مشکلات تغذیه ای کودکان: اضافه وزن

مشکلات تغذیه ای کودکان: اضافه وزن

تیر ۲۴, ۱۳۹۶ نسخه نوپا ( 1 الی 3 سالگی) نظرات

مشکل

پزشک اطفال از منحنی قد و وزن برای تحت نظر گرفتن الگوی رشد کودک در طول زمان استفاده می­ کند. یک افزایش وزن قابل ملاحظه از معاینه­ ی قبلی تا بعدی – مثلاً افزایش ناگهانی ۸۵ درصد به جای ۵۰ درصد – می­ تواند نشانه­ ی اضافه وزن سریع او باشد. خردسالان مبتلا به اضافه وزن به آسانی تشخیص داده می­شوند. آنها اغلب شکم و ران های چاق تری نسبت به سایرین دارند. بنابراین شلوارهایی که قد پاچه شان برایشان اندازه است، کمرهای بسیار تنگی دارند.


چه کاری از عهده ­ی شما ساخته است

کودکان هرگز رژیم لاغری نگیرند، زیرا که احتمال کمبود مواد غذایی که موجب اختلال رشد می­گردد وجود دارد، جانس جیبرین کارشناس رژیم غذایی و تغذیه می­گوید کودکان باید بدون توجه به وزنشان رشد کنند. یکی از بهترین روش­ها افزایش فعالیت بدنی است. برای خردسالان راحت است که روزی ۳۰ دقیقه جنب و جوش خارج از منزل داشته باشند.


اگه دوست دارین بدونین رشد حرکتی، شناختی, اجتماعی و زبانی کودکتون چطور بوده، پیشنهاد ما استفاده از  نرم افزار رشدیار هست.


معمولاً کودکان مبتلا به اضافه وزن عادت دارند تا غذاهای پرچرب و نوشیدنی­ های شیرین میل کنند. مثلاً چیپس، کلوچه، آبمیوه و نوشابه ها. شما مؤظفید کاری کنید تا میل آنها نسبت به این مواد غذایی کم شود و در عوض به میوه­ ی تازه و آب سبزیجات روی بیاورند. همچنان می توانند آبمیوه میل کنند اما نباید مقدار آن نسبت به سن آنها زیاد باشد. کودکان ۶ ماهه تا یک ساله نباید بیش از ۴ اونس میل کنند. در یک تا ۳ سالگی به ۸ اونس می رسد. شما کافیست حجم آبمیوه را با اضافه کردن آب افزایش دهید. بعد از ۲ سالگی به شیر کم چرب روی بیاورید تا از ذخیره­ ی کالری و چربی جلوگیری کنید. (هر اونس حدود ۱۰۳۵/۳۱ گرم است). یک فنجان شیر پرچرب ۱۵۰ کالری دارد و حاوی ۸ گرم چربی است، در حالی که شیر کم چرب خامه گرفته تنها ۹۰ کالری دارد و ۰ گرم چربی دارای می باشد. در آخر والدین باید مراقب آنچه می­ خورند باشند. جانیس جیبرین می­ گوید اگر کودکتان ببینند کلوچه و کیک می­خورید، آنها نیز همان را تکرار می­ کنند.


ترجمه شده از وبسایت: www.babycenter.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است