یک تست خواب یا پلی‌ سومنوگرافی چگونه کار می کند ؟

یک تست خواب یا پلی‌ سومنوگرافی چگونه کار می کند ؟

دسامبر 18, 2017 نسخه اختلالات خواب نظرات

یک تست خواب یا پلی‌ سومنوگرافی یک تست است که فعالیت های خاص فیزیکی شما را در هنگام خواب توسط ابزار الکترونیکی ثبت می کند . یافته های ثبت شده در نهایت تبدیل به اطلاعاتی می شوند که متخصص خواب آن را آنالیز می کند تا بفهمد شما دچار هستید یا نه و نوع آن چیست ؟

چهار نوع تست خواب داریم:

  1. پلی‌ سومنوگرافی تشخیص در طول خواب ، یک مانیتورینگ اصلی برای خواب است که فعالیت های مختلفی مانند الگوی تنفس ، سطح اکسیژن خون ، ریتم قلب ، و حرکات اندام را در زمان خواب ثبت می کند .
  2. تست تشخیص تاخیری چند گانه خواب در طول روز ( MSLT) برای تشخیص حمله خواب ( نارکولپسی ) و اندازه گیری میزان خواب آلودگی در طول روز استفاده می شود . این تست سرعت به خواب رفتن شما را در یک محیط ساکت در روز را بررسی می کند. هم چنین این تست سرعت و تعداد دفعاتی که شما وارد فاز REM  در خواب می شوید را اندازه می گیرد . برای اطمینان از دقت یافته ها ، این تست در صبح روز بعد از انجام تست پلی‌ سومنوگرافی شبانه انجام می شود.
  3. ارزیابی پلی‌ سومنوگرافی و تیتراسیون  CPAP در طول دو شب . در شب اول شما تحت ارزیابی کامل و بررسی های تشخیصی قرار می گیرید . اگر آپنه در خواب وجود داشته باشد ، شب دوم هم برای تعیین نیاز به درمان با  CPAP  ( فشار مثبت دائمی هوا ) به مرکز مراجعه می کنید . CPAP دستگاهی است که از طریق ماسک های خاصی که برای بینی طراحی شده اند ، هوا را به درون راه های هوایی شما می فرستد .
  4. ارزیابی پلی‌ سومنوگرافی و تیتراسیون CPAP در یک شب . این تست زمانی انجام می شود که آپنه در خواب متوسط تا شدیدی وجود دارد و یا شک قوی به آپنه در خواب در ساعات اولیه تست وجود داشته باشد . در این صورت نیمه ی دوم شب برای تیتراسیون CPAP و درمان آپنه استفاده خواهد شد .

چیزی که انتظار داریم

در شبی که قرار است تست خواب شما انجام شود ، شما به یک اتاق خصوصی در یک مرکز خواب یا بیمارستان می روید . در نزدیکی اتاق یک مرکز مانیتورینگ وجود دارد و تکنسین ها و کارشناسان شما را در هنگام خواب تان ارزیابی خواهند کرد . ممکن است تجهیزاتی که به شما وصل می شوند ناراحت کننده به نظر برسند . اما اکثر افراد مدتی بعد با کمی دشواری به خواب می روند .


تجهیزاتی که استفاده می شوند

الکترود های دارای صفحات چسبنده به صورت شما وصل می شوند ، هم چنین به پوست سر ، سینه و اندام هایتان ، آن ها پیام های الکتریکی را ارسال می کنند که توسط مغز شما و حرکات عضلات شما تولید شده اند و به تجهیزات مونیتور کننده می رسند . زمانی که شما خوابیده اید ، این پیام ها به صورت دیجیتالی ثبت می شوند . این گیرنده ها فعالیت مغز ، ضربان قلب ، ریتم قلب و فشار خون را ثبت می کنند .

تست ها و تجهیزات دیگر

  • ( EEG ) الکترود انتقالو گرام برای اندازه گیری وثبت فعالیت الکتریکی مغز .
  • گیرنده های جریان هوای بینی برای ثبت جریان هوا
  • ( EKG ) الکترو کاردیوگرام برای ثبت ضربان وریتم قلب
  • ( EOG ) الکترواکولو گرام برای ثبت حرکات چشم . این حرکات برای تعیین مراحل فاز های خواب اهمیت دارند ، به ویژه ای در خواب REM که حرکات چشم زیاد است .
  • EMG الکترو میو گرام برای ثبت حرکات عضلات مانند پرش های عضلانی صورت ، فشار دادن دندان ها روی هم و حرکات پا . این تست هم چنین برای تعیین خواب REM استفاده می شود.

ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است