ضربان قلب نوزاد در دوران بارداری

ضربان قلب نوزاد در دوران بارداری

شهریور ۳۰, ۱۳۹۶ نسخه بارداری نظرات

قلب اولین عضوی است که در کودک رشد می­کند و شنیدن آن ضربان ضعیف در دوران بارداری یکی از خاطرات شیرین والدین است. در دوران بارداری، قلب کودک و ضربان قلب نوزاد تغییرات زیادی می ­کند که به خاطر تغییر سایز، عملکرد و ضربان است.

ساختار اولیۀ قلب

در جنین به سرعت در حال رشد قلب ۲۲ روز بعد از لقاح شروع به زدن می­کند. اغلب قبل این که حتی مادر بداند که باردار است. در طول مرحلۀ اولیۀ رشد قلب از شکل یک لولۀ ساده به قلب تپندۀ ۴ حفره­ای نمو پیدا می­ کند.

در طول این دوره که قلب در حال رشد است در معرض بیشترین خطر برای نقص قلبی و سقط به خاطر همین نقص است.


سه ماه اول

کمی بعد از تشکیل ، قلب کوچک ضربانی دارد که شبیه ضربان قلب بزرگسال است، سپس در ۹ هفته این ضربان کم کم بیشتر می ­شود.

قلب اول در هفتۀ پنجم بارداری حدود ۸۰ ضربه در دقیقه دارد که به ۱۷۵ ضربه در دقیقه در هفتۀ نهم می­رسد. افزایش ضربان قلب جنین در این دورۀ بارداری پیوسته است. براساس یک مطالعۀ منتشر شده توسط سونوگرافی­ های پزشکی فرمولی برای کمک به تعیین سن جنین براساس ضربان قلب وجود دارد.

پیش بینی جنیست

جنسیت یک کودک متولد نشده می­ تواند از طریق ضربان قلب مشخص شود. ضربان قلب بالاتر دختر و ضربان قلب پایین تر پسر. اساس این نظریه متابولیسم بالای دختر است. چند مطالعه شامل مطالعۀ بزرگی توسط Austin Radiological Associates در سال ۱۹۹۰ وجود دارد. اما هیچکدام هماهنگی آماری ندارد.


سه ماه دوم و سوم

در آخر سه ماهۀ اول صدای ضربان قلب کودک توسط داپلر پزشکی شنیده می ­شود. پیش از این تنها راه تأیید ضربان قلب سونوگرافی بود. داپلر صدای ضربان قلب ۱۲۰ تا ۱۶۰ ضربه در دقیقه را نشان می­ دهد و باعث تعجب همه می ­شود. پدر و مادرهای جدید اغلب این صدا را مشابه یورتمۀ اسب می ­خوانند. در هفتۀ ۲۰ حاملگی ضربان قلب نوزاد با گوشی پزشکی قابل شنود است. اما این روش اگر کودک پشت به دستگاه داشته باشد سخت است.


زایمان و وضع حمل

زایمان و وضع حمل برای کودک و مادر دشوار است. کار کودک حرکت به موقعیت درست و مقاومت در برابر انقباضات رحمی است که با نوسانات طبیعی ضربان قلب نوزاد مشهود است. ضربان قلب نوزاد در داخل و خارج رحم را می ­تواند به طور مداوم یا متناوب کنترل کرد. در طول انقباض معمولاً سرعت تپش بالا می­ رود و سپس آهسته می­ شود. اگر ضربان قلب نوزاد بهبود نیابد یعنی انحراف پایه­ای قابل توجه دارد و یا به انقباض توجه نشان نمی ­دهد که یک مشکل را نشان می ­دهد.


ترجمه شده از وبسایت: www.livestrong.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است