یائسگی و اضافه وزن

یائسگی و اضافه وزن

شهریور ۵, ۱۳۹۶ نسخه بهداشت بانوان نظرات

خود یائسگی باعث افزایش وزن نمی شود . اما با گذشت عمر و پا به سن گذاشتن ، نسان افزایش وزن پیدا می کند و حالتی به نام گلدانی شدن یائسگی ( meno-pot ) و یا چاقی یائسگی ( meno-pudge ) ایجاد می شود .


چرا این اتفاق می افتد ؟

خانم ها بیشتر از آقایان در میانسالی دچار افزایش چربی بدن می شوند . حتی اگر وزن اضافه نکنید اما هنگام لباس پوشیدن حس می کنید که لباس ها اندازه تان نیستند زیرا کمرتان خیلی سفت شده . پزشکان دلایل این امر را چنین شرح می دهند :

  • ما همین که پا به سن می گذاریم بدنمان کم ت و آهسته تر چربی می سوزاند
  • بیشتر خانم ها در سنین ۴۰ ، ۵۰ یا ۶۰ سالگی دیگر کم تر ورزش می کنند و این یعنی ماهیچه کمتر و چربی بیشتر
  • کاهش سطح هورمون ها باعث می شود که شما بعد از یائسگی در جاهای جدیدی از بدنتان چربی جمع کنید و این اتفاق بیشتر در کمر می افتد . این می تواند باعث شود که شمت از حالت گلابی شکل ( پهن بودن از
  • ناحیه ران و کفل ) به حالت سیب شکل ( پهن بودن در ناحیه شکم و کمر ) در آیید .

چه چیزی باعث می شود وزن اضافه کنید ؟ سطح هورمون ها . هیچ دلیلی وجود ندارد که نشان دهد درمان با جایگزینی هورمونی می تواند اضافه وزن را اصلاح کند اما ورزش منظم ( حتی چیز ساده ای مثل پیاده روی ) می تواند به بسیاری از علائم یائسگی کمک کند .


چرا باید از چاقی پس از یائسگی ترسید و از آن دوری کرد ؟

بیشتر خانم هایی که در امریکا یائسه می شوند اضافه وزن دارند . این وزن اضافه باعث افزایش نگرانی ها درباره سلامتی افراد می شود . شکم چاق و چربی گرفته با مشکلات قلبی ، سکته ، دیابت نوع ۲ ، فشار خون بالا ، سرطان پستان و سرطان کولون در ارتباط است . حتی زمانی که ایندکس جرم بدن ( BMI یا همان فشار چربی بدن بر اساس وزن و قد ) نرمال باشد ، باز هم دور کمر خیلی بزرگ ( ۳۵ اینچ و یا بیشتر در خانم ها ) باعث افزایش خطر ابتلا به دیابت در خانم ها می شود .


چگونه با چاقی پس از یائسگی مقابله کنیم ؟

کمی کم تر بخورید : از آن جا که هدف شما کاهش وزن است و دیگر نمی خواهید وزن اضافه کنید ، در سن ۵۰ سالگی روزانه ۲۰۰ کالری کم تر از حد معمول مصرف کنید .

چیزهای خوب بخورید : این خیلی مهم است که چه غذاهایی را انتخاب می کنید . تحقیقات نشان داده که خانم هایی که پس از یائسگی غذاهای کم کالری اما مغذی مصرف می کنند وزن کم می نمایند . از غذاهای سرخ شده ، پنیر چرب ، دسرها و گوشت بپرهیزید و در عوض ماهی ، سبزی و میوه مصرف کنید .

ماهیچه هایتان را حفظ کنید : ورزش منظم باعث افزایش متابولیسم بدن و سوزاندن آنچه که خورده اید می شود  و باعث می شود که بدنتان چربی ها را بسوزاند . سعی کنید حجم ماهیچه ای خود را حفظ کنید تا از اضافه وزن هم جلوگیری کرده باشید . راه بروید ، آرام بدوید و ورزش های کششی هم انجام دهید .

علائمتان را مدیریت کنیدگرگرفتگی و خواب ضعیف می تواند استرس شما را افزایش دهد و همین استرس روی وزن شما اثر می گذارد . با پزشکتان صحبت کنید تا کمکتان کند .


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

برچسب ها :
مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است