چرخه طبیعی قاعدگی

چرخه طبیعی قاعدگی

تیر ۲۹, ۱۳۹۶ نسخه بهداشت بانوان نظرات

چرخه قاعدگی شامل یکسری از تغییرات بدن می شود تا بدن برای بارداری آماده گردد. حدود یکبار در ماه ، رحم ، یک استر ( اندومتر ) جدید را توسعه می دهد که می تواند یک تخمک بارور شده را نگه دارد.زمانی که تخمک بارور شده ای برای آغاز حاملگی وجود نداشته باشد ، رحم این استر یا دیواره را جاری می کند و این جاری شدن ، همان خونریزی ماهانه است که شما از سالهای نوجوانی تان تا حدود سن ۵۰ سالگی ( یائسگی ) تجربه می کنید.چرخه قاعدگی از اولین روز شروع خونریزی یک دوره شروع شده و به اولین روز خونریزی دوره بعدی ختم می شود.طول متوسط یک دوره ، ۲۸ روز است اما چرخه های طبیعی طولانی تر و یا کوتاه تر هم وجود دارند.

در یک نوجوان ، چرخه ممکن است تا ۴۵ روز طول بکشد و با گذشت سال ها کوتاه تر شود.

نرمال ترین چرخه بین ۲۵ تا ۳۵ روز است و مرتب می باشد اما برای عموم خانم ها معمولا ۲۱ تا ۳۵ روزه است.

حدود سن ۴۰ تا ۴۲ سالگی ، چرخه بیش از همیشه کوتاه و منظم می شود. این حالت ۸ تا ۱۰ سال طول می کشد تا اینکه شخص یائسه شود.


سه فاز چرخه قاعدگی

این سه فاز با تغییرات هورمونی از هم جدا می شوند :

فاز خونریزی یا همان دوره قاعدگی : در روز اول چرخه ، اندومتر رحم شروع به ریختن می کند و خونریزی از واژن شروع می شود. یک خونریزی طبیعی بین ۴ تا ۶ روز طول می کشد.بیشتر خون از دست رفته مربوط به سه روز اول است و در همین موقع دردهای ران ، شکم ، پا و کمر را ممکن است تجربه کنید. دردها و انقباضات می توانند شدید یا ملایم باشند. انقباض رحم شما درواقع به ریخته شدن و جاری شدن اندومتر کمک می کند. معمولا علائم در همان روزهای اول پدیدار شده و بعد ناپدید می گردند.

فاز فولیکولار : در طی این فاز ، یک فولیکول تخمک موجود در یکی از تخمدان ها برای رهایی و آزادسازی یک تخمک آماده می شود. معمولا در هر چرخه یک تخمک رها می شود. این فرآیند می تواند طولانی و یا کوتاه باشد و می تواند نقش مهمی را در تعیین اینکه چرخه شما چقدر طول می کشد ایفا کند. در همین زمان ، رحم شروع به ساخت یک اندومتر می کند تا برای بارداری آماده شود. ۵ روز آخر فاز فولیکولار به علاوه روز تخمک گذاری ، بهترین روزها برای باردار شدن هستند و بیشترین امکان را دارند که اگر رابطه جنسی داشته باشید و ضدبارداری هم مصرف نکرده باشید ، باردار شوید.

فاز لوتئال یا فاز پیش از قاعدگی : این فاز از روز تخمک گذاری شروع می شود و می تواند بین ۷ الی ۲۲ روز طول بکشد. بعضی خانم ها در این زمان که تخمک گذاری در آن رخ می دهد ، لکه خون می بینند که این امر طبیعی است. اگر تخمک و اسپرم به هم برسند ، و در اندومتر لانه گزینی شوند ، حاملگی آغاز می شود. اما اگر تخمک بارور نشود و یا بارور شود اما لانه گزینی رخ ندهد ، اندومتر شروع به خراب شدن می کند.

بعد از نوجوانی و قبل از یائسگی ، فاز لوتئال شما خیلی قابل پیش بینی است و از تخمک گذاری تا شروع خونریزی ، ۱۳ الی ۱۵ روز طول می کشد.به این دو هفته ، دوره پیش از قاعدگی نیز می گویند. خیلی از خانم ها در این دوره یکسری از علائم را دارند. ممکن است احساساتی و یا عصبانی شوند. ممکن است احساس نفخ کنند. یا ممکن است پستان های حساس و سفت شده و نیز آکنه را تجربه کنند. یک یا دو روز قبل از شروع خونریزی ، در پاها ، شکم و کمر درد احساس می کنند. این طبیعی است که خانم ها در این دوره کم انرژی باشند. حتی بعضی از خانم ها سردرد ، یبوست یا اسهال ، تهوع و گیجی هم دارند. اگر علائم پیش از قاعدگی ، زندگی روزمره شما را مختل کند ، آنگاه گفته می شود که شما سندروم پیش از قاعدگی یا همان PMS را دارید.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است