کودک یازده ماهه

کودک یازده ماهه

فوریه 10, 2020 نسخه نوزاد ( 1 الی 12 ماهگی ) نظرات

کودک یازده ماهه : مطمئنا تماشای کوچولویتان که دست ها و انگشتانش را در تمام ماه های گذشته کشف می کرد هیجان انگیز بود. سپس تماشای آنها درحالیکه از در دست گرفتن چیزها و قرار دادن آنها در دهان خود استفاده می کنند لذت بخش بود. همین حالت برای سینه خیز رفتن, چهار دست و پا رفتن و راه رفتن صدق می کند.

اما هیچ چیز در رشد کودک هیجان انگیز تر از رشد زبان نیست. در آینده ای نه چندان دور کودک شما شروع به صحبت کردن می کند. منظور استفاده از صداهایی است که به صورت خود انگیز برای ارتباط برقرار کردن یاد گرفته شده اند.


اگه دوست دارین بدونین رشد حرکتی، شناختی, اجتماعی و زبانی کودکتون چطور بوده، پیشنهاد ما استفاده از  نرم افزار رشدیار هست.


رشد کودک یازده ماهه

تا ۱۱ ماهگی، بیشتر دختربچه ها ۸.۷ تا ۹ کیلوگرم وزن دارند و قد آنها ۷۳ سانتی متر است ، در حالی که بیشتر پسران به طور متوسط ​​۹.۴  تا ۱۰ کیلوگرم وزن دارند و قدشان ۷۴ تا ۷۵ سانتی متر است.

یکی از بزرگترین تغییراتی که با نزدیک شدن به یازده ماهگی کودک اتفاق می افتد این است که نوزاد ۱۱ ماهه وزن خودش را کمی از دست داده و لاغر میشود. زیرا جنب و جوش و حرکت کودک بیشتر میشود و کالری بیشتری میسوزاند


تغییرات فیزیکی ایجاد شده حین رشد کودک یازده ماهه

اجازه دهید که تغییرات را به دو دسته تغییرات بدنی و تغییرات مغز تقسیم کنیم و به معرفی هر  کدام بپزدازیم.

تغییرات بدن حین رشد کودک ۱۱ ماهه

 • میخزد
 • بدون کمک می ایستد
 • کمی قدم میزند یا قدم بر میدارد
 • دنبال اشیاء و چیزهایی که میخواهد میرود
 • قطعات غذای کوچک را با دست میگرد و میخورد
 • کلمات نامفهوم به زبان می آورد یا در واقع تقلید میکند
 • بای بای میکند
 • شروع به گفتن کلمات ساده مثل ماما یا بابا میکند
 • از پشت به جلو و از جلو به پشت می چرخد
 • وسایل بازی را جمع میکند

تغییرات مغز در کودک یازده ماهه

 • کودک ۱۱ ماهه اکنون رنگ ها را خوب می بیند
 • از برخی چیزها بیشتر خوشش می آید و یا به برخی چیزها بیشتر تمایل دارد
 • کنجکاو میشود
 • از اینکه از شما دور شود مضطرب میشود.
 • برخی از صفات شخصیتی را کسب میکند
 • هنگامی که بای بای میکنید یا از کلمه خداحافظ استفاده میکنید به سمت کفش هایش میرود
 • عبارات ساده یا یک کلمه ساده را می فهمد
 • عاشق موسیقی و رقص است
 • صدای حیوانات را تقلید می کند

چه زمانی باید درباره رشد کودک یازده ماهه نگران باشید

در موارد زیر حتما با پزشک متخصص اطفال خود صحبت کنید:

 • اگر پسر کوچک شما در خزیدن و جابجا شدن تلاش نمیکند
 • اگر قادر به نشستن به تنهایی نیست
 • و به نظر نمی رسد به شما پاسخ دهد
 • بیا اگر سعی نمیکند با شما تعامل داشته باشد

یک روز از زندگی یک کودک یازده ماهه

در سن ۱۱ ماهگی، کودک شما فعال، سرشار از انرژی و آماده کاوش در دنیای اطرافش است. برنامه روزانه شما و نوزاد یازده ماهه شما در خانه یا مهد کودک ممکن است به شرح زیر باشد:

 • ساعت ۷ صبح: بیدار شدن خوردن مقدار کمی صبحانه
 • ساعت ۸ صبح: خوردن میوه های خرد شده، ماست یا تخم مرغ های خرد شده
 • ۱۰ صبح: چرت زدن
 • ساعت دوازده و نیم: ناهار
 • ۲ بعد از ظهر: چرت زدن
 • پنج بعد از ظهر: زمان خوردن غذا و بازی
 • ۷ بعد از ظهر: آغاز زمان خوابیدن
 • ساعت هشت شب: خوابیدن در محل خواب جداگانه

مبانی مراقبت از کودک ۱۱ ماهه

از آنجایی که نوزادان در این سن مشغول یادگیری راه رفتن هستند، برخی از نوزادان بر روی انگشتان پا روی بدن خود راه می روند. اگرچه ممکن است بالرین کوچک شما شایان ستایش به نظر برسد ، اما ممکن است به این فکر کنید که آیا این پیاده روی پا روی پا در طولانی مدت برای کودک یازده ماهه شما مضر است یا خیر؟

خوشبختانه ، بیشتر اوقات ، ایستادن روی پا کاملاً طبیعی است و کودک شما در نهایت به تنهایی متوقف شده و مینشیند. تا آن زمان ، شما می توانید اولین قدم های کودک نوپای خود مشاهده کرده و او را تشویق به ادامه راه رفتن کنید.

همانطور که کودک شما یاد می گیرد بیشتر و با اطمینان در خانه قدم بزند، باید به او اجازه دهید که با حداکثر سرعت ممکن و پابرهنه راه بروند تا بتوانند مهارت های جدیدی یاد بگیرند.


تغذیه کودک یازده ماهه : کودک یازده ماهه چه بخورد؟

همراه با ۱۶-۲۰ اونس شیر خشک یا فرمول، رژیم غذایی و تغذیه کودک یازده ماهه شما باید شامل مقدار زیادی از مواد زیر باشد:

 • میوه
 • سبزیجات
 • دانه ها
 • ماست
 • گوشت یا منابع پروتئین گیاهی

با این حال، شما هنوز هم باید از به دلیل احتمال خفه شدن یا وارد شدن آسیب به سیستم گوارش و تنفس کودک از دادن دانه ها آجیل، ذرت بو داده، حبه های انگور و … خوددداری کنید. از ماه بعد یعنی از ۱۲ ماهگی، شما ممکن است شیر ​​گاو یا یک جایگزین دیگر شیر را به کودک خود بدهید. سعی کنید در این ماه آبمیوه ها را از تغذیه کودک یازده ماهه خود خط بزنید مگر اینکه پزشک به شما توصیه کرده باشد.


غذای مورد علاقه کودک ۱۱ ماهه

در سن ۱۱ ماهگی کودک شما کم کم شروع میکند به خوردن برخی مواد غذایی یا به عبارتی کم کم از برخی غذاها خوشش می آیید و تبدیل به غذای مورد علاقه اش میشوند. ممکن است نسبت به غذهای جدید علاقه نشان دهند اما فراموش نکنید شما مجاز نیستید هرچیزی به او بدهید. ابتدا غذاهای سالم را به او بدهید و نحوه غذا دادن به او را سرگرم کننده کنید.


شیر مادر در اولویت است

تغذیه کودک یازده ماهه در وهله اول همچنان شیر مادر است. توجه کنید که ممکن است برخی اوقات نوگ سینه مادر حساس شود و  مادر به همین دلیل از دادن شیر به نوزاد خودداری کند. اما یادتان باشد هیچ دلیل پزشکی و غیرپزشکی برای متوقف کردن شیردادن به نوزاد ۱۱ ماهه هنوز وجود ندارد و شما باید به او شیر بدهید. به عنوان یک مادر حتماً یک ویتامین قبل از تولد مصرف کنید و یک رژیم غذایی سالم و متعادل بخورید تا اطمینان حاصل کنید که شما قادر به حفظ شیر و تغذیه هر دو نوزاد خود هستید.


خواب کودک ۱۱ ماهه

تا ۱۱ ماه، نوزاد یازده ماهه شما باید در تمام طول شب بخوبی بخوابد و ممکن است از چرت زدن صبح و بعد از ظهر به تنها یک وعده چرت در بعد از ظهر برسد. حتی اگر کودک خودش تمایلی هبه خوابیدن در بعد از ظهرها ندارد شما باید او را وادار کنید که کمی چرت بزند و بخوابد.

برخی از نوزادان ممکن است در ۱۱ ماهگی ممکن است با کمبود خواب مواجه شوند که البته جای نگرانی نیست زیرا احتمالا مربوط به رشد و دوره انتقال او به سنین بالاتر باشد. در ثانی، جنب و جوش و تحرک زیاد میتواند جای خواب را گرفته و کودک را مجبور کند کمتر بخوابد.


بهداشت و ایمنی در خصوص کودک یازده ماهه

اگرچه کودک شما در حال نزدیک شدن به دوران نوپایی است، اما او هنوز در طی ماه های آینده دندان شیری در خواهد آورد. اولین دندانهای کودک معمولاً در حدود ۶ ماهگی شروع می شود و تا دوران کودکی ادامه خواهد یافت.

بین ۱۰ تا ۱۳ ماهگی، دندان های جلویی و جانبی کودک شما شروع به جوانه زدن در لثه های فوقانی و تحتانی خواهد کرد. در این سنین باید مراقب کودک خود باشید زیرا ممکن است درد ناشی از در آمدن دندن ها را تجربه کند. مراقب باشید که در این سنین برای تسکین درد لثه خود اقدام به جویدن و به گاز گردن اشیاء خطرناک نکنند.

کودک ۱۱ ماهه معمولا اصرار دارد همه چیز را کشف کند و به جاهی نسبتا بلند صعود کند. مراقب باشید از چیزی خطرناکی که ثاابت نیست فاصله داشته باشد تا آسیبی به او وارد نشود.

برای پیشگیری از وارد شدن آسیب به ککودک یازده ماهه خود سعی کنید نکات زیر را رعایت کنید:

 • برای تمام کابینت ها قفل نصب کنید مخصوصا کابینت های پایین
 • تمام سیم ها را از کف خانه جمع کنید و از پوشش های محافظ پریز استاده کنید
 • از قرار دادن لوازم در اطرف پنجره یا روی تاقچه ها و میزهای کوتاه خودداری کنید.

صحبت کردن کودک یازده ماهه : یادگیری زبان

قبل از اینکه این اتفاق بیفتد, کودک یازده ماهه شما باید جهش ذهنی عالی داشته باشد که بر خلاف کلمه بیان شده اول اندکی درک می شود و اغلب نادیده گرفته می شود. در واقع, این احتمالا اتفاق افتاده است اما شما متوجه آن نشده اید یا توجه زیادی به آن نکرده اید. شما باید به آن توجه کنید به خاطر اینکه کودک شما واقعا بزرگترین ایده انسان تا کنون را دارد. این ایده این است: این صدایی که من الان می شنوم در واقع معنی دیگری دارد.

اگر شما در باره این فکر کنید, هیچ علتی وجود ندارد که آن صدا باید نشان دهنده چیزی در جهان واقعی باشد. برای مثال چرا مامان باید به معنای این فرد فوق العاده ای باشد که من عاشق او هستم. این ارتباط عالی صدا با اشیای عینی در جهان شروع تفکر سمبلیک را نشان می دهد, شروع ورود کودک شما به قلمرو ذهن.


زبان دریافتی برابر زبان بیانی

پروسه رشد زبان در واقع از شروع در حال رشد بوده است زمانی که کودک یازده ماهه شما ترجیح می داد به زبان گفتاری گوش دهد و شروع به پردازش اجزای آن می کرد. مقدار زیادی از مغز انسان به کدگشایی و ایجاد زبان اختصاص یافته است و این مراکز زبان متعدد با آن صداهای زبانی که کودک شما به دقت به آنها گوش میداد تقویت شده است.

در عین حال, کودک شما شروع به بازی با صداها کرد و یاد گرفت چطور حروف صامت و صدادار و موسیقی زبان بومی خود را بیان کند. برای مثال شما توجه شدید چطور او صداها را به شیوه ای کنار هم قرار می دهد که به نظر شبیه حرف زدن واقعی می آید. اما این زبان نبود تا وقتی که در حدود ۹ ماهگی, او تفکر عالی خود را به دست آورد.

بعد از آن شما متعجب می شوید که آیا او معنی اسم خود یا نه یا شیشه شیر را می فهمد یا نه و او احتمالا می فهمد. اما, همانطور که همه شما که سعی کرده اید زبان دوم را در زندگی یاد بگیرید می دانید, درک کلمات (زبان دریافتی) آسان تر از ایجاد گفتار(زبان بیانی) برای ایجاد ارتباط است. به علاوه, مهارت های حرکتی دهانی درگیر در صحبت کردند به شدت پیچیده هستند و زمان زیادی لازم است تا در آنها مهارت به دست آید. به این خاطر است که سه ماه بین این ایده عالی و تظاهر آن به عنوان اولین کلمه طول می کشد.


یادگیری صحبت کردن کودک

چطور کودک شما به بهترین شکل یاد می گیرد در این نقطه شروع به صحبت کند؟ برای درک این, بیایید آزمایش فکری انجام دهیم. فرض کنید که شما یک والد عاشق علم هستید. می خواهید بدانید چطور کودک شما با روشن نگه داشتن تلویزیون در تمام روز و نشاندن کودک در صندلی و واداشتن او به تماشای تلویزیون برای چند ساعت در روز حرف زدن را یاد میگیرد. اما نه مکالمه های انسانی, فقط نگاه کردن تلویزیون. چطور کودک شما یاد می گیرد صحبت کند؟

جواب این است : ابدا نمی تواند یاد بگیرد. کودکان تنها می توانند زبان را در زمینه رابطه یاد بگیرند. باید سوال و جواب, پاسخ آنی به چیزهایی که اتفاق افتاده است, پیگیری درباره حرف زدن نوزاد با حرف زدن خودتان وجود داشته باشد. به صورت خلاصه, تعاملات انسانی لازم است. تصاویر موجود در تلویزیون هیچ کدام از اینها را ندارد و البته فاقد مزیت ارتباط برقرار کننده ای است که ارتباط عاطفی نزدیکی با کودک دارد.


هدایت کودک

می توانم بقیه این بخش را به مشاوره دادن در این باره اختصاص دهم که چطور به کودک خود کمک کنید یاد بگیرد حرف بزند. راه های واقعا خوبی وجود دارد: زیاد با او صحبت کنید, بگویید چه کار می کنید, سوال بپرسید, به هر چیزی که کودکتان می گوید جواب دهید, با هم کتاب بخوانید, از انعکس و درام و ژست های زیاد در گفتار خود صحبت کنید.

همه اینها خوب است اما واقعیت این است که شما باید به همان اندازه که به او یاد می دهید راه برود به او یاد بدهید حرف بزند. در محیط عادی غنی از زبان که مطمئنا شما فراهم می کنید, کودک شما تحریک زبانی زیادی برای یادگیری ارتباط برقرار کردن دارد.


کودک ده ماهه

کودک دوازده ماهه


ترجه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است