عمل جراحی ساسپنشن رتروپوبیک برای بی اختیاری ادراری در زنان

عمل جراحی ساسپنشن رتروپوبیک برای بی اختیاری ادراری در زنان

خرداد ۲۵, ۱۳۹۶ نسخه پاراکلینیک نظرات

جراحی ساسپنشن رتروپوبیک با برطرف کردن افتادگی ­های غیر طبیعی گردن مثانه و مجاری ادراری برای درمان بی ­اختیاری ادرار بکار گرفته می ­شود. عمل جراحی ساسپنشن رتروپوبیک نوعی جراحی شکمی است، که امکان دسترسی به مثانه و پیشابراه را با ایجاد برشی در دیواره شکم (ناحیه شکمی) مهیا می­ سازد. این عمل جراحی را می توان با یک برش بزرگ (جراحی باز) و یا چندین برش کوچک (جراحی لاپاروسکوپی) انجام داد.

کولپوساسپنشن رایج­ ترین روش مورد استفاده در عمل جراحی ساسپنشن رتروپوبیک است. در این روش، دیواره واژن  به رباط موجود در کنار استخوان شرمگاهی (رباط کوپر) متصل می­شود.


آنچه پس از عمل جراحی انتظار می ­رود

این جراحی مستلزم برش­ های عمیقی می­ باشد، بنابراین بستری شدن در بیمارستان ضروری است. به منظور بهبود و التیام دستگاه ادراری، جهت تخلیه ادرار لوله­ ی انعطاف ­پذیر و نازکی (کاتتر) از طریق مجرای خروجی مثانه (یا دیواره شکمی) در درون مثانه جای داده می­شود. کاتتر معمولاً ظرف مدت ده روز خارج می ­شود.

در صورت عدم بروز عوارض، به احتمال زیاد ۲ الی ۳ روز پس از عمل جراحی از بیمارستان مرخص خواهید شد. مدت زمان بهبود شما به این موضوع  بستگی دارد که آیا عمل جراحی شما از نوع جراحی باز بوده یا از نوع جراحی ­های لاپاروسکوپی است.

در صورت عمل جراحی لاپاروسکوپیک، احتمالاً در عرض یک تا دو هفته قادر به بازگشت بر سر کار و بسیاری از فعالیتهای معمول­ خود خواهید شد. در صورت عمل جراحی باز، این فرایند طولانی­تر بوده و حدود ۲ الی ۴ هفته زمان می­برد. البته بهبودیافتگی کامل از هر دوی این اعمال جراحی ۴ الی ۶ هفته زمان می ­برد. از بلند کردن اجسام سنگین و انجام فعالیت های سنگین در طی این مدت خودداری نمایید. این کارها فشار زیادی را بر مثانه شما وارد می­کنند.

در منزل نیز باید انتظار دوره­ ی استراحتی معادل با ۲ الی ۴ هفته را داشته باشید، در طی این دوره باید از کار­  کردن بیش از حد و یا هر نوع فعالیت سنگینی خودداری کنید.

میزان درد شما پس از عمل جراحی به ماهیت دقیق عمل جراحی، وضعیت جسمانی شما در زمان عمل جراحی، و عکس العمل شخصی شما نسبت به درد بستگی دارد. ممکن است در محل بریدگی احساس درد نموده و اندکی گرفتگی و اسپاسم را در ناحیه شکم خود احساس کنید. برای تسکین درد و ناراحتی شما در روزهای نخست پس از عمل جراحی، پزشک می ­تواند داروهایی را برایتان تجویز کند. درصورت عدم کاهش و تسکین درد، حتماً با پزشک خود تماس بگیرید.

دوره­ ی بهبود در زنان تحت درمان با جراحی لاکروسکوپی معمولاً کوتاه ­تر می­باشد. همچنین، این افراد پس از عمل جراحی درد کمتری داشته و مدت زمان کمتری در بیمارستان بستری شده وسریع­تر از جراحی­ های باز به فعالیت­های نرمال خود بازمی­گردند.

بسیاری از زنان پس از این عمل جراحی دچار یبوست می­ شوند. می توانید موارد ذیل را برای جلوگیری از یبوست امتحان کنید:

 • مصرف میوه ­ها، سبزیجات، حبوبات و غلات سبوس دار در رژیم غذایی روزانه خود. این مواد غذایی دارای میزان زیادی از فیبر هستند.
 • نوشیدن مایعات فراوان، به گونه ای که ادرار شما زرد کمرنگ و یا همانند آب زلال و شفاف باشد.
 • در صورت نیاز از مکمل ­های فیبری مانند سیتروسل یا موسیل استفاده کنید. ابتدا با دوز کمی شروع کرده و در عرض یک ماه یا بیشتر به آرامی دوز مصرفی خود را افزایش دهید.
 •  روزانه زمانی را­ جهت اجابت مزاج برنامه­ ریزی کنید. داشتن یک برنامه روزانه ممکن است مفید باشد. زمان معینی را اختصاص داده و هنگام اجابت مزاج به مقعد خود فشار نیاورید.

در صورتی که پس از امتحان این روش­ ها همچنان دچار یبوست هستید، حتماً با پزشک خود تماس بگیرید.


چرایی انجام این عمل جراحی

جراحی ساسپنشن رتروپوبیک با برطرف کردن افتادگی­ های غیر طبیعی گردن مثانه و مجاری ادراری در درمان بی­ اختیاری ادراری بکار گرفته می­شود.


چگونگی اثر این روش

جراحی ساسپنشن رتروپوبیک در رفع بی اختیاری ادرار موثر واقع می­ گردد. پس از این عمل جراحی، اغلب زنان علائمی از بی اختیاری ادرار  ندارند.

در بی اختیاری ادرار، پزشکان در جراحی کولپوساسپنشن نسبت به جراحی اسلینگ، مدت زمان بیشتری را صرف جراحی بیمار می­کنند. مطالعات متعددی بر روی عمل جراحی کولپوساسپنشن برچ انجام شده است. حدود ۹ نفر از ۱۰ زن در طی یک سال پس از عمل جراحی مداوا می شوند. پس از ۵ سال، حدود ۷ نفر از هر ۱۰ زن همچنان بهبودی خود را حفظ می­ کنند.


خطرات

عوارض ناشی از جراحی رتروپوبیک ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • مشکلاتی در دفع ادرار پس از عمل جراحی
 • علایم جدیدی از فوریت و یا بی ­اختیاری ادراری
 • خونریزی داخلی
 • عفونت در محل برش جراحی
 • آسیب به یکی از اندام­ها (از جمله مثانه، مجرای خروجی مثانه و یا حالب­ ها)
 • پرولاپس احشاء لگنی (معمولا، انتروسل).
 • در تمامی اعمال جراحی مستلزم بیهوشی عمومی، خطر کمی برای بروز عوارض و مرگ وجود دارد.

به چه مواردی باید بیاندیشم؟

در جراحی­ های ساسپنشن رتروپوبیک تا زمانی که بیمار بتواند بدون وجود هیچ مشکلی و آزادنه به تخلیه ادرار بپردازد، باید لوله­ ی انعطاف­پذیر و نازکی (کاتتر) به مدت یک روز یا بیشتر در درون مثانه جای داده شود. وجود این کاتتر ممکن است برای فرد آزارنده باشد. همچنین کاتتر احتمال ابتلا به عفونت­های ادراری را افزایش می­ دهد.

پیش از عمل جراحی بی اختیاری ادرار، موارد ذیل را با پزشک خود درمیان بگذارید:

میزان موفقیت پزشک تا به حال در درمان بی اختیاری ادرار با این عمل جراحی چقدر بوده است؟ موفقیت عمل جراحی بی اختیاری ادراری به تجربه و مهارت جراح بستگی دارد.
آیا کارهایی وجود دارد که بتوانم جهت افزایش احتمال عمل جراحی انجام دهم؟ کاهش وزن، ترک سیگار، و یا انجام ورزش­ های لگنی (کگل) قبل از این عمل جراحی می­تواند احتمال بازیابی کنترل بر ادرار را پس از عمل جراحی افزایش دهد.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است