سونوگرافی تیروئید و پاراتیروئید

سونوگرافی تیروئید و پاراتیروئید

تیر ۱۸, ۱۳۹۶ نسخه پاراکلینیک نظرات

سونوگرافی تیروئید و پاراتیروئید نوعی آزمایش تصویربرداری است که برای بررسی غده تیروئید و غدد پاراتیروئید بکار می ­رود. سونوگرافی غده تیروئید می تواند به سنجش اندازه و شکل غده تیروئید کمک کند، ولی قادر به ارائه اطلاعات مفیدی درباره ­ی چگونگی عملکرد غده تیروئید نیست. همچنین سونوگرافی را می­ توان برای بررسی چهار غدد پاراتیروئید موجود در پشت یا کنار غده تیروئید مورد استفاده قرار داد.

غده تیروئید هورمونی به نام تیروکسین می سازد که سرعت تبدیل مواد غذایی به انرژی را در بدن کنترل می کند (متابولیسم بدن). هورمون پاراتیروئید (PTH) نیز توسط غدد پاراتیروئید ساخته شده و به کنترل میزان کلسیم و فسفر خون می­ پردازد.

برای ایجاد تصاویری از غده تیروئید و غدد پاراتیروئید، در طی سونوگرافی تیروئید و پاراتیروئید ابزاری دستی کوچکی موسوم به مبدل به آرامی بر روی پوست گردن حرکت داده می ­شود. این مبدل امواج صوتی تقویت شده را از طریق یک میکروفن دریافت می کند.


سونوگرافی تیروئید و پاراتیروئید به چه منظوری انجام می شود؟

سونوگرافی تیروئید و پاراتیروئید به دلایل زیر انجام می شود:

 • بررسی توده های (ندول تیروئید) موجود در غده تیروئید. سونوگرافی تیروئید معمولاً می­ تواند تفاوت میان ندول­ های جامد غده تیروئید و کیسه­ های پر از مایعات (کیست) را نشان دهد.
 • بررسی بزرگ شدن غده تیروئید. همچنین سونوگرافی تیروئید ممکن است برای پیگیری اندازه غده تیروئید در طی درمان مشکلات تیروئیدی مورد استفاده قرار گیرد.
 • بررسی بزرگ شدن غدد پاراتیروئید در اثر بیماری ­ها. غالباً رویت غدد پاراتیروئید نرمال در سونوگرافی بسیار دشوار می ­باشد و این غدد در طی معاینات بالینی نیز قابل لمس نیستند. ولی غدد پاراتیروئید غیر طبیعی ممکن است بزرگ شده و در تصاویر سونوگرافی به راحتی دیده شوند.
 • هدایت مکان سوزن در طی نمونه ­برداری از تیروئید.

چگونگی آماده شدن برای این آزمایش

هیچ آمادگی خاصی برای سونوگرافی تیروئید و پاراتیروئید نیاز نیست. شما می بایست تمامی زیور آلات را قبل از آزمایش از سر و گردن خود خارج کنید، زیرا می ­توانند با انجام آزمایش تداخل داشته باشند.

در مورد نگرانی­ هایتان در رابطه با ضرورت انجام این آزمایش، مخاطرات آن، چگونگی انجام آن، و یا معنا و مفهوم نتایج حاصله با پزشک خود گفتگو کنید. برای درک اهمیت این آزمایش، می توانید فرم اطلاعات آزمون پزشکی را تکمیل نمایید.


این آزمایش چگونه انجام می ­شود؟

این آزمایش معمولاً توسط یک رادیولوژیست و یا تکنسین سونوگرافی و در اتاق سونوگرافی بیمارستان و یا در مطب پزشکان انجام می شود.

ممکن است از شما خواسته شود تا لباس های بالا تنه خود را در بیاورید و با پارچه یا کاغذی روی شانه ­هایتان را بپوشانید. همچنین می بایست تمامی زیور آلات را قبل از آزمایش از سر و گردن خود خارج کنید، زیرا می ­توانند با انجام آزمایش تداخل داشته باشند.

شما باید با گردنی کشیده و بالشی در زیر شانه­ هایتان و به پشت خود بر روی میز بلندی دراز بکشید. برای بهبود عبور امواج صوتی (امواج صوتی به راحتی از طریق هوا عبور نمی ­کنند)، ژلی بر روی ناحیه گردن شما پخش خواهد شد. گاهی اوقات برای کمک به هدایت امواج صوتی کیسه­­ کوچک و یا اسفنج ژلاتینی حاوی آبی بر روی حلق بیمار قرار می گیرد.

مبدل بر روی گردن شما (یا بر روی کیسه و یا اسفنج ژلاتینی پر از آب) فشار داده شده، و سپس بر روی گردن شما به جلو و عقب حرکت داده می ­ شود. تصاویر غده تیروئید و بافت ­های اطراف آن را می توان در یک نمایشگر ویدئویی مشاهده نمود. ممکن است از شما خواسته شود تا سرتان را در خلاف سمتی که در حال اسکن است برگردانید، تا استخوان فک شما در مسیر امواج قرار نگیرد.

این آزمایش معمولاً ۳۰ دقیقه به طول می کشد. ممکن است از شما خواسته شود که تا بررسی اطلاعات توسط رادیولوژیست منتظر بمانید. ممکن است رادیولوژیست بخواهد که سونوگرافی­ های بیشتری روی ناحیه گردن شما انجام دهد.


چگونگی احساس فرد در طی آزمایش

ممکن است در اثر تماس ژل با گردن خود احساس سرما کنید. کشیده نگه­ داشتن گردن در طی آزمایش اندکی آزارنده است، اما شما در اثر تماس مبدل و یا امواج صوتی دردی احساس نخواهید کرد. شما می توانید در طی آزمایش به صورت طبیعی نفس بکشید و عمل بلع را به صورت عادی انجام دهید. همچنین شما قادر به شنیدن این امواج صوتی نیستید.


خطرات

احتمال بسیار کمی برای بروز مشکلات در اثر سونوگرافی تیروئید یا پاراتیروئید وجود دارد.

آزمون سونوگرافی تیروئید از تشعشات استفاده نمی کند، بنابراین استفاده از آن در دوران بارداری ایمن بوده و به نوزاد در حال رشد شما آسیبی نمی ­رساند.


نتایج

سونوگرافی تیروئید و پاراتیروئید نوعی آزمایش تصویربرداری است که برای بررسی غده تیروئید و غدد پاراتیروئید بکار می ­رود. نتایج سونوگرافی تیروئید و پاراتیروئید معمولاً ظرف مدت دو الی سه روز آماده می شوند.

سونوگرافی تیروئید و پاراتیروئید طبیعی

 • غده تیروئید و غدد پاراتیروئید دارای شکل  و موقعیت مناسبی هستند.
 • غدد  بیش از حد بزرگ یا کوچک نیستند. ( اندازه طبیعی غده تیروئید ، همیشه حس نمی شود. )
 • هیچ گونه توده یا ناهنجاری های دیگری مشاهده نمی ­شود.

سونوگرافی تیروئید و پاراتیروئید غیر طبیعی

 • غده تیروئید بیش از حد بزرگ شده (گواتر) و یا توده (ندول تیروئید) یا کیستی در غده تیروئید رویت شده است.
 • غدد پاراتیرویید بیش از حد بزرگ است.

چه عواملی بر روی این آزمایش اثر می گذارند؟

عللی که ممکن است از انجام این آزمون ممانعت کرده و یا نتایج حاصله را مخدوش سازند، عبارتند از:

 • ناتوانی در حفظ حالت سکون و آرامش طی آزمایش
 • وجود زخمی باز در ناحیه مورد مطالعه

به چه مواردی باید بیندیشیم؟

 • اسکن تیرویید رادیواکتیو و آزمون جذب ید رادیواکتیو (RAIU) از جمله آزمایشات پزشکی هسته­ ای هستند که از مواد رادیواکتیو به منظور بررسی چگونگی عملکرد و شناسایی مشکلات تیروئید بهره می برند. برای کسب اطلاعات بیشتر، می توانید درباره اسکن تیرویید مطالعه کنید.
 • سونوگرافی تیروئید از مواد رادیواکتیو استفاده نمی کند؛ انجام آن نسبت به اسکن تیروئید رادیواکتیو و یا آزمون RAIU راحت تر و هزینه آن کمتر می باشد. ولی سونوگرافی تیروئید نمی ­تواند درباره چگونگی عملکرد غده تیروئید اطلاعاتی را در اختیار ما قرار دهد.
 • سونوگرافی تیروئید را می توان همان زمان با آزمایش RAIU انجام داد. برای شناسایی مشکلاتی از قبیل پرکاری تیروئید، آزمایش RAIU بیشتر از سونوگرافی تیروئید مورد استفاده قرار می ­گیرد. سونوگرافی تیروئید را می توان برای شناسایی انواع مختلفی از مشکلات تیروئیدی، به خصوص مشکلاتی از قبیل گره تیروئید مورد استفاده قرار داد.
 • گره تیروئید به خصوص در زنان و افراد مسن شایع است.
 • سونوگرافی تیروئید معمولاً می تواند تفاوت میان کیست، ندول جامد، یا سایر انواع توده ­های مستلزم آزمایشات تکمیلی را نشان دهد. کیسه ­های مایع صاف و گرد و فاقد هر گونه ذرات معلق به احتمال زیاد فقط  جزو کیست­ های ساده­ هستند. توده ­های فاقد مایعات و یا حاوی مایعاتی با ذرات معلق به بررسی­ های بیشتری نیاز دارند. در صورت مشاهده  ندول جامد، بیوپسی تیروئید ممکن است ضرورت داشته باشد.

ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است