کودک سه ماهه

کودک سه ماهه

بهمن ۲۵, ۱۳۹۸ نسخه نوزاد ( 1 الی 12 ماهگی ) نظرات (1)

کودک سه ماهه شما در حال رشد است و هر روز آگاه تر می شود. در این سن، کودک شما باید طبق برنامه طبیعی که در ذاتش تعریف شده عمل کند و به شما استراحتی که به شدت به آن نیاز دارید را بدهد! این بخش از راهنمای ماه به ماه نسخه برخی از مراحل رشد کودک که می توانید در طول سه ماهگی او انتظار داشته باشید را توصیف می کند.


اگه دوست دارین بدونین رشد حرکتی، شناختی, اجتماعی و زبانی کودکتون چطور بوده، پیشنهاد ما استفاده از  نرم افزار رشدیار هست.


۳ نکته مهم برای سه ماهگی نوزاد در یک نگاه

 • کودک سه ماهه شما ممکن است از این ماه عادت کند که به خوبی در طول شب بخوابد. این یعنی شما هم میتوانید بعد از سه ماه کمی حساب شده تر بخوابید و خوابتان روی حساب و کتاب باشد.
 • اگر کودک سه ماهه شما مشغول مکیدن انگشتان خود است اصلا نگران نباشید زیرا این طبیعی است.
 • تا همین سن باید با نوزاد خود در یک اتاق بخوابید و کم کم اتاق او را جدا کنید تا بتواند در اتاق مجزای خودش بخوابد.

وضعیت رشد کودک سه ماهه

در سن ۳ ماهگی، نوزاد شما اکنون باید ۳۰ درصد بیشتر از لحظه ای که متولد شد وزن داشته باشد. طول او  نیز اکنون ۲۰ درصد بیشتر شده. به عبارتی وزن نوزاد سه ماهه باید اکنون به طور میانگین ۵ تا ۶ کیلوگرم و قدش ۲۳ تا ۲۴ سانتی متر باشد.

رشد کودک سه ماهه

بسیاری از متخصصان ۱۲ هفته اول پس از تولد نوزاد را “سه ماهه چهارم” بارداری می نامند. زیرا قرار است که هنوز رشد زیادی در این دوره برای نوزاد رخ دهد. نوزاد طی این ۱۲ هفته هنوز بخشی از مراحل رشد و تکامل اندام هایش را ادامه میدهد تا بتواند به یک انسان کامل از نظر جسمی تبدیل شود.

با توجه به اینکه بدنش در حال رشد و توسعه است، ممکن است درد احساس کند. و گریه کردن یا بیقراری در نوزاد ۳ ماهه به همین خاطر طبیعی در نظر گرفته میشود. البته باید کم کم در سن سه ماهگی این روند کاهش یافته و نوزاد کمی خوشحال و سرحالتر شود.


توانایی های نوزاد سه ماهه از لحاظ جسمی

 • مکیدن انگشت شست یا انگشتان دیگر: بسیاری از نوزادان در این زمان شروع به مکیدن انگشتان دست خود می کنند. زیرا این سنی است که آنها واقعاً دست های خود را “کشف” می کنند. در سن ۳ ماهگی، نوزادان می توانند دستان خود را نزدیک به دهان خود نگه دارند. و ممکن است مجذوب جویدن انگشتان دست خود شوند یا با مکیدن انگشتان دست خود مفهوم آرامش را پیدا کنند.
 • رایحه ها را درک میکنند: کودک شما به طور قطع می تواند رایحه اصلی مراقبت کننده خود که معمولا مادر یا پدر است را تشخیص دهد. در حالی که این مهارت در بدو تولد نیز وجود دارد، اما اکنون از هر لحاظی بو را درک میکند.
 • درک کردن بافت ها و الگوهای اشیاء: در سن ۳ ماهگی نوزاد به چیزهایی که لمس میکند ادراک دارد. نسبت به برخی اشیاء احساس خوبی دار ونسبت به برخی دیگر احساس خوبی نخواهد داشدت
 • کودک ۳ ماهه سر را بیشتر بالا نگه میدارد: تا این سن نوزاد معمولا باید بتواند که سر خود را ۹۰ درجه بالا نگه دارد.
 • با کمک و پشتیبانی مینشیند: مثلاً وقتی کودک خود را در دامان نگاه میدارید، او باید بتواند در جای خود بنشیند و سرش را نسبتاً ثابت نگه دارد.
 • تحمل وزن بر روی پاها: با کمک شما باید بتواند روی پاها بایستد اما هیچگاه او را رها نکنید زیرا به سختی خواهد افتاد.

تغییرات ادراکی و وابسته به عملکرد مغز در نوزاد ۳ ماهه

 • افزایش بینایی: اگرچه کودک شما هنوز درک عمیق بینایی ندارد (آنها نمی توانند تشخیص دهند که اشیاء تا چه حد دور هستند یا چقدر نزدیک هستند)، آنها می توانند اشیایی که در فاصله ۲۰ تا ۳۸ سانتی متر را خوب ببینند.
 • افزایش کیفیت شنوایی: کودک سه ماهه شما باید بتواند صداها را بهتر بشنود و شروع به تقلید صداهای شما کند. (همون سر و صداهای شیرین بچگانه)
 • تلاش برای گرفتن اشیاء: کودک شما ممکن است از هر دو دست برای گرفتن یک جسم، مانند چوب پنبه یا اسباب بازی استفاده کند.
 • نوزاد چهار ماهه اشیاء را دنبال میکند: در حالی که ممکن است کودک شما در هفته های گذشته ردیابی اشیاء را کما بیش دنبال کرده باشد، اما آن ها اکنون در سه ماهگی باید بتوانند اشیاء را به صورت ۱۸۰ درجه دنبال کنند.
 • چشم ها را متمرکز میکند: تا به امروز طبیعی است که نوزادان در تمرکز چشم خود مشکل داشته باشند. شما ممکن است متوجه شوید که کودک سه ماهه شما نسبت به نگاه شما عکس العمل نگاه میکند و روی شما تمرکز میکند.

چه زمانی باید نگران کودک سه ماهه خود باشیم؟

به عنوان والدین یک نوزاد ۳ ماهه، پیگیری دقیق نقاط عطف رشد نوزادتان می تواند هیجان انگیز باشد. اما این را نیز باید در نظر داشته باشید که نقاط عطف نوزادی و رشد برای هر کودکی متفاوت است. فقط به این دلیل که کودک شما هنوز نتوانسته برخی از توانایی های یک نوزاد سه ماهه را فرا بگیرد به این معنی نیست که او مشکل درد. اما اگر هر یک از دو مرود زیر را در خصوص او دیدید، حتما به متخصص اطفال خبر دهید:

 • اگر کودک شما به خوبی غذا نمی خورد یا به نظر می رسد وزنش اصلا زیاد نمیشود.
 • اگر نمیتواند روی یزی تمرکز کند.

مهارت های حرکتی کودک سه ماهه

رفلکس های ذاتی مثل رفلکس از چا پریدن که نوزاد شما طی چند ماه اول نشان می داد باید محو شده باشد یا از بین رفته باشد. شما احتمالا متوجه شده اید که قدرت گردن نوزاد شما در حال ارتقا است. زمانی که شما نوزاد را سر پا نگه می دارید، لغزش کمی در سرش می بینید یا اصلا نمی بینید.

نوزادان سه ماهه همینطور باید قدرت اندام فوقانی کافی داشته باشند تا سر و سینه خود را با بازوهایشان ساپورت کنند. درحالیکه روی شکم هستند قدرت اندام تحتانی کافی داشته باشند تا پای خود را بکشند و ضربه بزنند.

زمانی که نوزاد خود را نگاه می کنید علائم اولیه هماهنگی چشم و دست را می بینید. دست های نوزاد شما می تواند باز و بسته شود، کنار هم بیاید، به اسباب بازی های رنگارنگ ضربه بزند، مدت کوتاهی اسباب بازی را بگیرد و به سمت دهان برود.


خواب کودک سه ماهه

سیستم عصبی کودک سه ماهه شما در حال رشد است و شکم او می تواند شیر بیشتری را در خود جای دهد. آن تغییرات به نوزاد شما اجازه می دهد شش یا هفت ساعت در هر نوبت بخوابد که به معنی خواب خوب شب برای شما است.

اکر کودک شما در نیمه شب بیدار می شود،  قبل از اینکه به سراغ او بروید ۳۰ ثانیه صبر کنید. گاهی نوزادان چند ثانیه گریه خواهند کرد و بعد به خواب می روند. زمانی که شما با شنیدن اولین صدا بلافاصله به سراغ او می رویدف کودک شما یاد نمی گیرد چطور خودش به تنهایی به خواب برود.

زمانی که گریه ها متوقف نمی شود، لازم نیست که در میانه شب به اتاق کودک بروید، به مسائل ضروری بچسبید. تغذیه و تعویض باید در تاریکی انجام شود و سپس نوزاد مستقیم به گهواره برگردانده شود. نهایتا نوزاد شما متوجه می شود که شب فقط برای خوابیدن است. برنامه خواب روزانه نوزاد شما باید تا کنون منظم تر شده باشد. بیشتر نوزادان سه ماهه چند چرت یک و نیم تا دو ساعته در روز می زنند.


حس های کودک سه ماهه

شنوایی و بینایی کودک سه ماهه شما در حال پیشرفت است. کودک سه ماهه در این سن سر خود را می چرخاند و به صدای والدین خود لبخند می زند. او دوست دارد به همه نوع موسیقی گوش بدهد.

نوزاد شما احتمالا ترجیح می دهد به اسباب بازی هایی با رنگ شاد و روشن نگاه کند. این به خاطر این است که دیدن اشیا با کانتراست شدید آسان تر است. صورت ها برای کودکان سه ماهه مطلقا جذاب هستند. اگر به کودک خود نگاه کنید او هم به چشمان شما خیره می شود نوزاد شما عمدتا به انعکاس خود در آینه گهواره خیره خواهد شد.


ارتباط کودک سه ماهه

در طی سه ماه، نوزاد شما بیشتر مثل یک انسان منحصر به فرد شده است. این مرحله ای است که روانپزشک کودک مارگارت مالر به عنوان از تخم بیرون آمدن به آن اشاره می کند. زمانی که نوزادان از پوسته خود بیرون می آیند و به جهان پیرامون خود واکنش نشان می دهند و با آن ارتباط برقرار می کنند. بخشی از این پروسه شامل تعامل با افراد و لبخند زدن به خاطر رضایت می باشد در غیر این صورت به عنوان لبخند های اجتماعی شناخته می شود.

در ماه سوم، گریه کردن دیگر متد اولیه ارتباط کودک شما نیست. در واقع، کودکان سه ماهه نباید بیش از یک ساعت در روز گریه کنند. اگر گریه کردن بیش از این باشد یا به نظر شما بیش از حد می آید, وقتی از دکتر بگیرید به خاطر اینکه رفلاکس یا مشکل پزشکی دیگر ممکن است پشت گریه ها باشد. به جای گریه کردن, کودک اکنون شروع به ارتباط برقرار کردن به شیوه های دیگر کرده است مثل صدا درآوردن.

کودک خود را با پاسخ به این صداها و بیان اینکه وقتی با هم هستید چه کار می کنید در مکالمه درگیر کنید. مثلا بگویید الان می خوام پوشکت را عوض کنم یا حالا وقت ناهاره. کودک شما به صدای شما گوش می دهد و حالات صورت شما را موقع صحبت کردن نگاه می کند. نهایتا او شروع به شکل دهی صدا ها و ایجاد ژست های خاص خود می کند. مکالمه داشتن راه عالی برای ایجاد ارتباط با کودکتان است.


مراحل رشدی از دست رفته

هر کودکی کمی متفاوت است. اگر کودک شما یک مرحله را ندارد نگران نشوید به خصوص اگر کودک شما قبل از موعد به دنیا آمده است. با این حال با پزشکتان تماس بگیرید اگر کودک شما در سه ماهگی از موارد زیر تبعیت نمی کند:

 • عکس العمل به صداها
 • دنبال کردن اشیا یا افراد با چشم
 • لبخند زدن
 • رساندن دست به اشیا

چند نکته در خصوص کودک سه ماهه

بعضی متخصصین نکاتی را درباره نگهداری به خصوص درباره چگونگی خواباندن کودک در تمام شب بیان می کنند. به این توصیه ها گوش کنید اما به حس درونی خود اعتماد کنید. اگر اینکه بگذارید تا کودک شما گریه کند برای شما موثر نیست و خلاف باورهای شما به عنوان یک والد است این کار را نکنید.

ممکن است از دوست یا یکی از اعضای خانواده بشنوید که اگر دادن غذای جامد به کودک را شروع کنید کمک می کند که کل شب بخوابد. اما باید حداقل یک ماه دیگر صبر کنید. آکادمی متخصصین کودک آمریکا توصیه نمی کنند که کودکان تا وقتی که بین ۴ و ۶ ماهگی باشند چیزی جز شیر مادر یا شیر خشک بخورند.


کودک دو ماهه

کودک چهار ماهه

برای مطالعه در مورد رشد کودک سه ماهه اینجا کلیک کنید

 

مقالات مرتبط
نظرات شما 1
آذر ۳۰, ۱۳۹۶

سلام دختره من که فقط گریه میکنه از همون اولی که به دنیا اومده تا الان که سه ماه شده فقط گریه میکنه دیونم کرده

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است