اختلالات خواب و احتمالات حرکات دوره ای اندام

اختلالات خواب و احتمالات حرکات دوره ای اندام

دسامبر 23, 2017 نسخه اختلالات خواب نظرات

اختلالات حرکات دوره ای اندام یا PLMD  یک اختلال خواب است که با حرکات ریتمیک اندام در طول زمان خواب مشخص می شود.حرکات معمولاً پاها را درگیر می کنند ولی حرکات اندام فوقانی و دست ها هم ممکن است دیده شود. این حرکات به صورت دوره ای در طول شب اتفاق می افتندو طول زمان آن ها می تواند از چند دقیقه تا چند ساعت باشد. این حرکات تفاوت زیادی با اسپاسم های معمولی دارند(میوکلونیک) که ما آن ها را معمولاً در زمان شروع خوابیدن تجربه می کنیم.

علت اختلالات حرکات دوره ای اندام ناشناخته اند. اگرچه مطالعات اخیر نشان داده اند افرادی که مبتلا به مشکلات مختلف پزشکی هستند (مانند بیماری پارکینسون و نارکولپسی) ممکن است بیشتر دچار حرکات دوره ای اندام در خواب شوند. اختلالات حرکات دوره ای اندام ممکن است به دلیل داروها به ویژه ضدافسردگی ها ایجاد شود.


علائم اختلالات حرکات دوره ای اندام چیست؟

علائم اختلالات حرکات دوره ای اندام شامل حرکات پا همراه با بالا آوردن انگشت شصت پا و خم کردن نسبی پا از قوزک، زانوو مفصل ران می شود. حرکات ساق پا شایع تر از حرکات بازوها هستند. این حرکات می تواند باعث بیداری کامل و یا خواب و بیداری فرد شود. معمولاً بیماران از حرکات خود هنگام خواب آگاهی ندارند.


اختلالات حرکات دوره ای اندام چگونه تشخیص داده می شود؟

یک هم اتاقی یا افراد خانواده احتمالاً متوجه حرکات غیرعادی شما در طول خواب می شوند، قبل از این که خودتان متوجه مختل شدن خوابتان شوید. در دیگر موارد این اختلال توسط یک تست خواب Polysomnogram)) در طول شب که عملکردهای بدن را در طول خواب ثبت می کند، تشخیص داده می شود. این تست معمولاً برای ارزیابی علت خواب آلودگی در طول روز و یا بیدارشدن های مکرر در طول شب انجام می شود. آزمایش خون برای بررسی وضعیت آهن ، فولیک اسید، ویتامین B12 ، عملکردتیروئید و سطح منیزیوم ممکن است انجام شود.


اختلالات حرکات دوره ای اندام چگونه درمان می شود؟

به طور کلی چند دسته دارویی وجود دارد که برای درمان اختلالات حرکات دوره ای اندام استفاده می شوند.آن ها بسیار نزدیک به داروهایی هستند که برای درمان بیماری پارکینسون استفاده می شوند. همچنین برای بیماری هایی مانند صرع (ضدتشنج) و مشکلات روانی مثل آرامبخش ها و بنزودیازپین ها. خط درمانی اول پیشنهادی شامل داروهای مورداستفاده در درمان پارکینسون است. دارو درمانی برای اختلالات حرکات دوره ای اندام گاهی باعث کاهش قابل توجه علائم یا ریشه کن شدن آن ها می شود.


فردی که دچار اختلالات حرکات دوره ای اندام است از چه چیزهایی باید دوری کند؟

استفاده از کافئین معمولاً علائم اختلالات حرکات دوره ای اندام را تشدید می کند. محصولات دارای کافئین مانند شکلات ها ، چای و برخی از نوشیدنی ها باید کنار گذاشته شوند. همچنین تعداد زیادی از داروهای ضدافسردگی می توانند اختلالات حرکات دوره ای اندام را بدتر کنند.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است