اسپینا بیفیدا

اسپینا بیفیدا

مرداد ۱۱, ۱۳۹۶ نسخه مقالات نظرات

اسپینا بیفیدا یک نوع نقص زمان تولد است به نام نقص لوله ی عصبی. این اختلال زمانی رخ می دهد که استخوان های ستون فقرات ( مهره ها ) در اطراف طناب نخاعی کودک به طور صحیح شکل نگرفته باشد. این اختلال ممکن است خفیف یا شدید باشد.

 • فرم خفیف این اختلال شایع ترین نوع این بیماری است. این اختلال معمولا مشکل ساز نیست. این نقص قابل مشاهده نیست ولی در برخی افراد ممکن است تراکم مو در ناحیه ی پشت وجود داشته باشد. بیشتر افراد مبتلا به این فرم از بیماری تا زمانی که تصویر برداری اشعه ایکس به علل دیگر انجام ندهند، نمی دانند که مبتلا به این بیماری هستند.
 • فرم نادر و شدیدتر آن مننگوسل نام دارد. در این فرم از بیماری مایع از نخاع نشت می کند. ممکن است برجستگی در پوست دیده شود. در بسیاری از موارد، علائم دیگری وجود ندارد.
 • نادرترین و شدیدترین فرم این بیماری میلومننگوسل است. بخشی از اعصاب نخاع از کانال نخاعی خارج می شود، و اغلب آسیب اعصاب دیده است. ممکن است برجستگی در پوست وجود داشته باشد. در برخی بچه ها، پوست باز است و اعصاب بیرون هستند.

علل اسپینا بیفیدا

علت دقیق این نقص زمان تولد ناشناخته است. متخصصین بر این باورند که ژن ها و عوامل محیطی بخشی از علل آن را تشکیل می دهد. برای مثال، زنانی که کودک مبتلا به اسپینا بیفیدا دارند احتمال بیشتری دارد که کودک دیگری مبتلا به این بیماری داشته باشند. زنان چاق و یا مبتلا به دیابت احتمال بیشتری برای داشتن کودکی با این نقص تولد دارند.

 


علائم اسپینا بیفیدا

علائم کودک شما به شدت نقص بستگی دارد. بیشتر کودکان مبتلا به فرم خفیف اسپینا بیفیدا هیچ مشکلی ندارند.

در بسیاری از موارد، اطفال مبتلا به مننگوسل هیچ علامتی ندارند.

اطفال مبتلا به فرم شدید اسپینا بیفیدا اغلب مشکلات مغزی و نخاعی دارند. ممکن است موارد زیر دیده شود:

 • حس کم و یا نبود حس در پاها، و یا بازوها، که ممکن است آن ها نتوانند این بخش از بدن خود را حرکت دهند.
 • مشکلات مثانه یا روده مثل نشت ادرار یا دشواری در دفع مدفوع
 • افزایش مایع در مغز که هیدروسفالی نام دارد. حتی اگر این اختلال هم درمان شود، ممکن است تشنج، مشکلات یادگیری و یا مشکلات بینایی ایجاد شود.
 • اسکولیوزیس

تشخیص اسپینا بیفیدا

در طی بارداری، آزمایش خون و سونوگرافی برای بررسی نمو جنین انجام می شود.  در این تست ها نشانه های اسپینا بیفیدا و دیگر مشکلات بررسی می شود. اگر نتایج نشان دهنده ی این نقص زمان تولد باشد، ممکن است آمینوسنتز لازم شود. این تست به تائید تشخیص اسپینا بیفیدا کمک می کند.

پس از تولد، اگر پزشک به اسپینا بیفیدا مشکوک باشد، ممکن است تصویر برداری با اشعه ایکس، ام آر آی و یا سی تی اسکن درخواست شود تا بررسی شود که آیا این نقص شدید است یا خفیف.


درمان اسپینا بیفیدا

بیشتر کودکان مبتلا به فرم خفیف این بیماری درمانی نیاز ندارند. کودکان مبتلا به مننگوسل هم ممکن است درمانی نیاز نداشته باشند. ولی کودکان مبتلا به فرم شدید این بیماری معمولا نیاز به جراحی دارند.

کودکان مبتلا به هیدروسفالی برای قرار دادن شانت نیاز به جراحی دارند.  با این اقدام فشار مغزی کم تر می شود.


پیشگیری از اسپینا بیفیدا

پیش از بارداری و در طی بارداری، زنان می توانند از بروز این اختلال در کودک خود پیشگیری کنند.

 • مصرف مقادیر کافی فولیک اسید در هر روز، پیش از بارداری و در طی بارداری. پزشک ممکن است مصرف روزانه ی ویتامین های حاوی فولیک اسید و یا مکمل اسید فولیک را به شما توصیه کند.
 • اگر شما از داروهای تشنج و یا آکنه استفاده می کنید، پیش از بارداری به پزشک اطلاع دهید. برخی از این داروها خطر نقائص زمان تولد را افزایش می دهند.
 • در زمان بارداری نباید الکل مصرف شود. هر مقدار مصرف الکل می تواند روی سلامت جنین اثرگذار باشد.
 • در چند هفته ی اول بارداری نباید بدن خیلی گرم شود. گرما ممکن است خطر اسپینا بیفیدا را در کودک افزایش دهد.

ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

برچسب ها :
مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است