تست رنین

تست رنین

شهریور ۱۷, ۱۳۹۵ نسخه مقالات نظرات

به کمک تست رنین علت فشار خون بالا بررسی می شود. رنین آنزیمی است که توسط  برخی سلول های کلیه ها ساخته می شود. رنین همراه با آلدوسترون ( هورمونی که توسط آدرنال ساخته می شود) و بسیاری از مواد شیمیایی دیگر عمل می کنند و به تعادل سطح سدیم و پتاسیم خون و سطح مایعات بدن کمک می کند،  در واقع عواملی که در تعیین فشار خون نقش دارند.

این تست اغلب همراه با آلدوسترون انجام می شود. در برخی افراد، این تست ممکن است طبیعی تا بالا باشد ( همراه با آلدوسترون). اگر سطح رنین پائین باشد ولی آلدوسترون بالا باشد، ممکن است تومور فوق کلیه وجود داشته باشد.

چرا تست رنین انجام می شود؟

برای بررسی علت فشار خون بالا بویژه وقتی که پتاسیم خون کاهش یافته باشد.


آمادگی برای انجام تست رنین ؟

برای ۲ تا ۴ هفته قبل از  انجام این تست، مصرف برخی داروها باید متوقف شود مثل دیورتیک ها، استروژن، و داروهای کاهنده ی فشار خون بالا مثل بتا بلوکر و مهارکننده  های ACE.

۳ روز قبل تست رنین، رژیم کم سدیم ( نمک) استفاده است.

ممکن است لازم شود تا ۸ ساعت قبل از انجام تست از نوشیدن و یا غذا خوردن اجتناب کنید.


این تست چگونه انجام  می شود؟

  • مسئول انجام تست به بازوی شما گارو می بندد و نمونه گیری را انجام می دهد.
  • ناحیه  ورود سوزن با الکل تمیز می شود.
  • سوزن وارد ورید می شود.
  • وقتی که خون کافی جمع شد، گارو برداشته می شود.
  • روی محل سوزن را با باند یا پنبه فشار می دهیم تا خونریزی متوقف شود.

خطرات تست رنین

  • ممکن است در محل نمونه گیری کبودی کوچکی رخ دهد. برای پیشگیری از این حالت، پس از برداشت سوزن برای چند دقیقه محل را فشار دهید.
  • در موارد نادر، ورید ممکن است پس از گرفتن نمونه ی خون ملتهب شود. این وضعیت فلبیت نام دارد و معمولا با کمپرس گرم برای چند بار در روز بیمار بهبود می یابد.
  • اگر خونریزی ادامه دار باشد، ممکن است اختلالات خونریزی دهنده مطرح شود. داروهایی مثل آسپرین و وارفارین و سایر داروهای رقیق کننده ی خون هم ممکن است شانس خونریزی را افزایش دهند.

نتایج تست رنین

فعالیت رنین پلاسما

بالغین ( وضعیت ایستاده، و رژیم غذایی با نمک متعادل) : ۰.۷ تا ۳.۳  نانوگرم در میلی لیتر در ساعت و یا ۰.۷ تا ۳.۳ میکروگرم در لیتر در ساعت

بالغین ( وضعیت دراز کش، رژیم غذایی با نمک طبیعی) : ۰.۲ تا ۱.۶ نانوگرم در میلی لیتر در ساعت و یا ۰.۲ تا ۱.۶  میکروگرم در لیتر در ساعت

بالغین ( وضعیت ایستاده، رژیم غذایی با نمک کم) : ۴.۲ تا ۱۹.۸ نانوگرم در میلی لیتر در ساعت و یا ۴.۲ تا ۱۹.۸ میکروگرم در لیتر در ساعت

بالغین ( وضعیت دراز کش، رژیم غذایی با نمک کم) : ۰.۴ تا  ۳.۲  نانوگرم در میلی لیتر در ساعت و  یا ۰.۴ تا ۳.۲ میکروگرم در لیتر در ساعت

علل مقادیر بالای رنین

بیماری کلیوی، انسداد شریان کلیوی، بیماری آدیسون، سیروز، خونریزی، فشار خون بالای بدخیم

علل مقادیر کم رنین

انواع خاصی از بیماری کلیوی یا سندرم کان


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است