مقیاس کیفیت زندگی برای درد

مقیاس کیفیت زندگی برای درد

مهر ۱۱, ۱۳۹۶ نسخه درد نظرات

اگر شما احساس درد مزمن داشته باشید ممکن است با کیفیت زندگی در ارتباط باشد. علت درد می‌تواند ناشی از بیماری‌های مختلف مانند سرطان، زونا، آرتریت، آسیب و یا هر علت دیگر باشد. مقیاس کیفیت زندگی یک ابزار مفید برای ارزیابی شما توسط پزشک هست. این مقیاس می‌تواند به شما و پزشک معالج به‌منظور نظارت بر بهبود و یا عوارض ناشی از درمان کمک کند.


چه کسی مقیاس کیفیت زندگی برای درد را ایجاد کرده است؟

مقیاس کیفیت زندگی: اندازه‌گیری عملکرد برای افراد مبتلابه درد توسط انجمن درد مزمن آمریکا (ACPA) توسعه داده‌شده است.


مقیاس کیفیت زندگی برای درد چگونه استفاده می‌شود؟

هنگامی‌که شما برای اولین بار به دنبال درمان برای درد، به پزشک مراجعه می‌کنید می‌بایست پرسشنامه درد را که توسط پزشک به شما داده می‌شود تکمیل نمایید. این پرسشنامه نشان می‌دهد که چگونه و به چند روش درد شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

  • قابلیت توانایی کار
  • توانایی معاشرت
  • توانایی ورزش
  • توانایی شما در انجام کارهای خانگی
  • خلق‌وخوی شما

اعداد در مقیاس کیفیت زندگی برای درد:

از شما خواسته می‌شود که برای رتبه‌بندی کیفیت زندگی مقیاس صفر (عدم عملکرد) تا ۱۰ (باکیفیت طبیعی از زندگی) را در پرسشنامه استفاده کنید. به‌عنوان‌مثال، عددصفر ممکن است نشان دهد که شما در رختخواب در تمام طول روز بمانید و در مورد زندگی احساس ناامیدی کنید و یا اینکه با دادن عدد ۷ منظور این باشد که می‌توانید کار خود را انجام دهید و یا داوطلبانه به انجام برخی از امور بپردازید همچنین عدد ۱۰ نشان می‌دهد که شما از یک زندگی اجتماعی مناسب برخوردار هستید. ممکن است پزشک از شما بخواهد تا در طول دوره درمانی خود مقیاس کیفیت زندگی را تکرار نمایید. این امر به ارزیابی برنامه درمانی و نیز گروه مراقبت‌های بهداشتی کمک فراوانی می‌کند.


 مقیاس کیفیت زندگی ابزاری برای مدیریت درد

مقیاس کیفیت زندگی یک ابزار مفید برای پزشک جهت مدیریت درد است. خاطرات درد نیز یکی دیگر از ابزار مفیدی است که امکان ارائه مراقبت‌های بهداشتی را برای فهم و درک مشخصات درد و مدیریت آن فراهم می کند. برای دفتر خاطرات درد، از شما خواسته می‌شود تا به سیستم واردشده و شدت و چگونگی درد، شروع آن، میزان درد و داروهای استفاده‌شده را وارد کنید. درمان درد مزمن می‌تواند یک چالش باشد. با ارائه دادن تصویر دقیقی از درد می‌توانید تأثیر درمانی آن را در زندگی مشاهده نمایید.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است