حقایقی در مورد کاندوم

حقایقی در مورد کاندوم

آذر ۲۰, ۱۳۹۶ نسخه سلامت جنسی نظرات

کاندوم­ ها از حاملگی و بیماری­های مقاربتی (STDs) جلوگیری می­ کنند. آن­ها مانعی را ایجاد می­ کنند که مایع منی و سایر مایعات بدن را از مهبل (واژن)، مقعد و یا دهان نگه دارند. کاندوم ­هایی برای مردان و زنان وجود دارد – اما هر دو را همزمان استفاده نکنید. زیرا یکی می­ تواند به دیگری بچسبد و آن را از جای خود خارج کند یا آن را پاره کند.


کاندوم مردانه چیست؟

یک پوشش پلاستیکی چسبان با اندازه مناسب است که یک مرد روی آلت جنسی خود در طول رابطه جنسی می­پوشد. انواع مختلفی از کاندُوم وجود دارد.

لاتکس، پلاستیک یا پوست بره. اکثر مردم از کاندُوم های ساخته شده از لاتکس استفاده می­کنند. اگر شما به مواد حساس هستید و یا آلرژی دارید، می­توانید از انواع ساخته شده از انواع دیگر پلاستیک مانند پلی اورتان یا پلی ایزوپرن استفاده کنید. کاندوم­های پلاستیکی می­توانند شما را از بیماری­های مقاربتی مانند HIV، تب خال، کلامیدیا و سوزاک در طول هر نوع رابطه جنسی واژن، دهان و مقعد  محافظت کنند. کاندُوم های “طبیعی” یا “پوست بره” ، کاندوم­هایی هستند که از موادی که از روده گوسفند می آید، ساخته شده است. آن­ها از حاملگی جلوگیری می­کنند، اما مانند پوست انسان، آنها متخلخل هستند. این بدان معناست که آن­ها شما را از بیماری­های مقاربتی محافظت نمی­کنند.

روان کننده یا روان ساز، یک پوشش نازک از مایع روی کاندُوم است. این می­تواند از درد و سوزش در هنگام رابطه جنسی جلوگیری کند و می­تواند به حفظ کاندوم از پاره شدن کمک کند. اگر شما نوعی را بخرید که قبلا پوشش داده نشده است، احتمالا بخواهید مقداری روان ساز را برای رابطه جنسی راحت تر اضافه کنید. مطمئن شوید که از یک محصول بر پایه آب که برای رابطه جنسی مشترک است، استفاده می­کنید. روان ساز روغنی مانند ژله پترولیوم می­تواند به کاندوم آسیب برساند و آن را از کار باز دارد.

اسپرم کش ماده ای است که اسپرم را می­کشد و برخی از کاندوم­ها از قبل با آن پوشش داده شده اند. هنگامی که هر دو با هم از آن استفاده می­کنید، شما می­توانید خطر بارداری را کاهش دهید، اما مقدار اسپرم کشی که با کاندوم می­آید، احتمالا برای ایجاد تفاوت کافی نیست. اگر شما حفاظت اضافی می­خواهید، یک محصول دیگر اسپرم کش را در نظر بگیرید. نوعی را پیدا کنید که اکتوکسینول-۹ دارد. اسپرم کش مشترک دیگر، نونوکسینول-۹، می­تواند آلت جنسی را تحریک کند که ممکن است خطر ابتلا به HIV را افزایش دهد.

کاندوم­های زبر شامل انواع آج دار و خار دار است که برای افزایش لذت برای شما و یا شریک جنسی (همسر) شما است. اما آن­چه شما احساس می­کنید، می­تواند متفاوت از شخص دیگری باشد. اگر یک کاندوم باعث می­شود شما یا همسرتان لذت بردن از رابطه جنسی خود را نگه دارید، سعی کنید از انواع زبر استفاده کنید تا ببینید آیا احساس بهتری دارید. همچنین می توانید بخشی از عشقبازی خود را روی کاندوم قرار دهید.

همچنین ممکن است از کاندوم­های شب نما و یا دیگر انواع جدید استفاده کنید. اما مراقب باشید. این نوع معمولا توسطFDA تایید نشده است و برای جلوگیری از بارداری و بیماری­های مقاربتی به اثبات نرسیده است. مطمئن شوید که بسته به وضوح می گوید که محصول در برابر هر دو مورد از شما محافظت می­کند.


آیا آن­ها کار می­ کنند؟

این­که کاندوم چقدر خوب کار می­کند، بستگی زیادی دارد به آن­چه شما استفاده می­کنید. امکان دارد حتی اگر همسر یک زن از کاندوم استفاده کند، زن باردار شود. در یک سال، ۲ نفر از هر ۱۰۰ زن که همسران آن­ها همیشه از کاندوم استفاده می­کنند، به درستی حامله می­شوند. این تعداد به ۱۸ نفر از هر ۱۰۰ زن افزایش می یابد، زمانی که همسران آن­ها از کاندوم به درستی در هر زمان استفاده نمی­کنند.

همچنین کاندوم تا حد زیادی خطر انتقال بیماری مراقبتی به دیگری را کاهش می­دهد. خطر دقیق با توجه به نوع بیماری متفاوت است. به عنوان مثال، کاندوم­ها تقریبا صد در صد برای حفاظت از  HIV موثرند. اما HPV، شایع ترین بیماری­های مقاربتی که می­تواند منتقل شود، می­تواند مناطقی را آلوده کند که کاندوم آن را پوشش نمی­دهد، مانند کیسه بیضه. آنها خطر ابتلا به عفونت HPV را کاهش می­دهند، اما از شر آن خلاص نمی­شوند.


 چطور شما از کاندوم استفاده کنید؟

 • مطمئن شوید هنگامی­که بسته را باز می­کنید، کاندوم را پاره نکنید.
 • اگر شکننده، سفت، چسبناک و یا منقضی شده است، آن را دور بیندازید.
 • آن را بر روی آلت تناسلی مرد پس از نعوظ  و قبل از تماس با هر بخشی از همسر خود قرار دهید.
 • آن را در کل زمان، از آغاز تا پایان نگه دارید.
 • در هربار نعوظ از یک نوع جدید استفاده کنید.
 • اگر مرد ختنه نشده است، جلو و پوست ختنه گاه را قبل از این­که کاندوم را استفاده کنید، را عقب بکشید.
 • اگر کاندوم نوک جمع کننده ندارد، حدود نیم اینچ از انتهای فضا را برای جمع آوری مایع منی پس از انزال نگه دارید.
 • اگر نوک را نگه دارید (اگر جمع کننده وجود ندارد) از سمت دیگر برای پیچیدن کاندوم به سمت پایین رو به پایه آلت جنسی استفاده کنید.
 • اگر احساس می­کنید که در هنگام رابطه جنسی پاره و یا شکسته شده است، فورا رابطه را متوقف کنید، آلت جنسی را  بیرون بکشید و یک کاندوم جدید استفاده کنید.
 • پس از انزال و قبل ازاین­که نعوظ آلت جنسی تمام شود، به دقت آلت جنسی را بیرون بکشید، مطمئن شوید که کاندوم روی آن باقی بماند.
 • هنگامی که شما آن را برمی­دارید، مطمئن شوید که مایع منی نشت نمی­کند.

ترجمه شده از وبسایت: webmd.com

برچسب ها :
مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است