نقد و بررسی: برنامه رژیم غذایی FullBar

نقد و بررسی: برنامه رژیم غذایی FullBar

تیر ۲۶, ۱۳۹۶ نسخه تغذیه سالم نظرات

FullBar نوعی رژیم غذایی نیست، بلکه نوعی محصول غذایی طراحی شده توسط متخصص جراحی چاقی یعنی مایکل اسنایدر است که برای شبیه سازی با روش جراحی کاهش اشتها و کاهش وزن طراحی شده است. همانند جراحی­ های کاهش وزن که اندازه معده تان را از لحاظ فیزیکی کاهش می­دهند، FullBars برای کمک به احساس سیری شما طراحی شده است، تا در وعده­ های غذایی خود غذای کمتری بخورید.

اسنایدر می گوید: کاهش اشتها بوسیله دریافت ۱۵۰ الی ۱۸۰ کالری از FullBar به همراه ۸ لیوان آب به شما در انتخاب بهتر و معقول ­تر مواد غذایی کمک می­کند. “مصرف  FullBars موجب می ­شود تا مغز شما فرمان سیری نسبی را برای معده ­تان بفرستد، بنابراین افراد تحت درمان با این رژیم غذایی آگاهی بیشتی از میزان گرسنگی خود یافته و غذاهای سالم­تری می­خورند”.

FullBars میان وعده­ای ساخته شده از غلات فیبری است که معده شما را پر کرده، البته FullBar به عنوان جایگزینی برای مواد غذایی طراحی نشده است. FullBars حاوی هیچ گونه ماده­ ی شیمیایی برای کاهش اشتها نیست.

FullBars در شش طعم از جمله طعم­ های آلبالویی و کاکائویی در دسترس هستند. هر FullBar حاوی ۱ الی ۴.۵ گرم چربی، ۴ الی ۵ گرم فیبر و ۵ تا ۷ گرم پروتئین می­باشد.

همچنین اسنایدر نسخه­ ی مایعی از فول­بار موسوم به AquaFul را به فروش رسانده است، البته اخیراً خط تولید جدیدی موسوم به FullBites راه اندازی شده است، که نوعی تنقلات خوش طعم است که برای جایگزینی با غذاهای سرپایی پرکالری طراحی شده است.


FullBar: آنچه شما می­توانید بخورید

وب سایت FullBar هیچ توصیه خاصی در مورد وعده های غذایی افراد نمی­ کند. تنها توصیه این رژیم غذایی مصرف FullBar  سی دقیقه قبل از دو وعده ­ی غذایی اصلی همراه با ۸ لیوان آب می ­باشد.

اسنایدر در مصاحبه ای با به WebMD مطرح نموده که: “از مواد غذایی مفید و سالم استفاده کنید – مقادیر زیادی پروتئین سالم بدون چربی، کربوهیدرات های پر فیبر، میوه ها، سبزیجات، لبنیات کم چرب . مقدار زیادی آب میل نمایید و مصرف نوشیدنی­ های شیرین و کربوهیدرات های تصفیه شده را متوقف سازید” (با این حال این اطلاعات به راحتی در وب سایت FullBar یافت نمی ­شوند).

همچنین اسنایدر می ­افزاید که بهتر است افراد تحت درمان با این رژیم بجای سه وعده غذایی معمول، روزانه ۵ الی ۶ وعده غذایی کوچک صرف کنند.

وی می­گوید: بسیاری از مردم از خوردن وعده های غذایی در طی روز سرباز می ­زنند و در طول روز گرسنگی می­کشند، و سپس در صرف شام زیاده ­روی می­کنند”. او ادامه می ­دهد: “اما اگر شما وعده­ های غذایی کوچکی را به همراه دو FullBar در طی روز مصرف نمایید، کنترل بیشتری بر تکانه ­ها و انتخاب­ های غذایی خود خواهید داشت.

“مطالعات نشان داده اند که کسانی که از وعده های غذایی کوچکتر را در طول روز استفاده می کنند، به کنترل بهتری از قند خون دست یافته، و در نتیجه، گرسنگی و کالری دریافتی خود را بهتر مدیریت می کنند.”

کاهش وزن از طریق مصرف محصولات FullBar  منوط به مصرف غذاهای سالم است. به عنوان مثال، اگر شما از محصولات FullBar استفاده نمایید ولی در عین حال بجای غذاهای سالمی مانند سبزیجات، غذاهای پرکالری مانند سیب زمینی سرخ کرده مصرف نمایید، در واقع با این کار خودتان را گول می­زنید.


چگونگی اثربخشی محصولات FullBar

اسنایدر می گوید: مصرف محصولات FullBar دو بار در طی روز روشی آسان و ساده برای کاهش وزن است. با نوشیدن آب، گندم های حاوی فیبر بالا در معده شما متورم شده و ظرف مدت نیم ساعت سیگنال های مربوط به احساس سیری به مغز شما فرستاده می ­شود.

اسنایدر می گوید: “در این روش نه تنها کمتر گرسنه می ­شوید، بلکه خودتان نیز باید بر انتخاب مواد غذایی خود کنترل داشته باشید،”. او می افزاید که محصولات FullBars را می توان برای کمک به کاهش یا حفظ وزن در یک دوره  زمانی کوتاه مدت و یا بلند مدت بکار گرفت.

شایان ذکر است که در صورت اطلاع شما از نشانه­ های گرسنگی خود، FullBar با احتمال بیشتری به شما کمک خواهد کرد. اما اگر شما سیگنال­ های سیری را نادیده بگیرید، ممکن است اثرات FullBar را نادیده گرفته  و حتی دچار افزایش وزن شوید. در واقع، اگر شما محصولات FullBars را همراه وعده­ های غذایی روزانه خود مصرف نمایید، مصرف آنها می­تواند به دریافت ۲۵۰۰ کالری اضافی در طی یک هفته منجر شود.

درباره ورزش و آمادگی جسمانی این رژیم غذایی چه می­گوید؟ اگرچه ورزش بخشی از رویکرد کاهش وزن FullBar نیست، اسنایدر در مصاحبه با WebMD فعالیت فیزیکی را در طی روز توصیه می­کند.


آنچه کارشناسان درباره  FullBarمی­گویند

جیم وایت، سخنگوی انجمن رژیم غذایی آمریکا می­گوید: شما می توانید از محصولات FullBar برای کاهش اشتهایتان استفاده کنید- یا اینکه می­توانید از مواد غذایی واقعی برای این کار بهره ببرید، به عنوان مثال یک تکه نان تست گندم همراه با کره بادام زمینی، و یا مخلوطی از ماست کم چرب و بذر کتان دارای کالری مشابه ی با محصولات  FullBarمی­باشند.

وایت می­گوید: “اگر چه مصرف محصولات­  FullBar و یا سایر محصولات مشابه کار راحتی است، ولی با اندکی برنامه­ ریزی، می­توانید از طریق مصرف غذاهای کم کالری سرشار از فیبر [و] آب به اثرات مشابه ی دست یابید و در عین حال هزینه­ ی کمتری را صرف نمایید”.

مطالعات نشان داده اند که شروع هر وعده غذا با سالاد و یا کاسه ­ای از سوپ سبزیجات می­تواند به شما کمک کند که در مجموع غذای کمتری بخورید.

وایت راهنمایی­ های بیشتر را برای کمک به ارزیابی میزان گرسنگی شما در صرف وعده ­های غذایی ارائه می دهد:

  • از خوردن وعده های غذایی سر باز نرنید. زیرا این کار به شما برای غلبه بر احساس عدم کنترل گرسنگی کمک می­کند.
  • برای دستیابی به آگاهی بیشتری نسبت به احساس سیری خود در طی صرف غذا به آرامی و آگاهانه غذا بخورید.
  • برای سرکوب گرسنگی خود در طی روز، وعده های غذایی کوچک و مکرر داشته باشید.
  • اطمینان حاصل کنید که تمامی وعده های غذایی شما حاوی مقداری از پروتئین بدون چربی، فیبر، و میزان کمی از چربی­ های سالم هستند. این ترکیبات مدت زمان احساس سیری شما را افزایش خواهند داد.
  • هر روز فعال باشید. فعالیت بدنی می ­تواند به کاهش اشتها کمک کند.
  • برای حفظ آب بدن و جلوگیری از مغلطه تشنگی با گرسنگی، آب زیاد بنوشید.
  • اگر چه میزان قند برخی از محصولات FullBars تا حدودی بالا است ولی هیچ مشکلی در رابطه با مصرف آنها به عنوان میان وعده ­های غذایی وجود ندارد. ولی با این حال وایت می­ گوید بهتر است افراد بجای
  • صرف پولشان برای خرید محصولات FullBars، پول خود را صرف عضویت در باشگاه­ های ورزشی نمایند.

همچنین وی می­گوید کاش شاهد ساخته شدن یک برنامه آموزشی پیرامون محصولات FullBars باشد، تا به افراد تحت درمان با این رژیم چگونگی استفاده از محصولات FullBars را به عنوان بخشی از یک سبک زندگی سالم آمیخته با ورزش منظم آموزش دهد.


تفکراتی درباره­ ی محصولات FullBar

در واقع استراتژی FullBar رویکرد جدیدی در کاهش وزن نیست. ولی مادامی که این محصولات  معده شما را پر کرده و موجب کاهش مصرف کالری در موقع صرف غذا شوند، جزو روش ­های مناسب و راحت برای مهار اشتهای شما در خانه یا در محل کار محسوب می ­شوند.

در صورت تمایل به کاهش وزن، خواه با استفاده از محصولات FullBar یا هر نوع میان وعده غذایی فیبری دیگری، هنوز هم باید از یک رژیم غذایی مغذی با کالری کنترل شده و فعالیت بدنی منظم بهره ببرید.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است