موکوس پلاگ

موکوس پلاگ

مهر ۱۶, ۱۳۹۶ نسخه مقالات نظرات

موکوس پلاگ چیست؟

در مراحل اولیه ی بارداری، مقداری موکوس در گردن رحم جمع می شود که توسط رحم در زمان تخمک گذاری تولید شده است. با غلیظ شدن موکوس، مسیر ورود عفونت از واژن به گردن رحم بسته می شود و از جنین محافظت می شود. موکوس پلاگ انسانی از ترشحات غدد سرویکس شکل می گیرد. در پایان ماه اول بارداری ایجاد می شود، در زمانی که اووم در حفره ی رحم جای می گیرد. در این مرحله سرویکس نرم می شود و با موکوس پلاگ پر می شود.

ترشحات غدد سرویکس توسط سطح بالای استروژن و پروژستین ( که هورمون های مسئول نمو جنین هستند) محافظت می شود. بنابر این، پلاگ از مایع غلیظی که در ابتدای بارداری تولید می شود تشکیل نمی شود. در ترکیب موکوس آنتی بادی هایی وجود دارد که به دستگاه ایمنی کمک می کند تا پاتوژن هایی مثل باکتری، قارچ و …. را از بین ببرد.


موکوس پلاک چه ظاهری دارد؟

موکوس پلاگ شبیه ژل است. وقتی که در گردن رحم باشد، ۴ الی ۵ سانتی متر طول دارد و یا حدود ۲ قاشق در زمانی که خارج می شود.

رنگ آن معمولا سفید – زرد است، گاهی اوقات سفید خالص و یا صورتی هم ممکن است باشد ( در صورتی که با خون ترکیب شود).


چه زمانی موکوس پلاگ خارج می شود؟

پیش از شروع زایمان، تعادل هورمون های زنانه تغییر می کند. به نظر روند نمو جنین تکمیل می شود. تحت اثر استروژن، موکوس پلاگ رقیق می شود.


چگونه خانمی موکوس پلاگ از دست می دهد؟

دفع موکوس پلاگ در زنانی که تا به حال بارداری نداشتند با زنانی که چند بار باردار شده اند، متفاوت است. در حقیقت سرویکس خانم هایی که اولین بار باردار شده اند قطر کم تری در مقایسه با زمانی دارد که تجربه بارداری دارند.  دیواره ی گردن رحم به اندازه ای ضخیم است که موکوس پلاک با خون  عبور می کند.

زنانی که ضایعاتی در کانال سرویکس دارند استثنا هستند. اسکارهای درون  سرویکس در جریان سقط یا در اثر ضایعات التهابی سلول های گردن رحم در اثر تریکوموناس یا دیگر عفونت ها ایجاد می شود. گاهی اوقات خونریزی در زمان عبور موکوس پلاگ ممکن است با اروزیون گردن رحم همراه باشد.


پس از خروج موکوس پلاگ چه باید کرد؟

اگر شما مطمئن هستید که پلاگ  دفع شده است، نترسید، چون زمان قبل از زایمان ممکن است چند ساعت تا چند هفته باشد. پس اگر می دانید که زمان زایمان هنوز نرسیده است و نشانه ای از ناهنجاری ترشحی وجود ندارد، خروج مایع وجود ندارد و انقباضی حس نمی شود، وضعیت نگران کننده نیست.  ولی باید  توسط پزشک ویزیت شوید.

ولی باید به یاد داشته باشید که ترشح موکوس پلاگ نشانه ی اولیه ی زایمان است. پس بهتر است  آماده رفتن به بیمارستان باشید.


آیا خطری در نتیجه ی از دست دادن موکوس پلاگ وجود دارد؟

از دست رفتن موکوس پلاگ در دوران بارداری به معنی این نیست که عامل محافظتی جنین در برابر عفونت واژن از بین رفته است.  در مواردی که پلاگ از دست می رود و زایمان هنوز شروع نشده است، نباید نگران باشید ولی باید احتیاط کنید. نباید شنا کنید و  به بهداشت فردی خیلی توجه کنید. پارگی کیسه آب خطر بالایی از نظر ایجاد عفونت برای جنین دارد و با گذشت زمان این خطر بیشتر می شود.


آیا از دست رفتن موکوس پلاگ در بارداری به این معنی است که فورا وارد مرحله ی زایمان شده ایم؟

پزشکان بر این باورند که موکوس پلاگ نباید قبل از ۲ هفته پیش از تاریخ زایمان خارج شود. اغلب موارد ترشحات ۳ الی ۵ روز قبل از زایمان دیده می شود.

اگرچه ترشحات پلاگ یکی از ۳ نشانه ی اولیه زایمان است ( همراه با پارگی کیسه آب و انقباضات رحمی)، ولی به این معنی نیست که  باید فورا زایمان انجام شود.  ولی باید بیمار به پزشک اطلاع دهد و در صورت نیاز معاینات بالینی انجام شود.


آیا همیشه قبل از زایمان، پلاگ دفع می شود؟

خیر، گاهی اوقات قبل از زایمان خارج نمی شود.


آیا موکوس پلاگ در بارداری نشان دهنده ی پاتولوژی است؟

به طور طبیعی مایع آمنیوتیک بی رنگ و شفاف است و از پلاگ رقیق تر است. پارگی کیسه آب برای جنین خطرناک تر است چون باید عفونت درمان شود. برای اجتناب از بروز عوارض احتمالی در طول بارداری، باید در مورد وضعیت بیمار به پزشک اطلاع داده شود.

اگر پلاگ قبل از ۲ هفته پیش از زمان تعیین شده با سونوگرافی دفع شود، باید به آن توجه شود. این بدین معنی است که زایمان زودرس و یا پارگی جفت وجود دارد و باید بیمار به بیمارستان منتقل شود.

علت دیگری که باید بیمار توسط پزشک ویزیت شود، خونریزی است. اگر هر نوع خونریزی روشن در ترشحات وجود دارد، خطر سلامتی جنین  وجود دارد.


آیا دفع موکوس پلاگ در بارداری دردناک است؟

گاهی اوقات زنان دچار درد در پائین شکم می شوند که به درد زمان قاعدگی شبیه است.


ترجمه شده از وبسایت: www.mucusplug.net

مقالات مرتبط

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است