عناب

عناب

دسامبر 6, 2017 نسرین طوسی طب گیاهی نظرات

اطلاعات کلی در مورد عناب – Zizyphus


اسامی لاتین: Anèbe, Azufaifo, Badar, Ber, Black Date, Black Jujube, Chinese Date, Chinese Jujube, Da Zao, Date Seed, Datte Chinoise, Datte Noire, Fructus Jujubae, Fructus Ju Jubae, Hei Zao, Hong Zao, Jujube Chinois, Jujube Plum, Jujube Noir, Jujube Rouge, Jujubi, Jujubier, Red Date, Red Jujube Date, Rhamnus zizyphus, Semen Ziziphi Spinosae, Sour Chinese Date, Sour Date, Suan Zao Ren, Zao, Zefzouf, Ziziphi Spinosae, Ziziphus jujuba, synonyms Ziziphus sativa, Ziziphus spinosa, Ziziphus vulgaris, Ziziphus zizyphus, Zizyphi Fructus, Zizyphus, Zizyphus jujuba, Zyzyphus jujube.


عناب گیاهی درختچه ای می باشد. میوه ی این گیاه کاربرد پزشکی دارد. از این گیاه برای افزایش قدرت و استحکام ماهیچه ها، جلوگیری از بیماری های کبدی و زخم های حاصل از استرس و به عنوان آرامش بخش استفاده می شود. از گیاه عَناب برای بهبود بسیاری از بیماری های پوستی مثل خشکی و خارش پوست، پورپورا، زخم و جراحت استفاده می شود. این گیاه همچنین برای درمان بیماری گوارشی مثل کاهش اشتها و اسهال، و مشکلات گردش خون مثل کم خونی و فشار خون بالا نیز استفاده می شود. از دیگر کاربردهای این گیاه برای درمان خستگی، حمله عصبی، تب، التهاب، آسم و بیماری های چشم می باشد.

در آشپزی، از این گیاه در انواع دستور پخت ها استفاده می شود.

در صنعت، از عَناب برای تهیه محصولات مراقبتی پوست، کاهش قرمزی و التهاب ، کاهش چروک و خشکی پوست و بهبود آفتاب سوختگی استفاده می شود.

گیاه عناب چگونه در بدن عمل می کند؟

عَناب از بعضی از آسیب های کبدی جلوگیری می کند. عَناب به افزایش وزن بدن نیز کمک میکند.


کاربردها و اثربخشی گیاه عناب

شواهد کافی برای اثبات اثربخشی عَناب در موارد زیر وجود ندارد.

  • بیماری های کبدی
  • مشکلات ماهیچه ای
  • زخم
  • خشکی پوست
  • جراحت
  • اسهال
  • خستگی

شواهد و مدارک بیشتری برای اثبات اثربخشی عناب در موارد بالا مورد نیاز می باشد.


بررسی عوارض جانبی گیاه عناب

هنوز اطلاعات کافی در مورد بی خطر بودن مصرف عَناب در موارد پزشکی وجود ندارد

ملاحظات و هشدارها

بارداری و شیردهی: اطلاعات کافی در مورد بی خطر بودن مصرف عَناب در دوران بارداری و شیردهی وجود ندارد. بنابراین از مصرف عَناب در این دوران خودداری فرمایید.

دیابت: عناب می تواند باعث کاهش قند خون شود. اگر شما دیابت دارید و عَناب را بیشتر از میزان طبیعی مصرف می کنید، حتما مراقب کاهش قند خون خود (هایپوگلایسمی) باشید و مرتبا مقدار قند خون خود را چک فرمایید.

جراحی: گیاه عناب می تواند باعث کاهش قند خون شده و باعث ایجاد اختلالاتی در کنترل قند خون حین یا بعد از جراحی شود. عناب همچنین سرعت سیستم عصبی مرکزی را کاهش می دهد. مواد بیهوشی یا داروهای دیگری که در طول جراحی استفاده می شود نیز بر روی سیستم عصبی مرکزی اثر می گذارد. این اثرات ترکیبی ممکن است خطرناک باشد. بنابراین حداقل دو هفته قبل از برنامه جراحی، از مصرف این گیاه خودداری فرمایید.


تداخل دارویی گیاه عناب

در حال حاضر اطلاعات کافی درمورد تداخل دارویی گیاه عناب وجود ندارد.


بررسی دوز مصرفی عناب

دوز مصرفی مناسب عناب بستگی به عواملی از جمله سن مصرف کننده، سلامتی و غیره دارد. در حال حاضر اطلاعات علمی کافی و کاملی که بتوان براساس آن مقدار مناسب مصرف عناب را تعیین کرد وجود ندارد. به یاد داشته باشید که الزاما مصرف گیاهان دارویی بی خطر و بدون عوارض جانبی نمی باشد و توجه به میزان مصرف آنها، حائز اهمیت می باشد. در زمان مصرف، اطمینان حاصل کنید که براساس دستوالعمل روی شیشه گیاهان دارویی عمل می کنید. حتما قبل از مصرف با مشاور پزشکی، داروساز و پزشک خود مشورت کنید.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

برچسب ها :
مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است