بلوط درختچه ای و همیشه بهار

بلوط درختچه ای و همیشه بهار

آذر ۲۱, ۱۳۹۶ نسخه طب گیاهی نظرات

اطلاعات کلی در مورد بلوط درختچه ای و همیشه بهار – Chaparral


اسامی لاتین: Creosote Bush, Créosotier, Greasewood, Hediondilla, Jarilla, Larrea divaricata, Larrea tridentata, Larreastat, Larrea mexicana, Zygophyllum tridentatum.


این نوع بلوط یکی از انواع گیاهان می باشد. برگهای این گیاه خاصیت دارویی دارد. ولی نگرانی هایی در مورد عوارض ناشی از مصرف این گیاه نیز وجود دارد. سازمان غذا و دارو در کانادا به دلیل احتمال ایجاد عوارض ناشی از مصرف، به مصرف کنند گان این نوع بلوط هشدار داده است که از مصرف این گیاه خودداری فرمایند. با وجود این هشدارها، این نوع بلوط هنوز در ایالات متحده در دسترس می باشد. مصرف این نوع بلوط به دلیل اینکه این گیاه یک محصول سالم طبیعی نمی باشد توسط بهداشت کانادا مجاز شناخته نشده است. گاها از این نوع بلوط برای تهیه داروهای هومیوپاتی استفاده می شود. معمولا نگرانی هایی که برای مصرف بی خطر این گیاه می باشد، برای داروهای هومیوپاتی که از این نوع بلوط تهیه و به شدت رقیق شده است، در نظر گرفته نمی شود.

این بلوط برای درمان مشکلات گوارشی مثل انقباضات و گاز های معده، اختلالات مجاری تنفسی مثل سرماخوردگی و عفونت و اختلالات مزمن پوستی پیشرونده استفاده می شود. این گیاه همچنین در درمان سرطان، آرتروز، سل، عفونت مجاری ادراری، بیماری های مقاربتی، اختلالات سیستم عصبی مرکزی، آبله مرغان، عفونت های انگلی، چاقی و گزیدگی استفاده می شود. بعضی از مردم این گیاه را برای سم زدایی، تقویت کننده ی بدن و تصفیه کننده ی خون استفاده می کنند.

چگونه این بلوط در بدن عمل می کند؟

احتمالا موادی در این گیاه وجود دارد که نقش آنتی اکسیدانی در بدن دارند.


کاربردها و اثربخشی گیاه بلوط درختچه ای

شواهد کافی برای اثبات اثربخشی این گیاه در موارد زیر وجود ندارد

  • آرتروز
  • سرطان
  • بیماری های مقاربتی
  • سل
  • سرماخوردگی
  • اختلالات پوستی
  • مشکلات معدوی (انقباضات و نفخ)
  • عفونت های مجاری ریوی و ادراری
  • آبله مرغان

برای اثبات اثربخشی این گیاه برای موارد بالا شوادهد و مدارک بیشتری مورد نیاز می باشد.


بررسی عوارض جانبی گیاه بلوط درختچه ای

مصرف این گیاه خطرناک می باشد. عوارض خطرناکی مثل مسمومیت، هپاتیت حاد، آسیب کبد و کلیه و نارسایی های این دو اندام که ناشی از مصرف این گیاه می باشد، گزارش شده است.

مصرف بلوط می تواند باعث ایجاد عوارض جانبی مثل درد معده، حالت تهوع، اسهال، کاهش وزن، تب، آسیب کبد و کلیه شود. استفاده موضی از این گیاه نیز می تواند منجر به واکنش های پوستی مثل خارش و جوش شود.

ملاحظات و هشدارها

بارداری و شیردهی: مصرف این گیاه خطرناک می باشد. این ماده می تواند باعث ایجاد مشکلات جدی کلیه و کبد شود. محصولات حاوی این گیاه را استفاده نکنید.

بیماری کبدی: مصرف این گیاه بیماری های کبدی را بدتر می کند. از مصرف این ماده بپرهیزید.


تداخلات دارویی بلوط

تداخل شدید: داروهای زیر را با بلوط مصرف نفرمایید

داروهایی که به کبد آسیب می رسانند با بلوط تداخل دارویی داند.

مصرف این گیاه به کبد آسیب می رساند. مصرف این نوع بلوط همزمان با داروهایی که به کبد آسیب می رسانند، باعث آسیب های شدید کبدی می شوند. اگر از داروهایی که به کبد آسیب می رسانند استفاده می کنید از مصرف بلوط بپرهیزید.

بعضی از داروهای آسیب رسان به کبد عبارتند از: آستامینوفن (Tylenol)، آمیدارون (Cordarone)، کربامازپین (Tegretol)، ایزونیازید (INH)، متوتروگزات (Rheumatrex)، متیل دوپا (Aldomet)، fluconazole (Diflucan)، itraconazole (Sporanox)، اریترومایسین (Erythrocin, Ilosone)، فنی توئین (Dilantin)، لواستاتین (Mevacor)، پرواستاتین (Pravachol)، سیمواستاتین (Zocor) و … .


بررسی دوز مصرفی بلوط درختچه ای

دوز مصرفی مناسب بلوط درختچه ای بستگی به عواملی از جمله سن مصرف کننده، سلامتی و غیره دارد. در حال حاضر اطلاعات علمی کافی و کاملی که بتوان براساس آن مقدار مناسب مصرف بلوط درختچه ای را تعیین کرد وجود ندارد. به یاد داشته باشید که الزاما مصرف گیاهان دارویی بی خطر و بدون عوارض جانبی نمی باشد و توجه به میزان مصرف آنها، حائز اهمیت می باشد. در زمان مصرف، اطمینان حاصل کنید که براساس دستوالعمل روی شیشه گیاهان دارویی عمل می کنید. حتما قبل از مصرف با مشاور پزشکی، داروساز و پزشک خود مشورت کنید.


ترجمه شده از وبسایت: www.livestrong.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است