلقات و غیره

ژانویه 20, 2018 نسخه سرطان پستان نظرات

زنان مبتلا به سرطان پستان، در شرایط کنونی، برای انتخاب کردن لباس­ها از کلاه گیس و شال تا کرست و لباس شنا، دچار سردرگمی هستند. زمانی که برای شما تشخیص سرطان پستان گذاشته می­ شود، تنها چیزی که به آن فکر می­ کنید این است که «آیا من در حال مردن هستم؟». اما زمانی که می­ خواهید یاد بگیرید تا با سرطان خود زندگی کنید، شروع می­ کنید به چیزهای دیگر فکر کردن. برای مثال «چگونه با ریزش موهایم کنار بیایم؟». شاید این احمقانه به نظر برسد، اما اگر از یک فرد که با سرطان زندگی می­کند بپرسید، به شما درباره استفاده از کلاه گیس برای زیباتر کردن خود خواهد گفت و یا چگونه به نظر رسیدن در استخر شنا مدت زیادی فکر کرده است.

احساس خوب داشتن نسبت به اینکه چگونه به نظر می­رسید، یک بخش مهم احساس اعتماد به نفس در جامعه است و شاید هیچ زنی به اندازه یک زن مبتلا به سرطان پستان نیازمند داشتن احساس خوب در رابطه با ظاهرش نباشد. خوشبختانه در حال حاضر، زنان مبتلا به سرطان می­توانند گزینه ­های متنوعی از کلاه گیس و شال تا کرست و لباس شنا داشته باشند و خود را آن­گونه که دوست دارند نشان دهند.


کرستی که مادر بزرگ­تان بعد از ماستکتومی استفاده می­کرد نه!

زمانی که ترزا مک لود شروع به تولید کرست­های مخصوص زنان بدون پستان (ماستکتومی شده) کرد (در سال ۱۹۷۰)، تنها سه کرست برای دو مدل پستان وجود داشت. در حال حاضر در بوتیکی که او در مرکز سرطان نیویورک مدیریت می­ کند، حدود ۳۵۰۰ کرست در ۳۰ تا ۴۰ مدل مختلف وجود دارد. اندازه آن­ها از سایز A32 و AA تا DD52 موجود است. مک لود می­گوید: «شما حقیقتاً می­توانید همان که می­خواهید را پیدا کنید، در طول سه تا پنج سال اخیر، مدل­ها واقعاً گسترده شده­اند و شما قدرت انتخاب بالایی در بین انواع مختلف کرست خواهید داشت.»

کیت روبین، مدیر یک بوتیک در مرکز کلینیکی سرطان در نیویورک می­گوید: «دیگر زمان آن به پایان رسیده است که فقط رنگ مشکی تنها گزینه ­تان باشد، در حال حاضر کرست­ها در انواع رنگ­ها مانند سبز، آبی، صورتی و قرمز در دسترس هستند. ما کرست­هایی برای افراد ماستکتومی شده داریم که مشابه کرست­های مرغوب طرح­دار هستند».

هنوز کرست­های ماستکتومی کمی با کرست­های معمولی فرق دارند، زیرا آن­ها دارای جیب هستند که پروتز در آن قرار می­گیرد و همچنین آن­ها کمی پوشیده­ تر از کرست­های معمولی هستند. شما همچنین می­ توانید از تولیدی­های این کرست­ها تقاضا کنید تا روی کرست­های خودتان جیب مخصوص پروتز را سوار کنند تا جای پستان از دست رفته را پر کند.

شما باید در یک مجموعه که کار تولید کرست­های ماستکتومی را انجام می­ دهد عضو شوید. اکثر مراکز درمانی سرطان، دارای بوتیک­هایی هستند که به صورت آنلاین این کار را انجام می­دهند. اگر شما عضو یک مجموعه با کیفیت باشید، می­ توانید به صورت اینترنتی از کرست­های زیبای آن دیدن کنید و آن­ها را بخرید. بیشتر بیمه­ ها سالیانه حداقل هزینه خرید یک کرست را برای شما پرداخت می­کنند (علاوه بر پوشش هزینه ­های مربوط به پروتز). با پزشک خود و دفتر بیمه­ تان در مورد این پوشش­ها صحبت کنید.

اگر شما جراحی لامپکتومی (برداشتن توده) انجام داده­اید و نیازی به پروتزهای کامل پستان ندارید، ممکن است هنوز بخواهید یک پرکننده کوچک پستان برای ایجاد قرینه­گی داشته باشید.

روبین میگوید: «این مانند پر کردن جای خالی پازل می­ماند. من هشت مدل مختلف برای پر کردن نواقص حجمی پستان دارم که ضخامت و شکل­هایشان باهم فرق می­کنند و برای تمام سایزها موجود است».

همچنین شما می­توانید از یک کرست طراحی شده برای خودتان استفاده کنید که از قبل فرم پستان شما را گرفته و به راحتی استفاده می­شود.

گزینه­ های دیگر برای زنان مبتلا به سرطان پستان، زیرپوش­های زنانه مخصوص هستند که دارای جیب­هایی برای نگه­داشتن لوله­ ها و کیسه تخلیه مایع هستند و در دوران بعد از جراحی پستان از آن­ها می­توان استفاده کرد. خیلی از بیمه­ ها هزینه یک عدد از آن­ها را پرداخت می­کنند. همچنین انواع مختلف نوک پستان وجود دارد که خودشان می­ چسبند و زنان در دوران مختلف از زمان ماستکتومی تا زمان بازسازی پستان می­ توانند از آن­ها استفاده کنند.

– هنگام شنا

همانند کرست­ها، لباس­های شنا هم در طول چند سال اخیر تحول چشم­گیری از لحاظ تنوع محصولات برای زنان مبتلا به سرطان پستان داشته است.

دکتر ماریان کلی یکی از محققین مرکز سرطان در بیمارستان جان هاپکینز میگوید: «دنیایی از لباس وجود دارد، لباس­های دو تکه، یک تکه، لباس با دامن، دامن­های قابل جداسازی، مایوها، دامن ­های بلند و لباس­های ورزشی که بخش بیشتری از بدن را می­ پوشانند و راحت­تر هستند».

مک لود می­گوید: «معروف­ترین لباس­های شنا برای زنانی که ماستکتومی انجام داده­اند، نوعی مایو به نام Tankini است. زمانی که شما یک لباس یک تکه مانند مایوهای Tankini را می­پوشید، وقتی که وارد آب می­شوید، در تمام مدت آن پرکننده جای سینه در سر جای خودش قرار دارد و نگرانی برای جدا شدن آن وجود ندارد. زنانی که می­ خواهند Tankini تهیه کنند، باید بدانند که طراحی­های زیبایی در سایزهای ۶ تا ۲۶ برای آن­ها موجود است».

شرکت­های دیگری که لباس­های مخصوص ماستکتومی تولید می­کنند عبارت­اند از: Itfigures، T.H.E، Gottex.

کلی می­گوید به احتمال زیاد باید در آینده منتظر محصولات دیگری مانند لباس­های یوگا برای این افراد باشیم. «من فکر می­کنم چیزی که در آینده شاهد آن خواهیم بود، به بازار آمدن مدل­های مختلف لباس­های ورزشی در رشته­های گوناگون خواهد بود که به زنان مبتلا به سرطان پستان که ماستکتومی انجام داده­اند، در انتخاب، آزادی بیشتری خواهد داد و اعتماد به نفس بالایی به آن­ها می­دهد».


برای موها

در زنانی که تحت شیمی درمانی قرار گرفته ­اند، ریزش موها می­تواند یک مسئله بسیار آزار دهنده باشد. داشتن یک پوشش مناسب برای سر (مثل یک کلاه گیس که خوب روی سر فرد بنشیند، یا یک شال که شما بدانید چگونه باید آنرا سر کنید، یا یک کلاه) به شما کمک می­کند تا کمی بیشتر خودتان را احساس کنید و کمی کمتر به سرطان فکر کنید.

کلی می­گوید اکثر اوقات زنان در جست و جوی یک کلاه گیس هستند که تا حد امکان مشابه موهای خودشان باشد. «آنها نمی­ خواهند کسی متوجه تغییر در موهایشان بشود. مخصوصاً در محل کارشان».

کلاه گیس­ها در چند نوع موجود هستند: صناعی، ۱۰۰٪ موی انسان، یا ترکیبی از آن­ها. کلاه گیس با موهای طبیعی اروپایی حدوداً بیش از ۲۰۰۰ دلار قیمت دارد، در حالی که شما می­توانید یک کلاه گیس با موهای مصنوعی را حدود ۱۰۰ دلار بخرید. اکثر بیمه­ ها اگر برایتان در نسخه «پروتز کرانیال» نوشته شده باشد، هزینه آن را تقبل می­ کنند، اما نه هزینه مدل­های گران قیمت کلاه گیس با موهای طبیعی را.

شما چگونه می ­توانید تصمیم بگیرید که کدام نوع کلاه گیس برایتان مناسب است؟ هر نوع، مزایا و نقاط ضعفی دارد. علاوه بر آن قیمت هم مهم است. کلی میگوید: «کلاه گیس­های با موی مصنوعی را می­ توان بارها شست­وشو داد و استفاده کرد و نگهداری از آن­ها آسان است. در طرف مقابل، شما آن آزادی عمل را با کلاه گیس با موهای طبیعی نخواهید داشت. معمولاً افرادی که خیلی در معرض دید هستند و خیلی نگران هستند که دیگران متوجه نشوند که از کلاه گیس استفاده می­کنند، از این نوع کلاه گیس با موی طبیعی استفاده می­ کنند. یادتان باشد، قیمت و زحمت نگهداری آن­ها بیشتر از نوع مصنوعی خواهد بود».

علاوه بر کلاه گیس­ها، انواع دیگری برای پوشش سر تحت عنوان «Hat Hair» یا کلاه مو وجود دارد. آن­ها قطعات مو ای هستند که برای پوشش کامل سطح سر طراحی نشده­اند، بلکه شما باید از آن­ها زیر یک کلاه استفاده کنید و آن­ها به صورت دسته­ های مو روی صورت یا پشت سرتان را تزئین می­کنند. کلی میگوید: «این موها به یک هدبند متصل هستند، بنابراین شما می­توانید آن را با کلاه ­های مختلف استفاده کنید. ما تمام سعی خودمان را می­کنیم تا یک بیمار، ظاهری شبیه به بیمار سرطانی نداشته باشد. بنابراین این مدل­ها ظاهر زیبایی به این افراد می­دهد».

خیلی از زنان در محفل­ های عمومی و بیرون از خانه از کلاه گیس استفاده می ­کنند، اما در خانه با استفاده از یک کلاه یا روسری (یا حتی بدون پوشش) راحت هستند. مک لود میگوید: «کلاه ­ها می­توانند یک کمک بزرگ باشند. شما می ­توانید یک کلاه راحت، شیک، لبه دار، دارای گل و طراحی­های زیبا یا حتی یک کلاه بیسبال را در طول تابستان روی سر بگذارید و احساس خوبی داشته باشید. ما انواع کلاه، از کلاه ­های پارچه ­ای که همراه با تزئینات زیاد هستند تا کلاه ­های ساده و راحت لبه دار داریم و افراد می­ توانند با بهترین قیمت از آن­ها استفاده کنند». اکثر کلاه ­هایی که برای زنان تحت شیمی درمانی توصیه می­شوند، نرم هستند تا پوست را اذیت نکنند و بهتر است دارای قابلیت تغییر سایز باشند، تا بتوان آن­ها را هم با کلاه گیس و هم بدون آن استفاده کرد.

روبین میگوید: «من در روسری­ هایم زندگی میکنم». او یک زن مبتلا به سرطان پستان است که چهار سال از تشخیص او می­گذرد. شال­های بلندی وجود دارد که شما می­ توانید دور سرتان بپیچید، روسری ­های استاندارد مربعی که می­ توانید به صورت مثلثی گره بزنید و حتی روسری­ های آماده­ای که شما می­ توانید تنها با یک بند روی سرتان از آن استفاده کنید. آیا نگران این هستید که شال یا روسری از روی سرتان جابجا شود؟ اکثر بوتیک­های سرطان کلاه ­های خواب یا پدهای نگهدارنده روسری می­ فروشند که حتی روسری­های ابریشمی لغزنده را محکم روی سر شما نگه می­دارد.


متعلقات دارای نشان سرطان پستان (نمادها)

راهنمای پوشش برای مبتلایان به سرطان پستان بدون صحبت کردن درباره متعلقات دارای نشان سرطان پستان کامل نخواهد شد. امروزه شما می­توانید تقریباً هرچیزی را با علامت معروف روبان صورتی روی آن پیدا کنید و بخرید. کالاهایی از قبیل کلاه و جوراب تا سنجاق و قلاده سگ و جعبه عینک. اما چیزهایی که همیشه افراد به آن­ها علاقه نشان داده­ اند، نشانه ­های روبان صورتی که روی یقه متصل می­ شوند، دست­بندهای سیلیکونی، کلاه بیسبال و سوئیشرت­ های دارای این علامت بوده ­اند. کلی میگوید: «من معتقدم هر زنی که مبتلا به سرطان پستان است وظیفه دارد آگاهی مردم را نسبت به آن افزایش دهد و این متعلقات که دارای علامت مخصوص سرطان پستان (روبان صورتی) هستند، راهی برای تبلیغ این موضوع است».


ترجمه شده از webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است