کودک چهار ماهه

کودک چهار ماهه

فوریه 14, 2020 نسخه نوزاد ( 1 الی 12 ماهگی ) نظرات (2)

کودک چهار ماهه شما در حال رشد است و هوشیار تر از قبل شده است. کودکان در این سن دوست دارند حس خود را از طریق لبخند زدن، خندیدن، صدا در آوردن و خرخر کردن بیان کنند.

این بخش از راهنمای ماه به ماه نسخه برخی از مراحل مهمی که انتظار می رود کودک شما در چهار ماهگی آن را کسب کند توصیف می کند.


اگه دوست دارین بدونین رشد حرکتی، شناختی, اجتماعی و زبانی کودکتون چطور بوده، پیشنهاد ما استفاده از  نرم افزار رشدیار هست.


رشد کودک چهار ماهه

در چهار ماهگی، وزن کودک شما احتمالا دو برابر موقع تولد شده است. اگر شما نگران هستید که کودک شما خوب نمی خورد یا وزن کافی اضافه نکرده است، با متخصص کودک خود صحبت کنید. وزن نوزاد ۴ ماهه به طور میانگین میتواند ۵.۸ کیلوگرم باشد.

 

 

پیشرفت کودک چهار ماهه : مهارت های حرکتی 

کودک شما اکنون چابک تر شده است و کارهای بیشتری با دستانش انجام می دهد. دستان او اکنون با هم، کار می کنند تا یک اسباب بازی را حرکت دهند یا جغجغه را تکان دهند. در واقع، آن دست ها هر چیزی که در دسترسشان باشد را مدتی نگه خواهند داشت از جمله عروسک پلیسی، موهای شما و هر شی رنگی یا درخشان آویزان شده نزدیک.

میخواهد همه چیز را وارد دهانش کند

ممکن است بخواهید گوشواره یا گردنبند خود را درآورید اگر نمی خواهید که نوزادتان آن را بکشد. هر چیزی که نوزاد شما بتواند بلند کند احتمال دارد که درون دهانش قرار دهد- چشیدن یکی از شیوه هایی است که او جهان را کشف می کند. ضروری است که شما چیزهای کوچک را که کودکتان می تواند در دهانش بگذارد اطراف او رها نکنید. هرچیزی که از نظر اندازه بتواند در لوله دستمال توالت قرار گیرد نباید در دسترس کودک چهار ماهه باشد.

پیشرفت نوزاد ۴ ماهه، باید سرش را ثابت نگاه دارد

تا حالا, سر کودک شما دیگر نباید لرزان باشد. کودکان چهار ماهه کنترل سر خوبی در حالت نشستن با کمک دارند و می توانند سر و سینه خود را موقع دراز کشیدن روی شکم بالا نگه دارند. آنها همینطور می توانند با پای خود ضربه بزنند و فشار وارد کنند. بعضی کودکان حتی می دانند چطور از حالت دمر به طاقباز غلت بزنند.

 

 

خواب کودک چهار ماهه

در چهارماهگی کودک شما, هر دوی شما باید از خواب کامل شب لذت ببرید. در این مرحله کودکان عموما می توانند هفت تا هشت ساعت پشت سر هم بخوابند. به علاوه دو چرت روزانه هم داشته باشد. کودک شما باید در کل ۱۴ تا ۱۶ ساعت در روز بخوابد.

حس ها کودک چهار ماهه

طی سه ماهه اول, کودکان مشکل زیادی در تمیز کانتراست های رنگ دارند که به این خاطر است که نوزاد شما رنگ های روشن و شی های سیاه و سفید را ترجیح می داد. اما در چهارماهگی, دید کودک شما به ۲۰/۴۰ افزایش یافته است. کودکان در این سن می توانند کانتراست های رنگی جزئی تری را تشخیص دهند مثل دکمه قرمز روی تی شرت قرمز.

آنها همینطور می توانند در طول اتاق نگاه کنند اگرچه هنوز ترجیح می دهند از نزدیک به افراد نگاه کنند. چشمان کودک شما باید به صورت یکنواخت با هم حرکت کند و اشیا و افراد را در اتاق دنبال کند. اگر شما متوجه انحراف چشم یا هر مشکل بینایی دیگری شدید, حتما آنها را به متخصص کودکان گزارش کنید.

شما همینطور ممکن است متوجه شوید که چشمان کودک شما تغییر رنگ پیدا کرده است. چشمان روشن تر ممکن است تغییرات متعددی پیدا کند قبل از اینکه در شش ماهگی به رنگ نهایی خود برسد.

تغذیه کودک چهار ماهه

بعضی متخصصین کودک توصیه نمی کنند که تا شش ماهگی به کودک خود غذای جامد بدهید. اما بسته به اندازه کودکتان و آمادگی, دکتر شما ممکن است موافقت کند که در چهار ماهگی غذاهای جامد را شروع کنید. قبل از شروع اولین غذای جامد, مطمئن شوید که کودک شما کنترل سر و گردن خوبی دارد و می تواند با ساپورت صاف بشیند.

اولین غذای کودک چهار ماهه

اولین تغذیه کودک چهار ماهه شما باید غلات برنج غنی شده با آهن در ترکیب با شیر مادر یا شیر خشک باشد. ابتدا غلات را بسیار نازک کنید تا وقتی که کودک شما به آن عادت کند. سپس ببینید کودکتان چطور به آن واکنش نشان می دهد. کودکان در این سن ممکن است هنوز رفلکس زبانی قوی داشته باشند. اگر شما قاشق غذا را در دهان کودک قرار دهید و او آن را به بیرون هل دهد, ممکن است لازم باشد یکی دو هفته صبر کنید و بعد دوباره غذاهای جامد را امتحان کنید.

ارتباط کودک چهار ماهه

کودکان چهار ماهه شروع به کشف خود به عنوان فردی منحصر به فرد کرده اند. آنها همینطور در حال درک این مسئله هستند که افراد اطراف آنها به اعمال آنها واکنش نشان می دهند. وقتی که کودک شما گریه می کند, شما به سراغ او می آیید. وقتی چیزی روی زمین می اندازد, شما آن را بر می دارید. کودکان زیادی از انداختن وسیله مشابه دوباره و دوباره خوشحال می شوند فقط به خاطر اینکه می خواهند ببینند والدین آنها آن را بر می دارد.

کودکان در این سن درحال یادگیری این مسئله هستند که ارتباط برقرار کننده های کارآمدی باشند. آنها احساسات خود را از طریق صدا در آوردن و خندیدن نشان می دهند. شما متوجه می شوید که کودک شما می تواند از صورت خود برای بیان طیف وسیعی از احساسات از لبخندی شاد تا صورت عصبانی تا دهان باز نشان دهنده شگفتی را استفاده کند. کودک چهار ماهه شما شروع به یادگیری این مسئله کرده که چطور احساسات را از صدا و حالات صورت شما بخواند.

مبانی مراقبت از کودک چهار ماهه

در ادامه با برخی از مهمترین اصول مراقبت از نوزاد ۴ ماهه آشنا خواهید شد:

آروغ زدن نوزاد چهار ماهه

در چهار ماهگی، نباید انتظار داشته باشید نوزاد برای خوردن هر وعده غذایی آروغ بزند. از آنجا که کودک شما می تواند بیشتر بنشیند و سر خود را بهتر نگه دارد، ممکن است اکنون قادر به تحمل غذاها، بدون کمک گرفتن از آروغ زدن باشد. البته هر کودک در این زمینه متفاوت است. بنابراین اگر کودک کوچک شما بعد از خوردن شیر احساس خوبی نداشته باشد خودش سعی میکند آروغ بزند.

پیشگیری از گزش حشرات موزی

استفاده از انواع مواد دفع کننده حشرات مادامی که نوزاد بیشتر از دو ماه داشته باشد به شرط رعایت نکات ایمنی بدون اشکال است. اما هیچ حشره کشی را در خصوص نوزاد دو ماهه و کمتر از آن استفاده نکنید.

از کودک چهار ماهه در برابر نور آفتاب حفاظت کنید

نوزادان زیر ۶ ماه نمی توانند از ضد آفتاب استفاده کنند، بنابراین اگر از تفریح ​​در فضای باز در آفتاب لذت می برید، باید کودک کوچک خود را در سایه نگه دارید و از لباس های محافظتی مانند کلاه های لبه دار مناسب استفاده کنید.

عدم خوراندن عسل به نوزاد چهار ماهه

نوزادان تا سن بالای ۱ سال نمی توانند عسل بخورند. زیرا عسل سرشار از باکتری است و از آنجایی که دستگاه ایمنی بدن کودکان زیر ۱ سال تکامل نیافته نمیتواند با آن ها مقابله کند.

استحمام نوزاد چهار ماهه

دقیقاً مانند چند ماه گذشته، شما باید هر دو تا سه روز یکبار نوزاد ۴ ماهه خود را حمام کنید. فقط مراقب باشید زیرا پوستاشان واقعا در این سن حساس است.

مراجعه به پزشک، چه وقت باید در خصوص نوزاد ۴ ماهه به پزشک مراجعه کرد؟

در اینجا بعضی آیتم ها وجود دارد که باید در چک لیست شما برای ویزیت پزشکی کودک چهار ماهه تان باشد:

  • وزن و قد
  • مراحل مهم رشدی
  • واکسن ها
  • شنوایی و بینایی
  • خوردن
  • خوابیدن

قبل از اینکه به مطب دکتر بروید, لیستی از نگرانی هایی که دارید و هر سوالی که می خواهید بپرسید ایجاد کنید و سپس از لیست استفاده کنید تا مطمئن شوید تمام اطلاعات و کمکی که لازم دارید را به دست آورده اید.

نکاتی مهم در خصوص کودک چهار ماهه

  • به کودکتان اشیاء بافت و طرح دار بدهید تاب توانند با دستانشان آن را لمس کنند.
  • هر روز حداقل چند دقیقه را صرف خواندن یا آواز خواندن برای کودکتان کنید. کودک شما عاشق این است که در آغوش شما باشد و صدای شما را بشنود.
  • اگرچه کودک شما هنوز شروع به چهار دست و پا رفتن نکرده و هنوز حتی ممکن است غلتیدن را شروع نکرده باشد, زمان آن است که راجع به حفاظت از کودک به صورت جدی فکر کنید. قفل هایی روی در کابینت ها بگذارید, موانعی روبروی پله ها قرار دهید و هر محصول تمیز کننده یا دیگر مواد بالقوه خطرناک را دور از انگشتان کنجکاو کودکتان نگه دارید.

کودک سه ماهه

کودک پنج ماهه


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظرات شما 2
آذر ۲۷, ۱۳۹۶

تشکر از معلومات بسیار مفید تان٬ دخترم تازه ماه چهارم اش است و از طرف روز بسیار خواب مقطعی دارد اما از طرف شب بسیار خواب منظم دارد اگر لطف کرده در مورد معلومات ارایه بفرماید ممنون تان خواهم شد

بهمن ۱۶, ۱۳۹۶

با عرض سلام و خسته نباشید وزن پسرم در بدو تولد ۳کیلو بود و در ۲ماهگی ۵کیلو و ۳۰۰ گرم،از دو ماهگی تا آخر ۴ ماهگی به دلیل عفونت روده و اسهال و همچنین سرما خوردگی های مکرر به وزنش اضافه نشد و الان که در اوایل ۵ ماهگی هست ۶ کیلو وزن دارد آیا راه درستی برای بازگردوندن وزن کم شدش وجود داره؟؟

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است