حقایقی در مورد رویا

حقایقی در مورد رویا

آذر ۲۵, ۱۳۹۶ نسخه نظرات

رویا ها می توانند سرگرم کننده ، اذیت کننده و یا دارای مفاهیم نا مانوس باشند . همه ی ما رویا می بینیم حتی اگر روز بعد یادمان نیاید . اما چرا خواب می بینیم ؟ رویا ها چه معنایی دارند ؟  در این جا مروری بر علل خواب دیدن و برخی از راز های در ورائ آن خواهیم داشت .


رویا چیست ؟

رویا به طور کلی داستان ها و تصاویری است که ذهن ما هنگامی که ما خواب هستیم ایجاد می کند . رویا ها می توانند واضح باشند . آن ها می توانند شما را خوشحال کنند ، ناراحت کنند و یا بترسانند . آن ها ممکن است گیج کننده و مبهم باشند و یا این که عجیب و غریب باشند .

رویا ها هر زمانی که شما خواب هستید ممکن است اتفاق بیافتد ، اما اکثر رویا ها ی واضح در طول خواب REM ( حرکت سریع چشم ها ) اتفاق می افتد . چون در این خواب مغز فعال تر است . کارشناسان می گویند ما در طول یک شب حداقل ۴ تا ۶ بار به خواب REM  می رویم .


چرا رویا می بینیم ؟

تئوری های زیادی درباره ی این که چرا ما خواب می بینیم وجود دارند ، اما هیچ کس دلیل قطعی آن را نمی داند ، بعضی از محققان می گویند رویا دیدن ما هدفی ندارد و یا حاصل فعالیت های پراکنده مغز در طول خواب است و معنی خاصی ندارد . دیگران معتقدند رویا دیدن برای سلامت ذهنی ، روحی و فیزیکی لازم است . مطالعات اهمیت دیدن رویا را برای سلامت ما نشان داده اند . در یک مطالعه محققان شخصی را که در حال رفتن به خواب REM بود را بیدار می کردند و فقط برای او خواب غیر REM مهیا می کردند . آن ها به این نتیجه رسیدند که افرادی که به آن ها اجازه ی دیدن رویا داده نشده است دچار مشکلات زیر شده اند :

 • افزایش فشار روحی
 • اضطراب
 • افسردگی
 • مشکل در تمرکز کردن
 • ضعف هماهنگی حرکات
 • افزایش وزن
 • تمایل به داشتن توهمات

خیلی از کار شناسان می گویند خواب دیدن وجود دارد تا :

 • به حل مشکل زندگی ما کمک کند .
 • حافظه ما را تنظیم و تقویت کند .
 • احساسات را پردازش کند .

اگر شما در حال فکر کردن به یک مشکل بخوابید ، ممکن است یک راه حل پیدا کنید و یا حداقل زمانی که بیدار می شوید حال بهتری نسبت به آن وضعیت داشته باشید . سیگموند فروید معتقد بود رویا ها پنجره ای به نا خود آگاه ما هستند . او می گفت رویا ها این موارد را در رابطه با درون نشان می دهند :

 • علاقه های نا خود آگاه
 • تفکرات
 • انگیزه ها

فروید معتقد بود رویا ها یک راهی برای افراد هستند تا علایق و خواسته هایی که توسط دیگران پذیرفته نشده را به انجام برسانند و احساس رضایت داشته باشند . شاید همه ی این تئوری ها درست باشند . بعضی از رویا ها به مغز ما کمک می کنند تا افکار مان را پردازش کند و اتفاقات طول روز را مرور کند .بقیه ی آن ها احتمالا حاصل فعالیت عادی مغز هستند و معنی زیادی نخواهند داشت . محققان هم چنین در حال انجام مطالعات بیش تری هستند .


رویا ها چه معنایی دارند ؟

همان طور که نظریه های زیادی در مورد علت خواب دیدن ما وجود دارد تئوری های مختلفی هم در مورد معانی خواب های ما وجود دارند . بعضی از کارشناسان معتقدند که خواب ها هیچ ارتباطی با احساسات و تفکرات واقعی ما ندارند . آن ها فقط داستان های عجیبی هستند که به زندگی عادی ما ربطی ندارند . دیگران اعتقاد دارند که رویا ها می توانند منعکس کننده ی افکار و احساسات ما باشند ( علائق پنهان ما ، ترس ها ، نگرانی ها ) مخصوصا رویا های تکرار شونده . با مواجهه با رویا هایمان ممکن است یک بصیرت نسبت به زندگی مان و خود مان هم پیدا کنیم . خیلی از افراد می گویند بهترین ایده هایشان را زمانی در یافته اند که خواب بوده اند ، بنا بر این رویا ها می تواند منشاء خلاقیت باشند .

گاهی مردم از خواب های یکسانی خبر می دهند . آن ها تحت تعقیب هستند ، از یک پرتگاه پرت می شوند و یا لخت در یک مکان عمومی حضور دارند . این نوع خواب ها معمولا به دلیل وجود یک استرس یا اضطراب پنهان است . زمانی که این رویا ها یکسان هستند کارشناسان می توانند علت هرکدام از آن ها را حدس بزنند اما ممکن است هر خوابی برای هر فرد معنی خاصی خودش را داشته باشد . بنابراین خیلی ازکارشناسان عنوان می کنند که اعتماد کردن به کتاب های تعبیر خواب که یک معنی خاصی را به یک تصویر و یا یک سمبل مشخص در رویا نسبت می دهند . کار صحیحی نیست . علت مشخص یک خوابی که شما می بینید احتمالا منحصر به شما خواهد بود و در مورد دیگران صدق نمی کند .اگر چه دانشمندان به طور قطعی نمی توانند بگویند معنی خواب ها چیست و چرا ما رویا می بینیم ، خیلی از افراد متوجه معنی خواب هایشان می شوند .


چرا کابوس ها اتفاق می افتند ؟

کابوس ها یا خواب بد ، در کودکان و بزرگسالان شایع است . معمولا علت دیدن کابوس عبارت است از :

 • استرس ناراحتی و ترس
 • آسیب ضربه ای
 • مشکلات احساسی
 • استفاده از برخی دارو ها
 • بیماری

اگر شما مرتب کابوس می بینید ، احتمالا ناخود آگاه شما چیزی می خواهد بگوید . به آن توجه کنید . اگر شما معانی آن ها را متوجه نمی شوید و دیدن این کابوس ها ادامه پیدا کرد ، با یک روان پزشک با تجربه صحبت کنید . او می تواند به شما کمک کند تا علت وقوع این رویا های عجیب را پیدا کنید و برای رهایی از آن ها به شما نکاتی را گوش زد کند .

یادتان باشد هر چقدر هم کابوس های تان ترسناک باشند ، واقعی نیستند و در زندگی واقعی شما اتفاق نخواهند افتاد .


رویای واضح چیست ؟

آیا تا به حال در حال رویا دیدن متوجه شده اید که شما خواب هستید و رُویا می بینید ؟ به این رویا ، رویای واضح می گویند .تحقیقات نشان داده اند که رویای واضع دیدن همراه است با افزایش فعالیت بخش هایی از مغز که به طور معمول در خواب فعالیتی ندارند . خواب های واضع یک وضعیت بین خواب REM و حالت بیداری هستند . بعضی از افرادی که رویای واضع می بینند قادرند تا مسیر خواب شان را تغییر دهند و داستان رویا را آن گونه که می خواهند پیش ببرند . بنابراین یک ویژگی مثبت و مطلوب است به ویژه زمانی که فرد در حال دیدن کابوس است . خیلی از کارشناسان خواب می گویند این گونه که شما توانایی کنترل خواب تان را داشته باشید ، بهتر آن است که بگذارید کابوس تان به طور خود به خودی پیش برود ..


آیا رویا ها می توانند آینده را پیش بینی کنند ؟

مثال های زیادی وجود دارند که هم در آن ها رُویا ها به درستی آینده را پیش بینی کرده اند و هم بر عکس آن . زمانی که شما یک رویا می بینید و بعدا همان در زندگی واقعی شما اتفاق می افتد ، کارشناسان معتقدند احتمالا به دلیل موارد زیر است :

 • انطباق
 • نقص حافظه
 • ارتباط نا خود آگاه با اطلاعات شناخته شده

به هر حال گاهی اوقات رُویا ها می توانند شما را تحریک کنند تا به طور خاصی رفتا ر کنند ، بنا بر این آینده را تغییر می دهند .


چرا رویا ها را سخت به یاد می آوریم ؟

محققان دقیقا نمی دانند که چرا خواب ها به راحتی فراموش می شوند . شاید مغز ما طوری طراحی شده است که رُویا های مان را فراموش کند چون اگر قرار بود همه ی رویا هایمان را به یاد بیاوریم ، نمی توانستیم حافظه مربوط به رُویا ها را از حافظه ی زندگی واقعی مان متمایز کنیم . هم چنین احتمال دارد دلیل این امر آن باشد که در طول خواب REM بخشی از مغز که مسئول ایجاد حافظه است از فعالیت باز می ایستد . احتمالا ما فقط رویا هایی را به یاد می آوریم که درست قبل از بیدار شدن مان آن ها را دیده ایم ، چون در این زمان مغز در حال از سر گیری فعالیت خود است .بعضی ها معتقد هستند که مغز ما رویا ها را فراموش نمی کند ، بلکه ما نمی دانیم چگونه باید به آن ها دسترسی پیدا کنیم . شاید رویا ها در حافظه ی ما ذخیره می شوند ودر انتظار یاد آوری ما هستند . این نظریه می تواند دلیل این که شما گاهی به صورت ناگهانی در طول روز یک قسمت از خواب تان را به یاد می آورید ، توجیح کند ، شاید اتفاقی در مغز تان می افتد و حافظه شما را برای یاد آوری تحریک می کند .


نکاتی برای یاد آوری رویا ها

اگر شما خواب سنگین دارید و زمانی که می خوابید تا صبح از خواب بیدار نمی شوید ، نسبت به کسانی که چندین بار در طول شب از خواب بیدار می شوند شانس کم تری برای یادآوری خواب تان دارید . اما در این جا چند نکته آورده شده که ممکن است بر روی توانایی شما در یاد آوری رویا هایتان تاثیر بگذارد :

 • بدون زنگ هشدار دهنده بیدار شوید . اگر می خواهید خوابتان را به یاد آورید و برای تان مهم است ، باید بدانید که یاد آوری رویا یی که در صبح می بینید احتمال بیش تری دارد و اگر به طور معمولی و خود به خود بیدار شوید این احتمال بیش تر هم می شود . زمانی که زنگ به صدا در می آید ، مغز شما را به خود مشغول می کند و دیگر رویا ها یتان در خاطره تان باقی نمی ماند .
 • برای یادآوری خواب تان به خود تان یاد آوری کنید . قبل از این که به رخت خواب بروید ، به خود تان یاد آوری کنید که می خواهید خواب تان در ذهن تان بماند و آن را با خود تکرار کنید .
 • بعد از این که از خواب بیدار شدید اگر به رویا ها یتان فکر کنید راحت تر آن را به یاد می آورید نسبت به زمانی که مدتی از آن گذشته باشد .

چگونه خواب خود را احساس کنید ؟

اگر در حال زمینه سازی برای رویا ی خود هستید و یا می خواهید معانی ماورا آن را بیرون بکشید ، داشتن یک دفترچه یادداشت رویا ها می تواند مفید باشد . در این جا چند نکته آورده شده است :

 • بنویسید . یک دفترچه یادداشت و یک خود کار در کنار تخت خواب تان بگذارید و هر روز صبح قبل از هر کاری پس از بیدار شدن خواب تان را ثبت کنید . هر چیزی از خواب تان را که به یاد می آورید و احساسی که به شما می دهد را بنویسید ، حتی اگر چند قسمت کوتاه و بی ربط از آن را به خاطر دارید .
 • بدون قضاوت کردن بنویسید . رویا ها گاهی عجیب و غریب هستند و با قوانین طبیعی در تضاد هستند . سعی نکنید خود را بر اساس خواب های تان قضاوت کنید .
 • به هر خواب تان یک عنوان نسبت دهید . این کار می تواند به شما زمانی که می خواهید یک خواب تان را در دفترچه پیدا کنید ، کمک کند . گاهی اوقات نامی که شما به آن اطلاق می دهید می تواند یک بصیرت به شما دهد که معنی آن خواب چه می تواند باشد و یا چرا آن عنوان را برایش انتخاب کرده اید .

رویا ها از ابتدای وجود انسان ها ، بشریت را مجذوب خودشان کرده اند و به نظر می رسد هم چنان به عنوان یک پدیده پر رمز و راز باقی بمانند . اگر چه بشر توانسته است اطلاعات زیادی در باره ی عمل کرد مغز کسب کند اما هرگز نتوانسته است به طور قطع در مورد رویا ها نظر بدهد .


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است