سرطان پستان و نمونه­ برداری Sentinel Node (SNB)

سرطان پستان و نمونه­ برداری Sentinel Node (SNB)

دی ۳۰, ۱۳۹۶ نسخه سرطان پستان نظرات

در سرطان پستان، یک نمونه­ برداری Sentinel Node (SNB) به گونه­ای انجام می­ شود که علاوه بر بافت پستان، از اولین گره ­های لنفاوی که لنف تومور به آن­ها تخلیه می­ شود هم نمونه­ برداری انجام می­ شود (به این گره ­ها، گره ­های Sentinel می ­گویند). این به پزشک کمک می­ کند که فقط گره ­های لنفاوی که بیشترین احتمال سرطانی شدن را دارند از بدن خارج کند و بیمار جراحی سبک­تر با عوارض کمتری داشته باشد. گره ­های Sentinel اولین گره­ هایی هستند که احتمالاً سلول­های سرطانی به آن­ها می­ رسند.

در سرطان پستان، گره ­های Sentinel معمولاً در زیر بغل هستند. در درصد کمی از موارد، گره­ های Sentinel در جای دیگری از سیستم لنفاوی پستان قرار دارند. اگر گره Sentinel درگیر سرطان شده باشد، احتمال دارد گره ­های لنفاوی که این گره به آن می­ ریزد هم درگیر باشد. اگر گره Sentinel درگیری سرطانی نداشته باشد، به احتمال خیلی زیاد گره ­های دیگر هم سالم خواهند بود.


نمونه ­برداری SNB چگونه انجام می ­شود؟

برای مشخص کردن گره Sentinel، یک ماده قابل ردیابی که می ­تواند ماده جذب کننده رادیواکتیو یا رنگ آبی یا هر دو باشد را به داخل فضای اطراف تومور تزریق می­ کنند (قبل از اینکه هرگونه جراحی روی پستان انجام شود). این ماده، همان مسیری را طی می ­کند که به احتمال زیاد سلول­های سرطانی تومور در مسیر لنفاوی طی می­ کنند. بنابراین جراح با ردیابی این ماده می ­تواند یک یا دو گره لنفاوی که ابتدا ماده وارد آن می ­شود را تعیین کند و این­ها همان گره ­هایی هستند که بیشترین احتمال درگیری سرطان را دارند. این روش ممکن است در بیمارستان­های مختلف کمی متفاوت از هم باشد.


مزایای نمونه ­برداری SNB چیست؟

تحقیقات نشان می­ دهند، روش نمونه ­برداری SNB می­تواند در تعیین گره ­های لنفاوی که باید خارج شوند مفید باشد و خطر عوارض مربوط به خارج سازی کامل همه گره ­های لنفاوی که احتمال درگیری سرطان را دارند کمتر می­ کند.

زمانی که یک لامپکتومی (خارج کردن توده) یا ماستکتومی (برداشتن پستان) انجام می ­شود، با استفاده از تکنیک SNB تعداد کمی گره لنفاوی برای بررسی از نظر درگیری سرطان همراه با جراحی خارج می­ شود. قبل از استفاده از این تکنیک، گروه بزرگی از گره ­های لنفاوی زیر بغل برداشته می­ شد که عوارض زیادی برای بیمار بعد از جراحی به جای می­ گذاشت؛ عوارضی مثل لنف ادم یا تورم بازو و دست.


ترجمه شده از: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است