هیبیسکوس

هیبیسکوس

آبان ۲۲, ۱۳۹۶ نسرین طوسی طب گیاهی نظرات

اطلاعات کلی در مورد هیبیسکوس – Hibiscus


اسامی لاتین: Ambashthaki, Bissap, Gongura, Groseille de Guinée, Guinea Sorrel, Hibisco, Hibiscus Calyx, Hibiscus sabdariffa, Jamaica Sorrel, Karkade, Karkadé, Oseille de Guinée, Oseille Rouge, Pulicha Keerai, Red Sorrel, Red Tea, Rosa de Jamaica, Roselle, Sour Tea, Sudanese Tea, Thé Rose d’Abyssinie, Thé Rouge, Zobo, Zobo Tea.


گیاه هیبیسکوس درختچه ای یک ساله می باشد. بخش هایی از گل این گیاه برای تهیه نوشیدنی رایجی به اسم (Karkade) که در مصر مصرف دارد، استفاده می شود. بخش های مختلف گیاه برای تهیه انواع مربا، ادویه، سوپ و سس استفاده می شود. از گل این گیاه برای ساختن داروهای پزشکی استفاده می شود.

گیاه هیبیسکوس برای درمان کاهش اشتها، سرماخوردگی، بیماری های قلبی و عصبی، دردهای نواحی بالای لوله تنفسی و التهابات، احتباس مایع درون بدن، ناراحتی های معده، اختلالات سیستم گردش خون، به عنوان خلط آور، به عنوان یک ملین ملایم و به عنوان یک دیورتیک برای افزایش خروجی ادرار از بدن استفاده می شود.

این گیاه برای غذا و نوشیدنی، به عنوان طمع دهنده کاربرد دارد. این گیاه همچنین باعث بهبود بو، طمع و رنگ چایی های ترکیبی می شود.

گیاه هیبیسکوس در بدن چگونه عمل می کند؟

اسید میوه ی هیبیسکوس مانند یک ملین عمل می کند. بعضی از محققین اعتقاد دارند که مواد شیمیایی دیگر موجود در هیبیسکوس می تواند باعث کاهش فشار خون، کاهش گرفتگی معده، روده و رحم شود. بعضی از این مواد خاصیت آنتی بوتیکی داشته و باعث از بین رفتن باکتری ها و کرم ها می شوند.


کاربردها و اثربخشی گیاه هیبیسکوس (Hibiscus)

احتمالا هیبیسکوس در موارد زیر موثر می باشد

  • فشار خون بالا: بعضی از تحقیقات اولیه نشان  می دهد که مصرف دمنوش هیبیسکوس به مدت ۲ تا ۴ هفته باعث کاهش خون در افرادی که فشار خون نسبی دارند می شود. تحقیقات اولیه دیگری نشان می دهد که مصرف خوراکی عصاره ی هیبیسکوس به مدت ۴ هفته می تواند همان اثر داروی کاپتوپریل را در کاهش فشار خون افرادی که فشار خون ملایم تا متوسط دارند شود. اگرچه، هنوز اطلاعات کافی در مورد اثربخشی هیبیسکوس برای کاهش فشار خون وجود ندارد.

شواهد کافی برای اثربخشی در موارد زیر وجود ندارد

  • کلسترول بالا: تحقیقات اولیه نشان می دهد مصرف خوراکی عصاره ی هیبیسکُوس یا مصرف دمنوش این گیاه برای کاهش کلسترول خون افرادی که دیابت و سندرم متابولیک دارند موثر می باشد. اگرچه، تحقیقات اولیه ی دیگری نشان می دهد، مصرف یک نوع خاص از عصاره ی برگ هیبیسکُوس به اسم (Green Chem, Bangalore, India) به مدت ۹۰ روز نمی تواند اثری در کاهش کلسترول افرادی که کلسترول بالا دارند داشته باشد. همچنین مصرف خوراکی عصاره ی هیبیسکوس به مدت ۱۲ هفته، اثرات قابل توجهی برای کاهش کلسترول در مقایسه با داروی پاراواستاتین نداشته است. حتی مصرف این گیاه ممکن است باعث افزایش کلسترول در افرادی که کلسترول بالا دارند شود.
  • کاهش اشتها
  • سرماخوردگی
  • یبوست
  • معده ی تحریک پذیر
  • احتباس مایعات در بدن
  • بیماری های قلبی
  • بیماری های عصبی

برای اثبات اثربخشی این گیاه در موارد بالا شواهد و مدارک بیشتری مورد نیاز می باشد.


 بررسی عوارض جانبی گیاه هیبیسکوس (Hibiscus)

گیاه هیبیسکوس زمانی که برای مصارف غذایی مصرف شود برای بیشتر مردم بدون خطر می باشد. همچنین، زمانی که این گیاه برای مصارف دارویی مصرف می شود احتمالا بدون خطر می باشد. عوارض جانبی احتمالی این گیاه شناخته شده نمی باشد.

ملاحظات و هشدارها

بارداری و شیردهی: مصرف خوراکی این گیاه در دوران بارداری خطرناک می باشد. یک سری شواهد و مدارکی وجود دارد که نشان می دهد که گیاه هیبیسکوس باعت شروع خونریزی های رحمی و سقط جنین می شود. اطلاعات کافی در مورد بی خطر بودن مصرف این گیاه در دوران شیردهی نیز وجود ندارد. بنابراین از مصرف هیبیسکوس در دوران بارداری و شیردهی اجتناب نمایید.

دیابت: هیبیسکوس می تواند باعث کاهش قند خون شود. اگر قند خون دارید و هیبیسکوس مصرف می نمایید حتما مقدار داروهای دیابت خود را با مشاور پزشکی خود تنظیم نمایید.

فشار خون : هیبیسکوس ممکن است باعث کاهش فشار خون شود. از نظر تئوری، ممکن است مصرف هیبیسکوس باعث کاهش شدید فشار خون در افرادی که فشار خون پایینی دارند شود.

جراحی: هیبیسکوس می تواند روی قند خون اثراتی داشته باشد. بنابراین می تواند باعث مشکلاتی در کنترل قند خون حین یا بعد از عمل جراحی شود. بنابراین از مصرف هیبیسکوس حداقل دو هفته قبل از عمل جراحی، خودداری فرمایید.


بررسی تداخلات دارویی گیاه هیبیسکوس (Hibiscus)

تداخلات نسبی: در مصرف همزمان این داروها با هیبیسکوس احتیاط فرمایید

  • استامینوفن (Tylenol) با هیبیسکوس تداخل دارویی دارد.

مصرف نوشیدنی حاوی هیبیسکوس قبل از مصرف استامینوفن، ممکن است سرعت تجزیه استامینوفن را در بدن افزایش دهد. ولی اطلاعات بیشتری در این مورد، نیاز است.


بررسی دوز مصرفی هیبیسکوس

دوز مصرفی مناسب هیبیسکوس بستگی به عواملی از جمله سن مصرف کننده، سلامتی و غیره دارد. در حال حاضر اطلاعات علمی کافی و کاملی که بتوان براساس آن مقدار مناسب مصرف هیبیسکوس را تعیین کرد وجود ندارد. به یاد داشته باشید که الزاما مصرف گیاهان دارویی بی خطر و بدون عوارض جانبی نمی باشد و توجه به میزان مصرف آنها، حائز اهمیت می باشد. در زمان مصرف، اطمینان حاصل کنید که براساس دستوالعمل روی شیشه گیاهان دارویی عمل می کنید. حتما قبل از مصرف با مشاور پزشکی، داروساز و پزشک خود مشورت کنید.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است