واکنش آلرژیک به صابون ظرفشویی و التهاب دهان

واکنش آلرژیک به صابون ظرفشویی و التهاب دهان

شهریور ۱۴, ۱۳۹۶ نسخه مقالات نظرات

درماتیس تماسی توسط پوست خارجی با یک مادۀ محرک مثل صابون ظرفشویی مشخص می­ شود. حساسیت تماسی به ۲ گروه تقسیم می­شود:

حساسیت ملتهب تماسی و حساسیت تماسی آلرژیک. اگر شما تورم دهان و دیگر علائم آلرژی را در هنگام برخورد با صابون ظرف­شویی نشان می­ دهید به احتمال زیاد حساسیت تماسی آلرژیک دارید.

فیزیولوژی

حساسیت تماسی آلرژیک که در ۲ مرحله رخ می­ دهد در نتیجۀ واکنش زیاد سیستم ایمنی است. فاز اول حساسیت تماسی آلرژیک فاز حساس نامیده می ­شود. در این مرحله مواد آلرژن در صابون ظرفشویی به سلول­های پوست نفوذ می ­کند و به سلول­های ایمنی خاصی متصل می­شود که لانگرهانس نامیده می­ شوند و وظیفۀ حمل مواد آلرژن به غدد لنفاوی را دارند. در این نقطه، نوع دیگری از سلول­های ایمنی به نام لنفوسیت­های T سلول­هایی ایجاد می ­کند که یک حافطۀ آلرژن تشکیل می ­دهد. مرحلۀ حساس تنها یک بار رخ می­ دهد و به طور کلی برای هر جسمی تشکیل نمی ­شود.

مرحلۀ بعدی فاز استخراج نامیده می­ شود. دفعۀ بعدی که به مواد شیمیایی در صابون ظرفشویی دست بزنید لنفوسیت های T تکثیر می ­شوند و پروسۀ التهاب آغاز می ­ شود. پروسۀ التهابی لنفوسیت T را به سطح پوست می­ کشد. فاز استخراج زمانی­ست که یک واکنش آلرژیک قابل مشاهده است.

علائم عادی

حضور لنفوسیت­هایT باعث خارش ، قرمزی، تورم و رشد تاول­های کوچک در پوست می ­شود. به عنوان پیشرفت واکنش آلرژیک شما ممکن است کهیر، سفتی پوست و پوسته پوسته شدن را مشاهده کنید.

تورم دهان

حساسیت تماسی آلرژیک شدید می­تواند باعث تورم دهان و گلو شود و بیماری به نام آنزیوارم ایجاد کند. در طول فرآیند التهاب مائدۀ شیمیایی به نام هیستامین در بدن تکثیر می­یابد که باعث توزم رگ­های خونی می­شود. اگر رگ­های خونی بیش از حد متورم شد به ریه صدمه می­زند و باعث مرگ می­شود. اگر شما بعد از لمس صابون ظرفشویی سابقۀ تورم در دهان را دارید سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

ملاحظات

حساسیت تماسی آلرژیک معمولاً به یک مادۀ شیمیایی و یا گروهی از مواد شیمیایی با ویژگی­های مشابه واکنش نشان می­دهد. علاوه بر صابون گاهی عطرها هم باعث واکنش می­شوند. سعی کنید به جای صابون ظرفشویی معطر از معمولی آن استفاده کنید.

بهتر از همه این است که در هنگام استفاده از صابون از دستکش پلاستیکی استفاده کنید.


ترجمه شده از وبسایت: www.livestrog.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است