استروژن طبیعی

منابع استروژن طبیعی

اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۶ الهام آقایی بهداشت بانوان نظرات

تخمدان ها استروژن را به طور طبیعی را در تمام مراحل مختلف رشد جنسی و بلوغ بانوان تولید می کنند. استروژن مسئول تحریک مخاط رحم، تخمدان ها و سینه ها است. استروژن همچنین به میزان کمی در مردان تولید می شود. دانشمندان بر این باورند که این ماده شیمیایی در سراسر بدن از جمله رشد مغز نقش دارد. استروژن طبیعی یا فیتواستروژن ها در محصولات گیاهی وجود دارند و به بسیاری از موادغذایی در رژیم غذایی ما منتقل می شوند. براساس یافته های محققان، سه نوع فیتواستروژن به نام ایزوفلاوون ها، لیگنان ها و کومستان ها وجود دارد. با مصرف این موادغذایی، فیتواستروژن ها همانند استروژن در بدن عمل می کنند.


موادغذایی سرشار از استروژن طبیعی

مغزهای آجیل و دانه ها

مغزها و دانه ها

بذرکتان یکی از بهترین منابع غذایی فیتواستروژن بوده، به طوریکه هر ۱۰۰ گرم از این ماده غذایی حاوی ۳۷۹,۳۸۰ میکروگرم است.

دانه های کنجد محتوی تقریبا ۸۰۰۰ میکروگرم فیتواستروژن در هر ۱۰۰ گرم می باشند.

پسته، دانه های آفتابگردان و شاه بلوط هر کدام در حدود۲۰۰ میکروگرم فیتواستروژن دارند.

بادام هندی، گردو و فندق نیز محتوی فیتواستروژن هستند.

 

سبزیجات

کلم، سیب زمینی و هویج

سبزی های کلارد، کدو حلوایی، لوبیا سبز، کلم، بوک چوی، مارچوبه، فلفل های سبز، هویج، کدو و سیب زمینی حاوی فیتواستروژن می باشند.

جوانه یونجه ۴۴۰ میکروگرم فیتواستروژن در هر ۱۰۰ گرم دارد.

 

غلات

غلات کامل

غلاتی از جمله جودوسر، گندم، چاودار، جو بارلی و برنج قهوه ای محتوی فیتواستروژن می باشند.

 

فرآورده های سویا

فرآورده های سویا

سویا محتوی میزان بالایی ایزوفلاوون است که باعث تولید استروژن در بدن می شود.

مصرف فرآورده های سویا از جمله توفو، آجیل سویا، ماست سویا، شیرسویا، لوبیا سویا تازه می توانند با تامین منبع سالمی از فیتواستروژن ها برای بدن به کاهش سطح کلسترول کمک کنند.

 

گیاهان

جعفری

تحقیقات نشان می دهد که برخی از گیاهان می توانند به افزایش سطوح طبیعی هورمونی در بدن کمک کنند. فیتواستروژن از طریق مصرف جعفری تازه یا خشک، دانه رازیانه، شبدر قرمز، آویشن، شیرین بیان، زردچوبه، مریم گلی، گل شاه پسند و رازک قابل دریافت است.

 

دانه بذرکتان

فواید بذرکتان

دانه بذرکتان جزو منابع طبیعی غنی از لیگنان ها در جهان به حساب می آید که میزان بالایی از فیتواستروژن ها را برای بدن فراهم می کند.

بذرکتان را می توانید به موادغذایی یا غلات پخته شده اضافه کنید.

برای بهره مندی از فواید بذرکتان می توان آن را به صورت مکمل نیز استفاده کرد.


فواید استروژن طبیعی

استروژن طبیعی برای سلامتی بدن ضروری است. همچنین استفاده از موادغذایی حاوی استروژن طبیعی فواید سلامتی بسیاری را به دنبال دارند.

  • تراکم استخوانی: استروژن به تولید استئوبلاست ها (استخوان سازها) و محافظت از بافت استخوانی کمک می کند. همچنین یکی از هورمون هایی است که با کلسیم و ویتامین D در برابر از دست دادن استخوان مقابله می کند. با افزایش سن سطوح استروژن بدن کاهش می یابد و خطر پیشرفت پوکی استخوان در بانوان افزایش می یابد. بنابراین این امر می تواند یکی از دلایل شروع درمان جایگزینی استروژن در دوران یائسگی باشد.
  • سلامت قلبی-عروقی: استروژن باعث افزایش لیپوپروتئین با چگالی بالا یا کلسترول خوب و کاهش لیپوپروتئین با چگالی کم یا کلسترول نوع بد می شود. سطوح کافی استروژن می تواند باعث بهبود جریان خون در سراسر بدن شود. استروژن همچنین در عملکرد مغز نقش دارد. بانوانی که به دلیل خطر سرطان اقدام به برداشتن تخمدان ها می کنند، بیشتر درمعرض خطر قرار می گیرند، این بانوان اغلب از درمان جایگزینی استروژن برای کاهش این خطرات استفاده می کنند، هرچند در حال حاضر برای بهبود سلامت قلبی-عروقی توصیه نمی شود.
  • کمک به بهبود علائم یائسگی: علائم یائسگی از جمله گرگرفتگی، تغییرات خلق و خو و اختلالات خواب اغلب با جایگزینی استروژن بهبود می یابند. درمان استروژن واژینال نیز ممکن است برای کاهش خشکی واژینال استفاده شود.
  • سلامت پوست: استروژن باعث افزایش جریان خون به پوست می شود که تسریع در بهبودی، حفظ رطوبت بدن و قابلیت ارتجاعی پوست را به دنبال دارد. محصولات حاوی استروژن به کاهش سرعت پیشرفت طاسی در مردان و درمان آکنه کمک می کنند.
  • سلامت جنسی: خشکی واژن، فقدان تجربه ارگاسم و مقاربت دردناک اغلب با کاهش استروژن در ارتباط است و می تواند با درمان استروژن بهبود یابد.
  • کیفیت خواب: کاهش سطوح استروژن در زمان یائسگی می تواند منجر به تعریق شبانه و گرگرفتگی شود و در این شرایط داشتن یک خواب آرام برای بانوان دشوار است. درمان استروژن می تواند به کاهش این علائم برای داشتن یک خواب کامل کمک کند.
  • سلامت دستگاه گوارش: میزان کافی از استروژن می تواند به جذب موادمغذی از غذا به بدن کمک کند. بانوان بعد از یائسگی اغلب برای جلوگیری از کمبود کلسیم تحت درمان استروژن قرار می گیرند که البته می تواند سلامت استخوان را به خطر بیاندازد.

منبع: www.med-health.net

مقالات مرتبط

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است