درمان درد در کودکان

درمان درد در کودکان

مهر ۱۱, ۱۳۹۶ نسخه درد نظرات

دشوارترین کار در درمان درد‌های کودکان این است که میزان درد را دقیق و عینی محاسبه کنیم.

در کل، سه روش برای بررسی میزان دردی که یک کودک حس می‌کند، وجود دارد:

  • مقدار دردی که خود فرد گزارش می‌کند: پزشکان می‌توانند از کودک بپرسند که از ۱ تا ۱۰، به درد خود چه نمره‌ای می‌دهد و یا تصاویری از حالت‌های احساسی مختلف به وی نشان داده و از او بخواهند که احساس درد خود را با یکی از این تصاویر مطابقت دهد.
  • مقادیر رفتاری: پزشکان باید عکس‌العمل‌های حرکتی کودک، حالت چهره، گریه کردن یا رفتار خاصی (مانند الگوی خواب و بیداری وی) را ارزیابی نمایند.
  • مقادیر فیزیولوژیکی: پزشکان باید تغییرات ضربان و فشار خون را اندازه‌گیری کرده و هم‌چنین میزان تعریق کف دست را بررسی کنند.

داروهایی که برای درمان درد در کودکان به کار می‌رود:

  • مسکّن درد: استامینوفن (تیلنول)، که بدون نسخه موجود است، و اپیوئید‌ها (نیاز به نسخه پزشک دارد) اغلب برای تسکین درد در کودکان به کار می‌روند. پزشک شما ممکن است داروهای بدون نسخه تجویز کند یا ممکن است داروهای قوی ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) را تجویز نماید؛ داروهایی مانند ایبوپروفن (موترین، ادویل). کودکان زیر ۱۹ سال نباید آسپیرین مصرف کنند، مگر با نسخه‌ی پزشک، زیرا اگر آسپیرین در حین یک بیماری ویروسی یا در حالت تب‌دار مصرف شود، می‌تواند منجر به سندرم Reye شود. اپیوئید‌ها، مسکّن‌های مخدر و خواب‌آور هستند که این می‌تواند شامل مخدر‌های طبیعی، مصنوعی یا نیمه‌مصنوعی باشد. اپیوئید‌ها را اغلب برای درمان دردهای شدید، مانند دردهای موقت پس از جراحی، به کار می‌برند.
  • ضدافسردگی: داروهای ضدافسردگی، آن‌هایی هستند که با تنظیم میزان پیام‌رسان‌های عصبی (مواد شیمیایی طبیعی) در مغز، شرایط دردناک و یا عاطفی را درمان می‌کنند. این داروها می‌توانند دسترسی بدن به سیگنال‌های بهبود و ریلکسیشن را افزایش دهند و برای افرادی که از دردهای مزمن رنج می‌برند و به درمان‌های معمول پاسخ نمی‌دهند، این داروها امکان کنترل درد را فراهم می‌سازد.
  • کنترل درد توسط بیمار (PCA): کودکان چهار تا شش سال، می‌توانند به کمک والدین یا پرستار از PCA استفاده کنند. خیلی از کودکان شش ساله نیز می‌توانند به تنهایی با پمپ PCA کار کنند.
  • کنترل درد اپیدورال: روش اپیدورال می‌تواند برای جراحی‌های عمده، مانند عمل‌های شکمی، جراحی‌های نخاعی یا انتهای کمر، به منظور کنترل دردِ پس از جراحی به کار رود. داروی ضد درد، درون فضای اپیدورال طناب نخاعی تزریق می‌شود.

در حالی که این درمان‌ها برای بزرگسالان نیز کاربرد دارد، اما دوز آن برای بزرگسالان و کودکان یکسان نیست. دوز دارو برای کودکان باید کم‌تر از میانسالان باشد زیرا این دوز بر اساس وزن بیمار محاسبه می‌شود. لازم است که دقیقا از همان دوزی که پزشک کودک تجویز کرده است، استفاده شود.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است