کاهش استرس و تسکین طبیعی درد

کاهش استرس و تسکین طبیعی درد

مهر ۱۱, ۱۳۹۶ نسخه درد نظرات

درد مزمن پیچیده است. تحقیقات در طول ۲۵ سال گذشته نشان داده است که درد توسط عوامل عاطفی و اجتماعی تحت تأثیر قرار می‌گیرد. این مسئله با علل فیزیکی درد همراه است. استرس مزمن یکی از عواملی است که منجر به درد مزمن می‌شود. خبر خوب این است که شما می‌توانید درد را با تمرینات آرامش‌دهنده مدیریت کرده و به‌صورت طبیعی تسکین دهید.


پاسخ بدن به استرس

برای درک چگونگی درد و آثار درمانی آن می‌بایست از چگونگی استرس و تأثیر آن بر بدن آگاهی داشت.  اثر مشابه  درد و استرس بر روی بدن: باعث افزایش ضربان قلب و فشارخون، تنفس سریع و کم‌عمق می‌شود، و ماهیچه‌های بدن سفت می‌شود.

درواقع پاسخ بدن هنگامی شروع می‌شود که به‌صورت ناگهانی با یک رویداد استرس‌زا مواجه شوید، مانند ترس از برخورد یا ضربه ناگهانی توسط ماشین. البته بعد از مدتی شما به حالت عادی برمی‌گردید و بدن شل می‌شود. استرس‌های مزمن مانند نگرانی در مورد سلامت و امور مالی، احساس در مورد یک کار بد یا ازدواج، و یا از ترس اینکه چیز بدی اتفاق خواهد افتاد، سیستم عصبی بدن را در حالت آماده‌باش نگه می دارد. در این مدت ممکن است مشکلات زیادی در بدن ایجاد شود. سطح هورمون استرس افزایش پیدا می‌کند و عضلات در حالت تقریباً ثابت در تنش باقی می‌ماند.


استرس مزمن لطمه می‌زند

اینجا فقط یک مثال مطرح است: مطالعات در خصوص اندازه‌گیری تنش عضلانی در بیماران مبتلابه کمردرد مزمن نشان داده است که فکر کردن و یا صحبت در خصوص یک موقعیت تنش‌زا به‌طور چشمگیری منجر به افزایش تنش در عضلات پشت می‌شود.


تکنیک‌های آرام کردن اعصاب برای تسکین طبیعی درد

تمرینات آرام کردن اعصاب برای آرام کردن ذهن، کاهش هورمون‌های استرس در خون ، شل شدن عضلات، و بالا بردن درک خود از خوب بودن. با استفاده از آن‌ها به‌طور منظم می‌توان به تغییرات طولانی‌مدت در بدن و مقابله با اثرات مضر استرس کمک کرد. البته تأکید زیادی بر انتخاب روش‌ خاصی برای آرام کردن اعصاب برای تسکین طبیعی درد نمی‌شود. هر چیزی که باعث آرامش شود می‌تواند مفید باشد مانند:  موسیقی، دعا و نیایش، باغبانی، پیاده‌روی، صحبت کردن با یک دوست با تلفن.


در اینجا برخی از تکنیک‌های دیگر وجود دارد که می‌توانید امتحان کنید:

  • تنفس چهارضلعی: تنفس عمیق، به‌طوری‌که شکم گسترش یابد و با هر تنفس مانند یک بادکنک شود. استنشاق را تا چهار شماره و بازدم را نیز به تعداد عدد چهار انجام دهید و سپس به تعداد عدد چهار نگه‌دارید. این کار را به مدت ۱۰ بار تکرار کنید.
  • تصویر ذهنی هدایت شده: آرام و عمیق نفس بکشید. برای مثال، یک صحنه آرام را تجسم کنید که به شما احساس راحتی و آرامش می‌دهد شامل رنگ‌ها، صداها، بوها، و احساسات. این کار را ۵ تا ۱۰ دقیقه روزانه انجام دهید.
  • گفتگو با خود: در نحوه تفکر خود در مورد خودتان و درد تغییر ایجاد کنید. برای مثال اینگونه به دردتان نگاه کنید: ((این درد باعث شده من در خانه ای که کلی خازره در آن دارم بمانم)) و مانند اینها…
  • هیپنوتیزم: هیپنوتیزم درمانی می‌تواند روش مناسبی باشد. به‌عنوان‌مثال باعث به خواب رفتن شما می‌شود. این کار را می‌توانید از طریق یک فایل صوتی در خانه نیز انجام دهید.
  • مدیتیشن با تمرکز حواس: نشستن و یا دراز کشیدن بی‌سروصدا و متوجه تنفس خود شدن بدون کنترل آن از دیگر روش‌های درمانی است. اگر دچار درد و یا افکار مزاحم هستید با این روش به‌سادگی می‌توانید به کاهش فشار استرس خود کمک کنید. فکر کنید که در حال عبور از روی یک ابر هستید سپس تنفس خود را نگه‌دارید و مجدداً نفس بکشید. این کار را برای ۲۰ دقیقه انجام دهید.

ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است