کودک دو ماهه

کودک دو ماهه

بهمن ۲۵, ۱۳۹۸ نسخه نوزاد ( 1 الی 12 ماهگی ) نظرات

کودک دو ماهه : کودک شما از مرحله نوزادی عبور کرده و اکنون، در ماه دوم زندگی اش، شخصا احساسات بسیار قوی و معناداری از کودک خود به دست می آورید. شما همینطور در مورد اینکه چه چیزی کودک دو ماهه شما را بر می انگیزد، چیزهایی که دوست دارد یا دوست ندارد را درک میکنید. علاوه بر این چیزهای پایه ای مانند گرسنگی، خواب آلودگی، کثیف کردن پوشک و …. را خواهید فهمید. این بخش از راهنمای ماه به ماه نسخه برخی از مراحل کودکی را توصیف می کند که شما می توانید انتظار داشته باشید کودکتان در دو ماهگی آنها را کسب کند.


اگه دوست دارین بدونین رشد حرکتی، شناختی, اجتماعی و زبانی کودکتون چطور بوده، پیشنهاد ما استفاده از  نرم افزار رشدیار هست.


نکاتی که باید درباره کودک دو ماهه خود حتما بدانید

 • اغلب نوزادان در حدود ۱۲ هفتگی عمر خود، کم کم یاد میگیرند که در طول شب بخوابند.
 • برای پیشگیری از بروز تصادف و یا پیش آمدها ناخوشایند رانندگی سعی کنید کودک دو ماهه را سوار ماشین و وسایل نقلیه نکنید. (تا آنجا که ممکن اسن)
 • مایعنه فیزیکی و چکاپ دو ماهگی نوزاد را انجام دهید و مطمئن شوید که تمام واکسن های مورد نیاز تا این سن را زده باشد.
 • از روزهایی که در دو ماهگی نوزاد در انتظار شما است لذت ببرید زیرا سریعترین ماهه کودکی همین ماها دوم است.

وضعت رشد کودک دو ماهه

در سن ۲ ماهگی، احتمالاً نوزاد شما نسبت به تولدش آسمان تا زمین فرق کرده است. به لطف برخی از تغییرت جسمی ناشی از رشد در طول ماه اول، شما باید از این ماه لباس های دیگری به تن نوزاد خود کنید زیرا ابعاد بدنش تغییر کرده است. وضعیت دو ماهه دلبند شما اکنون به این صورت است:

 • وزن کودک دو ماهه از بدو تولد تاکنون یک یا دو کیلوگرم افزایش یافته است
 • قد نوزاد دو ماهه ۲.۵ تا ۵ سانتی متر بیشتر شده
 • دور سرش نیز ۴ سانتی متر بیشتر شده است

به خاطر داشته باشید که اعداد فوق به طور متوسط ​​است و نوزادان معمولا به صورت جهشی تغییر میکنند. بعد از آن نیز یک دوره رشد آهسته در انتظارشان است که در نوع خود جالب توجه است.

نقاط عطف در خصوص رشد نوزاد در دو ماهگی

نکته مهم در خصوص کودک دو ماهه این است که ابتدا و انتهای دو ماهگیشان کمی متفاوت از هم است. برخی از مهمترین مراحل رشد یک نوزاد ۲ ماهه در ادامه توضیح داده شده است.

توانایی هایی کودک ۲ ماهه

 • بسته شدن فانتانل خلفی: فانتانل خلفی ، شیاری نرم در بالای سر کودک شما است که حتی نمی توانید آن را ببندید زیرا زیر پوست است. این شکاف ریز باید تا ۲ ماهگی بسته شود. اگرچه در بعضی موارد ممکن است تا ۳ ماهگی کودک شما باز بماند. طی معاینه دو ماهگی از پزشک خود بخواهید که فونتانل خلفی را ارزیابی کند تا ببیند آیا در خصوص آن نگرانی وجود دارد یا خیر.
 • افزایش وزن بیشتر: به دلیل اینکه کودک دو ماهه شما هنوز توانایی حرکت آنچنانی ندارد هرچه میخورد را به تقویت بدنش اختصاص داده و یا حتی ذخیر میشود. بنابراین روند وزنگیری در دو ماهگی نسبتا زیاد است.
 • جنبش بیشتر: نوزاد کوچک شما هر روز قوی تر می شود و در انتهای دو ماهگی جنب و جوش بیشتری پیدا میکند.

توانایی های مغزی و ادراکی نوزاد ۲ ماهه

 • لبخند: اگر کودک شما هنوز به رویتان لبخند نزده است باید از الان منتظر انواع و اقسام لبخند زدن های شیرین او باشید.
 • چهره ها را تشخیص می دهد: در سن ۲ ماهگی ، کودک شما باید چهره مادر و سایر نزدیکانی که طی دو ماه زندگی دیده را تشخیص دهد.

چه زمانی باید نگران کودک دو ماهه خود باشید؟

در موارد زیر بهتر است با متخصص اطفال صحبت کنید:

 • اگر کودک شما به خوبی غذا نمی خورد یا به نظر میرسد که وزن نمیگیرد.
 • اگر کودک شما نمیتواند چهره ها را تشخیص دهد و شما را به خوبی نمیشناسد. او با دیدن شما میجنبد، حرکت میکند، لبخند میزند و ….
 • اگر نمیتواند به صورت افقی انگشت، اسباب بازی یا هر شی دیگر را تشخیص دهد.
 • اگر کودک شما قادر به بلند کردن سر خود از روی زمین نیست.

مهارت های حرکتی کودک دو ماهه

کودکان دو ماهه کنترل بیشتری بر بدن خود به دست می آورند. این به این معناست که آنها می توانند سر خود را موقعی که روی شکم خود دراز کشیده اند یا ایستاده نگه داشته شده اند، اندکی ثابت تر نگه دارند.

در ماه دوم زندگی، کودکان همچنان رفلکس مکش قوی دارند. ممکن است متوجه شوید که کودک شما دوست دارد انگشتان خود را بمکند. این یکی از بهترین راه هایی است که کودکان برای آرام کردن خود دارند.

در دو ماهگی، کودک شما هنوز هماهنگی لازم را برای بازی با اسباب بازی ها ندارد. اما کودک شما ممکن است به اشیای رنگارنگ آویزان شده جلوی خود ضربه بزند. کودک شما ممکن است مدت کوتاهی اسباب بازی که شما در یکی از دستان او قرار داده اید را نگه دارد.


خواب کودک دو ماهه، نوزاد دو ماهه چند ساعت میخوابد؟

الگوهای خواب کودک شما در حال پدیدار شدن هستند اما در دو ماهگی هنوز کاملا تثبیت نشده اند. در این سن، کودکان ۱۵ تا ۱۶ ساعت در روز می خوابند. اما این ساعت ها دوره ای هستند و معمولا آماده نیستند که کل شب را بخوابند. این به خصوص برای نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند باررزتر است که معمولا هر سه ساعت بیدار می شوند تا شیر بخورند.

چند هفته دیگر صبر کنید و آن موقع می توانید استراحتی که به شدت به آن نیاز دارید را به دست آورید. ممکن است حتی بتوانید کل شب را کاملا بخوابید اگر به کودک خود یاد بدهید چطور خودش به خواب ببرد. اینکار را با قرار دادن نوزاد خود در گهواره زمانی که خواب آلود است انجام دهید. تمام نوزادان حتما باید روی پشت خود بخوابند تا ریسک سندرم مرگ ناگهانی نوزاد کاهش داده شود. شما می توانید مدت زیادی زمانی که نوزاد بیدار و تحت نظارت است او را روی شکم قرار دهید. همچنین, تمام اشیای نرم را از گهواره نوزاد بردارید از جمله بالش ها, پتوها, عروسک های پولیشی و ضربه گیرهای نرم.


حس های کودک دو ماهه

در دو ماهگی کودکان می توانند اشیا و افراد را از فاصله ۱۸ اینچی ببینند. این به این معنی است که هنوز باید نوزاد را نزدیک به خود نگه دارید اما کودک شما می تواند صورت شما را موقع تغذیه کاملا خوب ببیند. کودکتان باید قادر باشد حرکات را زمانی که از کنار او راه می روید دنبال کند. شنوایی کودک هم در حال پیشرفت است. کودک دو ماهه شما به خصوص از گوش دادن به صدای شما لذت می برد.


ارتباط با کودک دو ماهه

برای نوزادان دو ماهه ارتباط بیشتر شامل گریه کردن می باشد. اما شما ممکن است صداهای شیرینی که او می سازد را بشنوید. نوزاد شما صورت و صدای شما را می شناسد و به آنها پاسخ می دهد. ممکن است اولین نشانه لبخند را ببینید.

یکی از مهم ترین کارهایی که باید در این سن انجام دهید صحبت با نوزادتان است. اگرچه کودکان دو ماهه نمی توانند با شما صحبت کنند, به صدای شما پاسخ می دهند و این آنها را ترغیب می کند تا اولین کلمات را در ماه های بعد بگویند.


نکاتی در خصوص کودک دو ماهه شما

 • چند ماه اول زندگی کودک انتظار می رود که برای والدین جدید هیجان بر انگیز باشد. می توانید هر وقت که لازم داشتید سوالاتی را بپرسید. پزشک شما بهترین منبع برای اطلاعات است اما خانواده و دوستان پشتیبان های خوبی هستند.
 • اطلاعات در نسخه و بسیاری سایت های دیگر به صورت منظم توسط متخصصین بازبینی می شوند تا اطمینان حاصل شود که اطلاعات قابل اطمینان هستند. با این حال, اینترنت هم مکانی است که اطلاعات زیادی در آن وجود دارد. مطمئن شوید که منبع اطلاعات پزشکی و دیگر اطلاعاتی که به صورت آنلاین می خوانید را می شناسید.
 • والدین امروزه مدام در حال حرکت هستند. در نتیجه, کودکان زمان زیادی را در صندلی های ماشین و کریر ها می گذارند. کودکان باید فرصت حرکت در پوزیشن های مختلف در طول روز را داشته باشند تا بتوانند از عضلاتی که برای غلتیدن, چهار دست و پا رفتن و نهایتا راه رفتن احتیاج دارند استفاده کنند. گاهی او را روی شکم, در روروک و آغوش خود قرار دهید. کودکان نباید به صورت روتین در کریر و صندلی ماشین بخوابند.
 • لمس طی ماه های اول کودک شما بسیاری مهم است. بعضی متخصصین ماساژ کودک یا تماس پوست با پوست را توصیه می کنند اما فقط نگه داشتن یا تکان دادن کودک دو ماهه کافی است.
 • وقتی که نوزاد دو ماهه شما گریه می کند، تکنیک های آرام سازی متفاوت را امتحان کنید. بعضی کودکان به موسیقی ملایم یا آواز خواندن واکنش نشان می دهند. بقیه با صدای یکنواخت آرام می شوند (مثلا روشن کردن جارو برقی یا قرار دادن موج رادیو بین ایستگاه ها). امتحان کنید تا بفهمید کدام حالت برای نوزاد دو ماهه شما موثر تر است.

کودک یک ماهه

کودک سه ماهه


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است