تزریق در نقطه ماشه‌ای به منظور مدیریت درد

تزریق در نقطه ماشه‌ای به منظور مدیریت درد

مهر ۱۱, ۱۳۹۶ نسخه درد نظرات

TPI یا تزریق در نقطه ماشه‌ای می‌تواند گزینه‌ای برای درمان درد در برخی بیماران باشد. TPI برای درمان نواحی دردناک عضلانی به کار می‌رود که حاوی نقاط ماشه‌ای یا گره‌های عضلانی‌ای هستند که وقتی عضلات استراحت نمی‌کنند، ایجاد می‌شوند. در خیلی از مواقع این گره‌ها را می‌توان زیر پوست حس کرد. نقاط ماشه‌ای می‌توانند عصب‌ های حول خود را تحریک کرده و موجب درد در همان نقطه یا در نقطه‌ی دیگری از بدن شوند.


در حین تزریق نقاط ماشه‌ای چه اتفاقی می‌افتد؟

در عمل TPI، یک متخصص درمان‌گر، سوزن کوچکی را درون نقطه ماشه‌ای بیمار وارد می‌کند. ماده‌ی تزریقی حاوی یک بی‌حس‌کننده موضعی یا محلول نمک است و می‌تواند حاوی یک کورتیکواستروئید هم باشد. با این تزریق، نقطه‌ی ماشه‌ای غیرفعال می‌شود و درد تخفیف می‌یابد. معمولا یک دوره‌ی کوتاه درمانی با این روش می‌تواند منجر به از بین رفتن کامل درد شود. تزریق‌ها در مطب پزشک صورت گرفته و اغلب تنها چند دقیقه طول می‌کشند. در یک مرتبه ویزیت می‌توان چند تزریق در چند ناحیه انجام داد. اگر بیمار نسبت به یک داروی خاص آلرژی دارد، می‌توان از تکنیک سوزن خشک (فاقد دارو) استفاده کرد.


چه زمان باید از تزریق نقاط ماشه‌ای استفاده کرد؟

TPI برای درمان خیلی از دردهای عضلانی به کار می‌رود، از جمله عضلات بازوها، پاها، کمر و گردن. هم‌چنین می‌توان از TPI برای درمان فیبرومیالژیا و سردردهای تنشی استفاده کرد. این تکنیک برای التیام سندرم درد میوفاسیال (درد مزمن بافت‌های دور ماهیچه) که به درمان‌های دیگر پاسخ نداده است، نیز به کار می‌رود. با این وجود تأثیرگذاری TPI در درمان درد میوفاسیال هنوز در دست بررسی است.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است