چگونه نمودار چرخه قاعدگی خود را رسم کنیم ؟

چگونه نمودار چرخه قاعدگی خود را رسم کنیم ؟

مرداد ۷, ۱۳۹۶ نسخه اقدام به بارداری نظرات

چگونه نمودار چرخه قاعدگی خود را رسم کنیم ؟

بارداری به زمان بستگی دارد. شما می خواهید مطمئن شوید که شرایط برای روبرو شدن تخمک و اسپرم با یکدیگر مساعد است یا نه ؟ چرخه قاعدگی شما به شما سرنخ های لازم را می دهد تا بفهمید چه زمانی بدن شما آماده شروع فرآیند بارداری است.

گام اولین این است که بفهمید در چه روزهایی توانایی بارور شدن بهتری دارید.مثلا برای خانمی که چرخه قاعدگی ۲۸ روزه دارد ، در هر ماه ۶ روز وجود دارد که می تواند باردار شود ( روزی که یکی از تخمدان هایش یک تخمک را رها می کند و ۵ روز قبل از آن ).

برای پی بردن به این ۶ روز طلایی ، شروع به نمودار کردن چرخه قاعدگی تان بکنید و ثبت کنید که این چرخه چقدر طول می کشد.روز اول ، اولین روز قاعدگی شماست .از آنجا که طول چرخه قاعدگی شما در ماه های مختلف ممکن است فرق کند ، پس چند ماه این نمودار کردنتان را پیگیری کنید.

سپس ۱۸ روز از طول کوتاه ترین چرخه تان کم کنید : این اولین روزی است که برای باردار شدن شما مناسب می باشد.

بعد ، ۱۱ روز از طول طولانی ترین چرخه تان کم کنید : این آخرین روزی است که برای باردار شدن شما مناسب می باشد.

پیشنهاد می شود به نشانی هایی هم که بدنتان برای اعلام آمادگی برای حاملگی نشان می دهد توجه کنید :


دمای پایه ای بدن ( basal body temperature  )

دمای پایه ای بدن یا BBT ، اولین دمای بدن شما در هنگام بیدار شدن از خواب است.بعد از تخمک گذاری ، کمی بالا می رود ( گاهی کم تر از یک درجه ) و بعد از اینکه پریود شدن آغاز می شود بالاتر قرار می گیرد.اگر هر روز دمای بدنتان را چک کنید درمی یابید که چه روزی تخمدان شما یک تخمک آزاد کرده است.


چگونه BBT را اندازه بگیریم ؟

از دماسنج پایه ای بدن استفاده کنید چون دقیق تر هستند و تغییرات دمایی خیلی کم تر از یک درجه را نشان می دهند.می توانید آن ها را از داروخانه ها با پرداخت کم تر از ۲۰ دلار تهیه کنید.

هر روز صبح در یک زمان ثابت ، دما بدن خود را بگیرید و توجه کنید که این اندازه گیری ، قبل از بیرون آمدن از رختخواب باشد.پس همیشه دماسنج را در نزدیکی رختخواب بگذارید.حتی بلند شدن برای رفتن به حمام ، سیگار کشیدن ، نوشیدن و یا حتی بد خوابیدن در شب می تواند دمای بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد.

توجه کنید که BBT دقیقا به شما نمی گوید که چه زمانی تخمک را رها کرده اید و ممکن است چند ماه از ثبت های شما طول بکشد تا یک الگو را ببینید.بهتر است دو تا سه روز قبل از اینکه تخمدان شما تخمک رها کند و یا اینکه ۱۲ تا ۲۴ ساعت بعد از رهایی تخمک ، برای بارداری اقدام کنید.زمانیکه دمای بدن شما به مدت ۳ روز بالا رفت ، شانس شما برای بارداری کاهش می یابد.


مایع رحمی

همان هورمون هایی که چرخه شما را کنترل می کنند ، موکوز یا مایع تولید شده توسط گردن رحم را نیز تحت تاثیر قرار می دهند.قبل از تخمک گذاری و در حین تخمک گذاری ، مقدار ، رنگ و شالوده ی این مایع تغییر کرده و باعث فراهم آوردن وضعیتی می شوند تا شما راحت تر باردار شوید.

همین که تخمدان های شما آماده می شوند که یک تخمک را رها کنند ، گردن رحم شما موکوز بیشتری تولید می کند.چند روز قبل از تخمک گذاری ، این مایع چسبناک ، کدر یا نسبتا سفید می شود.دقیقا قبل از تخمک گذاری ، موکوز شما لغزنده می شود ، مثل سفیده تخم مرغ.اگر شما بخواهید آن ها را جدا کنید ، ممکن است بین انگشتانتان کش بیایند.این مرحله معمولا ۳ تا ۴ روز طول می کشد که بهترین زمان برای باردار شدن شما را نشان می دهد.

از انگشتان و یا بافتی مثل دستمال کاغذی استفاده کنید تا حالت این مایع را چک کنید.یک یا دو بار در روز با باز کردن واژنتان از هم این  کار را انجام دهید ( توجه کنید که دستتان تمیز باشد ).یادداشت کنید که تیره و چسبناک است یا زلال و لغزنده.

از حالت مایع رحمی و نیز BBT استفاده کنید تا بفهمید در کجای چرخه تان قرار دارید.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است