مراحل رشد گرفتن

مراحل رشد گرفتن

تیر ۲۱, ۱۳۹۶ نسخه راهنمای والدین نظرات

یاد گرفتن چگونه نگه داشتن اشیا، کودک شما را قادر می سازد که بازی کند. توانایی گرفتن و نگه داشتن اشیا، اولین قدم های او در راه غذا خوردن بدون کمک، خواندن، نوشتن، نقاشی کردن و مراقبت از خود است.


این مرحله چه زمانی اتفاق می افتد؟

به عنوان یک تازه متولد شده، کودک شما یک توانایی ذاتی برای گرفتن اشیا دارد، اما حداقل یک سال زمان می برد تا هماهنگی لازم برای برداشتن و نگه داشتن ایمن اشیا در دستانش را بیاموزد. او از ۳ ماهگی مشتاقانه بر روی این مهارت ها کار می کند و هر ماه که می گذرد، پیشرفت هایی انجام می دهد.


این مرحله چگونه اتفاق می افتد؟

تولد تا ۲ ماهگی

کودکان با عکس العمل گرفتن متولد می شوند-کف دست فرزندتان را لمس کنید و او انگشتان ظریفش را دور انگشتان شما حلقه می کند. اما این حرکت ها در هشت هفته اول غریزی و غیر ارادی هستند.

در طول این مدت، دستان کودک شما اکثر اوقات مشت می شود، اما او به زودی برای امتحان کردن آنها، شروع به باز و بسته کردنشان می کند. او حتی ممکن است تلاش کند اشیای نرم مثل عروسک های حیوان پر شده را بگیرد.

۳ ماهگی

کودک شما هنوز نمی تواند آنچه را که می خواهد، درست در دست بگیرد، اما می تواند بارها بارها روی اسباب بازی ها ضربه بزند. او همچنین هماهنگی برقرار کردن بین دست و چشم اش را با دیدن چیزهایی که می خواهد بگیرد، و تلاش برای دستیابی به آنها، یاد می گیرد. با یک گهواره کودک که اسباب بازی از آن آویزان است، کودکتان می تواند بر یک تشک نرم دراز بکشد و به اشیای جالبی که بالای سرش آویزان شده است، ضربه بزند.

۴ تا ۸ ماهگی

در ۴ ماهگی، کودک شما می تواند اجسام بزرگ مثل مکعب های پلاستیکی را بردارد. او تا زمانی که مهارت بهتری در انگشتانش بدست نیاورده، نمی تواند اجسام کوچکتر، مثل نخود را بگیرد.

کمی قبل از اینکه اولین دندانش را در بیاورد ( معمولا بین ۴ تا ۷ ماهگی)، کودک شما می تواند هر چیزی را از اینجا و آنجا بردارد، پس می تواند آنها را در دهانش بگذارد. اگر جامدات می خورد، نمی تواند یک قاشق مخصوص کودک را محکم در دستش بگیرد، اما تلاش اش را می کند.

او می تواند یک شی را به دنبال خود بکشد، و شروع می کند اشیا را از یک دست به دست دیگر بدهد. فکر خوبی است که از حالا به بعد، اشیای ارزشمند را دور از دسترس اش قرار دهید. و اطمینان حاصل کنید، که خانه تان از لحاظ اشیای کوچکی که او می تواند بخورد و در گلویش گیر کند، محیط امنی برای کودک است.

۹ تا ۱۲ ماهگی

کودک شما اکنون، با کمی تلاش می تواند اجسام را بردارد. و ترجیحش به استفاده از دست راست یا چپ، در حال ظهور است، اگرچه شما تا زمانی که او ۲ یا ۳ ساله شود، نمی توانید راست یا چپ دست بودن حقیقی او را تشخیص دهید.

او همچنین در گرفتن انبری هم مهارت می یابد، که به او کمک می کند، اشیای کوچک را بین انگشتان شست و سبابه اش بگیرد.

با کسب هماهنگی بیشتر، او خیلی زود قادر خواهد بود، به خوبی از یک قاشق و چنگال در هنگام غذا خوردن استفاده کند، اگرچه او ترجیح می دهد، ظرف غذا را در یک دست بگیرد و از انگشتانش برای خوردن استفاده کند. شما وقتی به او نشان می دهید چطور از قاشق استفاده کند، باید در نگه داشتن قاشق به او کمک کنید، اما اگر در هر وعده غذایی به او اجازه دهید خودش کمی تمرین کند، سریع تر یاد خواهد گرفت.


مرحله بعدی چیست؟

وقتی کودک شما در گرفتن ماهر می شود، پرت کردن خیلی مرحله دوری نیست، پس مراقب باشید-بسیاری از کودکان دوست دارند اسباب بازی هایشان را پرت کنند. زمانی که او یک ساله است، از توپ بازی، برج درست کردن و زدن اشیا به هم لذت می برد.

زمانی که ۱۸ ماهه است، بخش هنری اش ظهور می کند و مجذوب مداد های شمعی و چگونگی استفاده از آنها برای نقاشی کشیدن و نوشتن می شود. در ۳ سالگی، او به اندازه کافی تعادل یافته، که تلاش کند، سریع نامه بنویسد و حتی اسمش را بنویسد.


وظیفه شما

برای برانگیختن عکس العمل گرفتنِ کودکتان، قرار دادن یک اسباب بازی یا وسیله ایی رنگی، کمی دور از دسترس اش، را امتحان کنید. (او را با قرار دادن آن بسیار دور از او به قدری که نتواند برش دارد، ناامید نکنید.) به او اشیای زیادی بدهید، که به راحتی می تواند آنها را بگیرد، مثل مکعب های نرم، حلقه های پلاستیکی و کتاب های چند صفحه ایی کودک.

بعدها، وقتی که او بر روی انبری برداشتنش کار می کند، او را تشویق کنید غذاهای کوچکی مثل نخودها و هویج پخته را بردارد-روش بسیار مناسبی، قبل از اینکه در استفاده از قاشق مهارت پیدا کند. برای جلوگیری از خفگی، فکر خوبی ست که غذاهای سفت ( مثل مغز ها و هویج نپخته) را از او دور نگه دارید.

زمانی که ۱۸ ماهه است، کشف خواهد کرد که می تواند بسیاری از اشیایی که بر می دارد را در دیگر اشیا قرار دهد. می توانید این مهارت او را با دادن اشیایی به او برای قرار دادن در جعبه ها، استوانه های پلاستیکی یا ظروف دیگر، رشد دهید.


چه موقع باید نگران شد؟

اگر کودک شما در ۲ یا ۳ ماهگی به اسباب بازی ایی که مقابلش تکان می دهید، علاقه نشان نمی دهد، در ۳ ماهگی نمی تواند جسمی را بگیرد یا در ۳ تا ۴ ماهگی، برای گرفتن شی ایی تلاش نمی کند، نگرانی های خود را با پزشکش در میان بگذارید. کودکان نابالغ ممکن است، دیرتر از هم سن و سالان خود به این نشانه و دیگر نشانه ها دست یابند- یک چهارچوب زمانی معقول را با پزشک فرزندتان بررسی کنید.


ترجمه شده از وبسایت: www.babycenter.com

مقالات مرتبط

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است