رفتار کودک 21 ماهه ی شما: تدابیر نظم مثبت

رفتار کودک ۲۱ ماهه ی شما: تدابیر نظم مثبت

جولای 2, 2017 نسخه راهنمای والدین نظرات

جدید این ماه: تدابیر نظم مثبت

منظم کردن کودک به معنای تنبیه کردن او نیست، بلکه آموزش درست از غلط است. مثلاً در شرایطی که نیاز به دخالت شماست. فقط به سرزنش نیندیشید. به جای آن دنبال این باشید که چگونه از فرصت استفاده کنید تا رفتار صحیح را به او تعلیم دهید. همیشه کار ساده ای نیست مخصوصاً اگر عصبانی باشید، اما مسئله ی مثبتی که کودک روی آن کار کند بهتر است از اینکه تا او را از مسئله منفی نهی کنید. این گونه به شما و سایرین احترام خواهد گذاشت.

شما چه می توانید انجام دهید

روش های مثبت که روی خردسالان جواب می دهند:

– همانگونه که من رفتار می کنم، رفتار کن. کودکان از بزرگسالان تقلید می کنند، اگر رفتار خوبی داشته باشید کودکتان تقلید می کند. اگر دوست دارید بگوید «لطفاً» یا «ممنونم» شما از این لغات با او یا دیگران استفاده کنید.

– محترمانه صحبت کنید، کودکتان وقتی با او تماس چشمی دارید آرام صحبت کنید بهتر گوش می دهد تا اینکه فریاد بزنید.

– بگویید چه می خواهید تا این که بگویید چه نمی خواهید. مثلاً بگویید «پیشی را آرام لمس کن» به جای اینکه بگویید «پیشی را نزن» و به جای: روی صندلی ات نایست بگویید «لطفاً بنشین»

– قوانین ساده بسازید. یک سری قانون برای خانه وضع کنید، آن ها را با کودک در میان بگذارید همیشه آنها را تثبیت کنید. از کودکتان نخواهید که بهتر بداند قوانین ساده ای که سلامتی و امنیت را حفظ می کنند. مثلاً ندویدن در خیابان و نزدن برای خردسالان منطقی به نظر می رسند. فهرست طولانی از دست نزن ها ندهید. بهتر است خودتان ویدیو و کریستال هایتان را از دسترسش دور نگه دارید.

– عملکرد مثبت را پاداش دهید. رفتار مثبت ادامه پیدا خواهد کرد و حتی افزایش پیدا می کند اگر او از شما توحه ببینید. «مرسی برای به اشتراک گذاشتن اسباب بازی با خواهرات» یا مثلاً «او» تو فنجان را روی میز گذاشتی»

سایر تغییرات: ترس های جدید، منع گاز گرفتن، عادت به روتین ها

تصور ذهنی خردسال در حال شکوفه کردن است که میزبان ترس های کنونی اوست. حشرات و آب متداولند. اینگونه با او حرف نزنید که مثلاً «ترس، حشره ها کاری ندارند باهات» درست نیست و بعضی حشرات نیش می زنند و خطرناکند این باعث گمراهی احساساتش می گردد. بهترین راه تصدیق ترس های او و آرام کردن خودتان است. بگویید: «می دانم تو حشرات را دوست نداری، از تو دورشانا می کنم»، اگر خودتان هم می ترسید. جیغ بزنید و فرار کنید. البته که این کار سهلاً باعث یک ترس تا آخر عمر می شود. اگر از آب می ترسد تشویقش کنید که پله هایش را در استخر یا دریا کند اما او مجبور نکنید. شما می خواهید آب برایش خوشایند باشد.

آیا خردسالتان به تازگی شروع به گاز گرفتن کرده است. گاز گرفتن به دلایل گوناگونی است و فهمیدن آن به جلوگیری از آن کمک می کند. بعضی کودتان گاز می گیرند زیرا که کنجکاو هستند و می خواهند بدانند اگر دوستم را گاز بگیرم چه می شود؟ بعضی وقتی خسته، عصبانی، دچار حس تهدید، نیاز به توجه یا تقلید کاری که هم بازیشان انجام داده است گاز می گیرند. ممکن است چون دندان در می آورند گاز می گیرند و می خواهند از فشار دندان ها خلاص شوند.

اگر کودکتان سابقه ی گاز گرفتن دارد احتمالاً موقعیت را می شناسید و به آن دامن زده اید. اگر از سر عصبانیت یا خستگی گاز می گیرد بایستی از آن جلوگیری کنید. راه حلی پیدا کنید. مثلاً بگویید «بگذار یک اسباب بازی برایت بیاورم تا بازی کنی» و قوانین برای آسیب نرساندن به دیگر را تثبیت کنید.

یک برنامه برای چرت زدن، خوردن و خوابیدن برایش مهیا کنید و به آن بچسبید که احساس امنیت کند و اینکه همه چیز تحت کنترل است. عادت­هایی این چنین زندگی را برای شما هم ساده­تر می کنند. اگر کودکتان بداند چه چیزی هر روز در انتظار است، تلاش کمتری برای رفتن از این برنامه به برنامه­ی دیگری لازم خواهد بود. یک راه منظم برای انجام دادن کارها باعث می شود که نیاز نباشد برای هر کار جدا برنامه بریزید.


ترجمه شده از وبسایت: www.babycenter.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است