سرطان کیسه صفرا

سرطان کیسه صفرا

سپتامبر 2, 2017 نسخه مقالات نظرات
 سرطان کیسه صفرا سرطانی است که که در کیسه صفرا شروع می شود. برای درک این سرطان، ما به شما کمک می کنیم تا در مورد کیسه صفرا و آنچه  که نمی دانید، بیشتر بدانید.

درباره کیسه صفرا

کیسه صفرا یک ارگان کوچک گلابی شکل در زیر کبد است. هم کبد وهم کیسه صفرا پشت دنده پایین سمت راست قرار دارند.در بزرگسالان، کیسه صفرا  معمولا ۳ تا ۴ اینچ طول دارد و به طور معمول بزرگتر از ۱ اینچ است.کیسه صفرا تغلیظ شده وموجب ذخیره سازی صفرا ومایع ساخته شده در کبد می شود.صفرا به هضم چربی در غذاها کمک می کند وآن ها را از طریق روده کوچک منتقل می کند. صفرا به طور مستقیم از کبد آزاد شده وبه روده کوچک منتقل می شود وبا در کیسه صفرا  ذخیره شده و بعد منتشر می شود. هنگامی که مواد غذایی(به خصوص  مواد غذایی چرب) هضم می شوند، کیسه صفرا منقبض شده و از طریق یک لوله کوچک صفراوی بنام مجرای سیستیک منتشر می شود. مجرای سیستیک به مجرای مشترک کبدی که از کبد می آید، می پیوندد و به شکل مجرای صفراوی مشترک در می آید. مجرای صفراوی مشترک با مجرای اصلی پانکراس (مجرای لوزالمعده) می  پیوندد و در دوازده (اولین قسمت روده کوچک) در آمپول واتر خالی می شود. کیسه صفرا مفید است اما شما لازم نیست بدانید که آن چگونه زندگی می کند. بسیاری از مردم کیسه صفرا را درزندگی طبیعی خود حذف می کنند.

انواع سرطان های کیسه صفرا

درحدود ۹ تا ۱۰نوع ازسرطانهای کیسه صفرا از نوع adenocarcinomas هستند. این نوع سرطان، سرطانی است که در سلول هایی  با خواص غده ای که خط بسیاری از سطوح داخلی و خارجی بدن (از جمله در داخل دستگاه گوارش) است، شروع  می شود. Papillary adenocarcinoma یا سرطان papillary یک نوع ازسرطان های کیسه صفرا است که شایسته ذکر ویژه است.هنگامی که در زیر میکروسکوپ دیده می شود، سلول های اینسرطان کیسه صفرا به صورت انگشت مانند مرتب شده  اند.به طور کلی، سرطان های papillary به احتمال زیاد در داخل کبد یا نزدیکی گره های لنفاوی رشد نمی کنند.آنها به پیش بینی قبل از مرض در مقایسه با انواع دیگر adenocarcinomas کیسه صفرا تمایل دارند.حدود ۶ درصد از تمام سرطان های کیسه صفرا از نوع papillary adenocarcinomas هستند. انواع دیگر سرطان مانند adenosquamous carcinomas، کارسینوم سلول سنگ فرشی،کارسینوم سلول کوچک، و سارکوماس می توانند در کیسه صفرا توسعه پیدا کنند اما اغلب این مورد غیر معمول است.


آمارهای کلیدی در مورد سرطان کیسه صفرا چیست؟

برآورد انجمن سرطان آمریکا برای سرطان کیسه صفرا و نزدیک به مجاری صفراوی بزرگ در ایالات متحده برای سال ۲۰۱۵ عبارتند از:

در باره ۱۰۹۱۰ مورد جدید تشخیص داده شده:۴۹۹۰ مورد در مردان و ۵۹۲۰مورد در زنان بوده اند.

درباره ۳۷۰۰ مرگ ناشی از این سرطان:۱۶۶۰ مورد در مردان و ۲۰۴۰مورد در زنان بوده است.

از این موارد جدید، کمتر از ۴ در هر ۱۰نفر (در حدود ۴۰۰۰ مورد) سرطان کیسه صفرا خواهد بود.سرطان کیسه صفرا معمولا تا زمانی که پیشرفت حاصل نشده باشد و علائم خود را نشان ندهند، وجود ندارد.تنها در حدود ۱ از ۵ سرطان کیسه صفرا در مراحل اوبیه تشخیص داده میشود زمانی که سرطان هنوز از کیسه صفرا پخش و منتشر نشده باشد.شانس زنده ماندن برای بیماران مبتلا به سرطان کیسه صفرا تا حد زیادی بستگی به چگونگی پیشرفت آن دارد.برای آمار میزان زنده ماندن بخش آمارهای بقا برای سرطان کیسه صفرا را ببینید.


ترجمه شده از وبسایت: www.cancer.org

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است