رادیوگرافی قفسه سینه

رادیوگرافی قفسه سینه

تیر ۷, ۱۳۹۶ نسخه پاراکلینیک نظرات

رادیوگرافی قفسه سینه تصویری است از قفسه سینه که قلب، ریه­ ها، راه هوایی، عروق خونی، و گره ­های لنفاوی فرد را نشان می­ دهد. همچنین رادیوگرافی قفسه سینه استخوان­ های ستون فقرات و قفسه سینه، از جمله   دنده ها، ترقوه و بخش های فوقانی ستون فقرات را نشان می دهد. رادیوگرافی سینه جزو رایجترین آزمون های تصویربرداری بوده و برای یافتن مشکلات درون قفسه سینه بکار می­ رود.

رادیوگرافی قفسه سینه می­ تواند به پیدا کردن برخی از مشکلات اندامی و ساختارهای درون قفسه سینه کمک کند. در رادیوگرافی سینه معمولاً دو تصویر گرفته می­ شود: یکی از پشت قفسه سینه و دیگری از سمت کنار. البته در مواقع اضطراری معمولاً فقط یک تصویر از نمای جلویی گرفته می­ شود. پزشکان نمی ­توانند اطلاعات لازم برای پیدا کردن علت اصلی مشکل را همواره از رادیوگرافی قفسه سینه بدست ­آورند. اگر نتایج حاصل از رادیوگرافی سینه طبیعی نبوده و یا اطلاعاتی کافی درباره مشکل قفسه سینه ارائه ندهد، میتوان از رادیوگرافی­ های اختصاصی­ تر یا سایر آزمایشات از قبیل سی تی اسکن، سونوگرافی، اکوکاردیوگرافی ، و یا  اسکن MRI بهره برد.


علت انجام رادیوگرافی قفسه سینه

رادیوگرافی قفسه سینه برای بررسی موارد ذیل انجام می شود:

 • کمک به پیدا کردن علت علائم شایعی از قبیل سرفه، تنگی نفس، یا درد قفسه سینه
 • کشف بیماری­های ریوی از قبیل ذات الریه، سرطان ریه، بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD)، ریه فروریخته (پنوموتوراکس)، و یا فیبروز کیستیک و نظارت بر درمان آنها
 • بررسی برخی از مشکلات قلبی، از جمله بزرگ شدگی قلب، نارسایی قلبی، و مشکلاتی که موجب تجمع مایعاتی در ریه ­ها می­شوند (ادم ریوی) و به نظارت بر درمان این بیماری­ها
 • بررسی مشکلات مربوط به آسیب­ دیدگی قفسه سینه، از قبیل شکستگی دنده یا آسیب­ های ریوی
 • پیدا کردن اشیاء خارجی، از قبیل سکه یا سایر قطعات کوچک فلزی در لوله فالوپ معده (مری)، راه هوایی، و یا ریه ها. رادیوگرافی قفسه سینه ممکن است نتواند فیبرهای مواد غذایی، آجیل، یا چوب را نشان دهد
 • بررسی اینکه آیا لوله­ ها، سوندها یا سایر دستگاه­های پزشکی در راه هوایی، قلب، رگ­های خونی قفسه سینه یا معده در موقعیت مناسب خود قرار گرفته­ اند یا خیر

چگونگی آماده شدن برای این آزمایش

قبل از آزمایش با اشعه ایکس، با پزشک خود درباره احتمال بارداری­ صحبت کنید. بدلیل خطر تابش اشعه ایکس به نوزاد (جنین)، عکسبرداری با رادیوگرافی معمولاً در طی دوران بارداری توصیه نمی ­شود. البته احتمال آسیب به جنین بسیار اندک است. در بسیاری از موارد معمولاً به جای عکسبرداری با اشعه ایکس، سونوگرافی شکمی بکار گرفته می ­شود. در صورت نیاز به رادیوگرافی قفسه سینه می ­توانید از پیشبندی سربی برای محافظت از نوزادتان بهره ببرید.

در مورد نگرانی­ هایتان در رابطه با ضرورت انجام این آزمایش، مخاطرات آن، چگونگی انجام آن، و یا معنا و مفهوم نتایج حاصله با پزشک خود گفتگو کنید. برای درک اهمیت این آزمایش، می ­توانید فرم اطلاعات آزمون پزشکی را تکمیل نمایید.


چگونگی انجام این آزمایش

رادیوگرافی قفسه سینه توسط تکنسین رادیولوژی انجام می­ شود. تصاویر اشعه ایکس توسط یک رادیولوژیست مورد بررسی و تفسیر قرار می ­گیرد. برخی از سایر پزشکان از قبیل پزشکان خانوادگی، متخصصان داخلی، و یا جراحان نیز می­ توانند رادیولوژی قفسه سینه را بررسی کنند.

احتمالاً باید هر گونه طلا و جواهراتی را که ممکن است در مسیر تصویر اشعه ایکس قرار بگیرد، از بدن خود خارج نمایید. شاید لازم باشد تا تمامی یا اکثریت لباس­های­ بالا تنه خود را از تنتان در بیاورید (البته اگر لباس زیرتان در مسیر اشعه نباشد می­ توانید آن را به تن خود داشته باشید). ممکن است لباسی گشاد و بلندی برای پوشیدن در طی آزمایش به شما داده شود.

در رادیوگرافی سینه معمولاً دو تصویر گرفته می­ شود: یکی از پشت قفسه سینه و دیگری از سمت کنار. ولی بسته به اهداف پزشکی ممکن است نماهای دیگری نیز لازم باشند. البته در مواقع اضطراری معمولاً فقط یک تصویر از نمای جلویی گرفته می ­شود.

پزشکان نمی ­توانند اطلاعات لازم برای پیدا کردن علت اصلی مشکل را همواره از رادیوگرافی قفسه سینه بدست ­آورند. اگر نتایج حاصل از رادیوگرافی سینه طبیعی نبوده و یا اطلاعاتی کافی درباره مشکل قفسه سینه ارئه ندهد، می ­توان از رادیوگرافی ­های اختصاصی­ تر یا سایر آزمایشاتی از قبیل سی تی اسکن، سونوگرافی، اکوکاردیوگرافی، و یا  اسکن MRI بهره برد.

معمولاً فرد در طی رادیوگرافی مقابل صفحه اشعه ایکس می ایستد. اگر لازم باشد که نشسته و یا دراز بکشید، شخصی برای اتخاذ موقعیت صحیح به شما کمک خواهد نمود.

شما باید برای جلوگیری از تار شدن تصویر در طی رادیوگرافی کاملاً آرام و بی حرکت باقی بمانید. ممکن است از شما خواسته شود تا نفس خود را برای چند ثانیه نگه دارید.

اغلب بیمارستان­ ها و برخی از کلینیک­ ها دستگاه ­های رادیوگرافی قابل حملی دارند. اگر رادیوگرافی قفسه سینه با دستگاه­ رادیوگرافی قابل حملی در بیمارستان انجام می شود، تکنسین رادیوگرافی و پرستار به شما برای اتخاذ موقعیت صحیح کمک خواهند کرد. معمولاً از نمای جلو فقط یک تصویر گرفته می­ شود.


چگونگی احساس فرد در طی آزمایش

شما هیچ گونه ناراحتی و دردی را در طی عکسبرداری با اشعه X احساس نخواهید کرد. فقط ممکن است میز رادیوگرافی سخت و اتاق مربوطه سرد به نظر برسد. در صورت وجود درد در ناحیه قفسه سینه ممکن است در اتخاذ برخی حالات، تنفس عمیق یا نگه داشتن نفس خود در طی عکسبرداری احساس ناراحتی نمایید.


خطرات

در صورت مواجهه با  هرگونه تشعشعی و حتی سطوح پایین تشعشع مورد استفاده در این روش، همواره خطری هر چند اندک برای آسیب به سلول­ ها یا بافتهای بدن وجود دارد. البته خطرات ناشی از اشعه ایکس معمولاً در مقایسه با منافع بالقوه این آزمون بسیار پایین می ­باشد.


نتایج

رادیوگرافی قفسه سینه تصویری است از قفسه سینه که قلب، ریه ­ها، راه هوایی، عروق خونی، و گره­ های لنفاوی فرد را نشان می­ دهد. همچنین رادیوگرافی قفسه سینه استخوان ­های ستون فقرات و قفسه سینه، از جمله استخوانهای پستان­ ها، دنده ها، ترقوه و بخشهای فوقانی ستون فقرات را نشان می ­دهد. در مواقع اورژانسی، نتایج حاصل از رادیوگرافی شکمی در عرض چند دقیقه آماده می ­شوند. در غیر این صورت، معمولاً نتایج در طی یک الی دو روز بعد آماده می­ شود.

رادیوگرافی طبیعی قفسه سینه

 • ریه ­ها از نظر اندازه و شکل و بافت طبیعی به نظر می رسند. هیچ غده یا توده دیگری در درون ریه ­ها دیده نمی­ شود. فضاهای پلور (فضای اطراف ریه ها) نیز طبیعی به نظر می رسد.
 • قلب از نظر اندازه، شکل، و بافت نرمال به نظر می رسد. رگهای خونی قلب نیز از نظر اندازه، شکل، و ظاهر طبیعی هستند.
 • استخوانها از جمله استخوانهای ستون فقرات و دنده ها طبیعی به نظر می رسند.
 • دیافراگم از نظر شکل و مکان طبیعی به نظر می رسد.
 • هیچ تجمع غیر طبیعی از مایعات یا هوا و هیچ شیء خارجی مشاهده نمی ­شود.
 • تمامی لوله ها، کاتتر یا سایر دستگاه ­های پزشکی در درون قفسه­ ی سینه در موقعیت صحیح خود قرار دارند.

رادیوگرافی غیر طبیعی قفسه سینه

 • عفونت­ هایی مانند ذات الریه یا سل وجود دارد.
 • ممکن است مشکلاتی مانند تومور، جراحت یا بیماری ­هایی از قبیل ادم ناشی از نارسایی قلبی دیده شود. در برخی موارد، رادیوگرافی­ های بیشتر یا آزمایشات دیگری برای بررسی دقیق­ تر مشکلات ضروری است.
 • مشکلاتی از قبیل بزرگ شدگی قلب که می تواند ناشی از آسیب های قلبی، بیماریهای دریچه قلب، و یا تجمع مایعات در اطراف قلب باشد مشاهده شود. یا مشکلات مربوط به عروق خونی از جمله آئورت بزرگ شده، آنوریسم، یا سخت شدن شریان ها (تصلب شرایین) دیده ­شود.
 • مایعاتی در ریه­ ها (ادم ریوی) و یا در اطراف ریه ها (افیوژن پلور) و یا هوایی در فضای اطراف ریه (پنوموتوراکس) دیده ­شود.
 • شکستگی استخوان در قفسه صدری، ترقوه، شانه، یا ستون فقرات دیده  شود.
 • غدد لنفاوی بزرگتر از حد طبیعی به نظر می ­رسند.
 • یک جسم خارجی در مری ، مجراهای تنفسی، و یا ریه ها دیده شود.
 • لوله، کاتتر، یا سایر دستگاه های پزشکی خارج از موقعیت صحیح  خود به نظر می ­رسند.

چه عواملی بر روی این آزمایش اثر می گذارند؟

عللی که ممکن است از انجام این آزمایش ممانعت کرده و یا نتایج حاصله را مخدوش سازند، عبارتنداز:

 • قادر به ساکن ماندن و حبس نفس خود در طی آزمایش نباشید.
 • اشیاء فلزی (مثل میله ­های ثابت ستون فقرات و جواهرات یا کمربندهای فلزی) که در مسیر تصویربرداری قرار دارند.
 • چاقی، که می تواند مشکلات قفسه سینه را پنهان نموده و یا عکسبرداری مناسب را با مشکل مواجه سازد.
 • درد قفسه سینه که می­تواند در طی آزمایش تنفس عمیق را برای شما دشوار سازد.
 • زخم­ های ناشی از عمل جراحی ریه در گذشته و یا تغییرات ناشی از یک بیماری مزمن می­توانند بررسی تصاویر رادیوگرافی را دشوار سازند.
 • تصاویر گرفته شده با دستگاه های قابل حمل در مقایسه با دستگاه­ های ثابت وضوح کمتری دارند.

به چه مواردی باید بیندیشیم؟

 • نتایج رادیوگرافی شما ممکن است با نتایج آزمایش قبلی شما تفاوت داشته باشد، شاید بدین دلیل که آزمایش جدید شما در مرکز پزشکی متفاوتی انجام گرفته و یا اینکه نوع آزمایش شما با آزمایش قبلی تفاوت دارد.
 • در صورت مشاهده نتایج غیرطبیعی ممکن است انجام رادیوگرافی­ های اختصاصی تر و یا سایر انواع آزمایش­ها از قبیل سی تی اسکن (CT)، آندوسکوپی، سونوگرافی و اسکن MRI ضرورت داشته باشد.
 • ممکن است برخی از بیماری­ ها از قبیل سرطان کوچک، آمبولی ریوی در رادیوگرافی قفسه سینه نشان داده نشوند، یا برخی دیگر از مشکلات توسط ساختارهای طبیعی قفسه سینه مخفی باقی بمانند.
 • برخی از کارگرانی که با آزبست کار می کنند، باید به طور منظم برای بررسی مشکلات ناشی از کار با آزبست مورد رادیوگرافی قفسه سینه قرار بگیرند.

ترجمه شده از وبسایت : www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است