تنس و درمان الکتروگرمایی برای مدیریت درد

تنس و درمان الکتروگرمایی برای مدیریت درد

مهر ۱۱, ۱۳۹۶ نسخه درد نظرات

رایج‌ترین شکل تحریک الکتریکی که برای مدیریت درد به کار می‌رود، درمان تنس یا TENS است که موجب التیام کوتاه‌مدت درد بیمار می‌شود. درمان الکتروگرمایی و تحریک عصب الکتریکی برای رهایی از دردهای مختلفی به کار می‌روند، مانند درد پشت. درمان اکتروگرمایی داخل دیسکی (IDET) یک گزینه‌ی درمانی است، به خصوص برای افرادی که درد پشت آن‌ها ناشی از مشکلات دیسک بین مهره‌ای می‌باشد.


درمان تنس برای مدیریت درد

در درمان تنس به منظور مدیریت درد، یک دستگاه کوچک باتری‌خور، به کمک الکترودهایی که نزدیک منبع درد واقع شده اند، جریان الکتریکی‌ای با ولتاژ کم را از طریق پوست به جریان می‌اندازد. برق حاصل از این الکترودها عصب‌ها را در آن ناحیه تحریک می‌کند و به مغز سیگنال می‌دهد تا برای دریافت یک درد معمولی فعالیت کند. تنس درد ندارد و برای پوشاندن دردهایی مانند نوروپاتی دیابتی، روش موثری به شمار می‌رود. با این حال طبق گزارش AAN (آکادمی عصب‌شناسی امریکا)، تنس برای درد مزمن کمر روش اثرگذاری نیست و توصیه نمی‌شود.


IDET (درمان الکتروگرمایی درون – دیسکی)

دیسک‌های بین مهره‌ای مانند بالشتک‌هایی بین مهره‌ها عمل می‌کنند. برخی اوقات این دیسک‌ها آسیب می‌بینند و موجب درد می‌شود. IDET برای ترمیم الیاف عصبی یک دیسک نخاعی و برای از بین بردن گیرنده‌های درد در آن ناحیه، از حرارت استفاده می‌کند. در این روش، یک سیم به نام کاتِتر الکتروگرمایی به کمک یک برش درون دیسک قرار داده می‌شود. یک جریان الکتریکی از طریق سیم منتقل می‌گردد و موجب گرم شدن بخش کوچک و بیرونی دیسک می‌شود؛ این بخش تا دمای ۹۰ درجه سانتی‌گراد گرم می‌شود. IDET به عنوان یک روش سرپایی کاربرد دارد: بیمار هوشیار است و عمل با یک بی‌حسی موضعی انجام می‌گیرد.

مطالعات اولیه نشان داده است که برخی بیماران به صورت پیوسته تا شش ماه یا بیشتر، از درد رهایی یافته اند. اثرات بلندمدت این روش روی دیسک هنوز تأیید نشده است.

با این که بررسی دیگری اخیرا نشان داده است که شواهد موجود، تاثیرگذاری IDET را اثبات نمی‌کنند، این روش هم‌چنان به کار می‌رود و تحقیقات مربوط به آن هم‌چنان در جریان است.


نوکلئوپلاستی دیسک با فرکانس رادیویی

نوکلئوپلاستی دیسک با فرکانس رادیویی، یک روش تازه‌تر است که از یک وسیله ساطع کننده فرکانس رادیویی به جای سیم حرارتی بهره می‌برد و بخش کوچکی از ماده‌ی مرکز دیسک را خرد می‌کند. این کار باعث می‌شود تا بخشی از فشار روی دیسک برداشته شود و این به التیام درد‌هایی مانند دردِ ناشی از فشار دیسک در نزدیکی ریشه‌ی عصب نخاعی، کمک می‌کند.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

برچسب ها :
مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است